Sari la conținut
Forum Roportal
Amarena

De ce nu pot barbatii sa-si ceara scuze?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Scuzele,solicitarea de iertare, sunt de multe ori irelevante pentru ceea ce urmeaza.Pot sa vina din constientizarea greselii,dar nu garanteaza nerepetarea ei.Viata e parsiva,tentatiile multe,caracterele se schimba greu si din pacate doar prin suferinta.

Oricare barbat cu siguranta ca este recunoscator pentru iertarea obtinuta atunci cand a solicitat-o.Cu mult mai mult insa ar aprecia si respecta, acel tip de iertare nesolicitata.Sunt unele femei cu o tarie de caracter aparte, care nu au nevoie sa le ceri iertare.Intri in pamant de rusine doar cand se uita la tine si reprosul nerostit doare al dracului de tare.O astfel de femeie poate intradevar sa indrepte un barbat,pentru ca imbinarea aceea de putere,blandete,tact si sexualitate a ei, este rara si irepetabila pentru el, iar a pierde asa ceva este de neconceput.

Comparati cu una care se tot jeluieste, te bate la cap mai rau ca o ciocanitoare,tipa si te ameninta ca "pleaca la mama sau te goneste pe tine la maicata si de ce nu are si ea un barbat ca Popescu si hai spune Gogule de ce ai comis-o,lasa ca uite vine soacra-mea si soacra-ta ca le-am chemat pe amandoua, sa te vad acum cum explici si ceri iertare, ca ultima data te-am iertat ca proasta, las' sa vede si copilul ce nemernic esti,uite mama ce iad de viata am cu tactu'."

 

Cine dracu m-a pus sa raspund la topicul asta taman azi, "La multi ani doamnelor si domnisoarelor",sa aveti o primavara frumoasa si ma iertati de indrazneala !

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt un barbat care nu isi cere scuze.

Ma rog, dintr-un prost obicei sau reminiscentele lui, ma mai ia gura pe dinainte. Imi pare rau de asta.

 

PS: scuze, am uitat ca astazi este 8 Martie: doamne-lor, va iu-bi-m.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca se uita ea cu repros mut la tine, nu te face pe tine un barbat mai bun sau mai nu stiu cum. Din punctul meu de vedere, acceptarea faptului ca ai gresit si recunoasterea inaintea persoanei careia i-ai gresit, este un act de constiinta in primul rand si de respect pentru relatia pe care o ai cu celalalt si fata de el insusi. E necesar pentru recuperarea raportului.

S-ar putea o data sa se uite cu repros la tine si s-ar putea si a doua oara sa se uite la fel si tu sa te simti de caca si totusi sa continui sa gresesti, stiind ca ea oricum te iarta. Dar nu dureaza la nesfarsit.

Orice barbat e recunoscator pentru iertarea nesolicitata? Dar tre sa ti se solicite, ca sa stii ca trebuie sa ceri iertare? Pentru orice greseala se cere iertare, pentru restaurarea relatiei.. Altfel se aduna resentimentele, inevitabil.

Apreciaza iertarea nesolicitata? Bullshit. Nu o apreciaza, considera ca i se cuvine si se culca pe lauri, "m-a iertat proasta, am scapat si de data asta".

Rara si irepetabila.. bullshit.

 

doamne-lor, va iu-bi-m.

 

tu si mai cine?

 

si doamne-le te iubeste.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mai e ceva:

Daca nu te scuzi, esti un porc.

Daca te scuzi, oricum sunt inutile scuzele.

 

Conteaza sa te porti demn de respect, nu sa spui niste cuvinte-sablon.

 

Unii o fac mai des decat trebuie.

Rezon.

O zi buna.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca femeile-s mai putin orgolioase decat barbatii si spun mai usor cuvintele respective.

nu stiu care din "tabere" e mai sincera, insa..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De multe ori ramane neclar daca situatia impune scuze sau nu.

Solutia mea e silenzio stampa, pentru ambele persoane. E cel mai demn.

Daca se rezolva de la sine, bine. Daca nu, fiecare cu traista lui.

Nu mai cer scuze si nici nu le astept. E o pierdere de vreme, vreme in care am bani de castigat.

Ma detasez psihic, altfel nu dau randament.

Vine o perioada in viata in care invatam sa fim practici.

Editat de Finnian
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×