Sari la conținut
Forum Roportal
ClairDeLune

Creioane Faber Castell...Pls AJUTOR!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tocmai am comandat un set cu 48 de creioane colorate clasice Faber Castell(nu cred ca sunt Polychromos sau tip acuarela:sa poti si picta cu ele) si am cateva(mai multe)nelamuriri:

1.Coloreaza bine?Mai precis..nu ca celelalte creioane(sa lase spatii libere etc)?

2.O sa am probleme cu ruperea varfului?

3.Cine are(sau a avut)este/a fost multumit de ele?

4.Sunt de buna calitate sau ca cele obijnuite?

 

Cam atat...M-am gandit ca poate ma ajuta cineva si chiar va rog sa o faceti.M-as bucura enorm de mult:)

Rog mult persoanele care au avut astfel de creioane sa raspunda.

PS:Stiu ca topicul nu trebuia deschis pentru ca nu are legatura cu site-ul dar am nevoie de ajutor:(

Editat de ClairDeLune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am comandat un set cu 48 de creioane colorate clasice Faber Castell(nu cred ca sunt Polychromos sau tip acuarela:sa poti si picta cu ele) si am cateva(mai multe)nelamuriri:

1.Coloreaza bine?Mai precis..nu ca celelalte creioane(sa lase spatii libere etc)?

2.O sa am probleme cu ruperea varfului?

3.Cine are(sau a avut)este/a fost multumit de ele?

4.Sunt de buna calitate sau ca cele obijnuite?

 

Cam atat...M-am gandit ca poate ma ajuta cineva si chiar va rog sa o faceti.M-as bucura enorm de mult:)

Rog mult persoanele care au avut astfel de creioane sa raspunda.

PS:Stiu ca topicul nu trebuia deschis pentru ca nu are legatura cu site-ul dar am nevoie de ajutor:(

Daca nu ti-au ajuns pana acum creioanele eu zic asa:

1. Pentru colorat toate creioanele Faber-Castell sunt bune. Cele Polychromos sau Albrech Durer sunt foarte bune pentru pictura.

2. Datorita tehnologiei SV brevetate, creioanele cu mina din grafit si creioane colorate Faber-Castell sunt extrem de rezistente la spargere deci nu trebuie sa-ti faci griji de rupere.

3. Eu am Polychromos si sunt foarte multumita de ele. Am facut si eu un studiu inainte de a le cumpara.

4. Aici nu stiu la ce te referi... cu ce compari? care sunt alea obisnuite?

De pe ce site ti le-ai comandat?

 

Dupa ce le primesti, sa-mi zici daca am avut dreptate cu ce am scris mai sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faber Castell cred ca sunt cele mai bune.Si Pelikan.La cele cu grafit ma refer, pt. ca eu la grafica le folosesc.

Dar am gasit unele "no name", care se apropie calitativ. La B-uri e o mica diferenta (B2 China =B3 Germania..., dar le folosesti ca atare).O sa-ti scriu cum se numesc cand o sa merg la tara, ca acolo le tin.

La tus...de departe, Rotring si Staedtler.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ti-au ajuns pana acum creioanele eu zic asa:

1. Pentru colorat toate creioanele Faber-Castell sunt bune. Cele Polychromos sau Albrech Durer sunt foarte bune pentru pictura.

2. Datorita tehnologiei SV brevetate, creioanele cu mina din grafit si creioane colorate Faber-Castell sunt extrem de rezistente la spargere deci nu trebuie sa-ti faci griji de rupere.

3. Eu am Polychromos si sunt foarte multumita de ele. Am facut si eu un studiu inainte de a le cumpara.

4. Aici nu stiu la ce te referi... cu ce compari? care sunt alea obisnuite?

De pe ce site ti le-ai comandat?

 

Dupa ce le primesti, sa-mi zici daca am avut dreptate cu ce am scris mai sus.

 

La 4 ma refeream ca cele obisnuite(care am eu)nu coloreaza intens.Adik de ex rosu nu e rosu...e mult prea deschis.La asta ma refeream.Eu am comandat de aici:http://www.faber-castell.ro/faber/FC_seturi_creioane_colorate1.htm si pe la urma gasesti 120148 Creion colorat-FC 48 buc.La ele ma refeream.Nu la Polychromos...nu cont pt pictura,mai mult pt desen le vreau.

Probabil ca sunt ca in poza asta:http://www.google.ro/imgres?q=faber+castell+creioane+colorate+48&hl=ro&gbv=2&biw=1366&bih=664&tbm=isch&tbnid=9PaL4cWz49FYdM:&imgrefurl=http://www.officestuff.ro/creioane-color-48-culori-si-ascutitoare-faber-castell&docid=GezYbUtTfBf3xM&itg=1&imgurl=http://www.officestuff.ro/image/cache/data/Faber/creioaneColor48-800x800.jpg&w=800&h=800&ei=kEpTT-zDGNKN4gTovNnNDQ&zoom=1&iact=rc&dur=315&sig=107320787159760460625&page=1&tbnh=147&tbnw=138&start=0&ndsp=20&ved=1t:429,r:0,s:0&tx=113&ty=36 .Nici eu nu stiu sigur pentru ca nu sunt poze pe site-ul de unde le-am comandat.

 

Faber Castell cred ca sunt cele mai bune.Si Pelikan.La cele cu grafit ma refer, pt. ca eu la grafica le folosesc.

Dar am gasit unele "no name", care se apropie calitativ. La B-uri e o mica diferenta (B2 China =B3 Germania..., dar le folosesti ca atare).O sa-ti scriu cum se numesc cand o sa merg la tara, ca acolo le tin.

La tus...de departe, Rotring si Staedtler.

 

 

Ma bucur ca am facut o alegere buna...Dak asa este:)

Editat de ClairDeLune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lucrezi si cu carbune? Eu nu stiu cum mai e moda acum ,ca nu mai desenez de ani buni (doar ocazional), dar carbunii cei mai buni mi-i confectionam singur, cu costuri zero.Din lemn de alun.

Editat de InPing

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am comandat un set cu 48 de creioane colorate clasice Faber Castell(nu cred ca sunt Polychromos sau tip acuarela:sa poti si picta cu ele) si am cateva(mai multe)nelamuriri:

1.Coloreaza bine?Mai precis..nu ca celelalte creioane(sa lase spatii libere etc)?

2.O sa am probleme cu ruperea varfului?

3.Cine are(sau a avut)este/a fost multumit de ele?

4.Sunt de buna calitate sau ca cele obijnuite?

 

Cam atat...M-am gandit ca poate ma ajuta cineva si chiar va rog sa o faceti.M-as bucura enorm de mult:)

Rog mult persoanele care au avut astfel de creioane sa raspunda.

PS:Stiu ca topicul nu trebuia deschis pentru ca nu are legatura cu site-ul dar am nevoie de ajutor:(

Faber Castel este in general o firma buna.Eu lucrez cu multe din produsele lor si au o calitate foarte buna,pe masura pretului.Cu comanda nu stiu cum e,prefer sa achizionez ceva face-to-face :))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru detalii.Chiar sunt bune...Au sosit.Pot sa spun ca e o mare diferenta:Xintre ele si cele pe care le aveam:)

daca vrei produse de calitate si diversificate <evident la preturi pe masura...> cauta in magazinele de arte din Bucuresti sau din orasul in care esti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×