Sari la conținut
Forum Roportal
Goa uld

Boinc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Utilizeaza cineva acest program? Cu ajutorul lui puteti participa voluntar la anumite proiecte de cercetare folosind o parte din puterea calculatorului, atat cat doriti sa acordati pentru proiecte. Programul functioneaza atat timp cat nu utilizati procesorul in alt scop mai important, caz in care isi inceteaza activitatea.

 

Puteti participa la proiecte cum ar fi SETI@home ( analiza semnalelor radio captate din spatiu ), MilkyWay@home ( modelarea galaxiei 3D ), einstein@home ( cautare de pulsari ) si multe altele intre care si proiecte de cercetare in domeniul medicinei. Exista multe echipe din Romania si puteti alege una din ele pentru a va inscrie. Momentan in proiectul MilkyWay@home echipa Romaniei este pe locul 106.

 

Programul se poate downloada de aici Boinc

 

MilkyWay@home

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca as crede in buna intentie a oamenilor, m-as bucura sa ajut. Calculatorul meu merge in gol foarte mult timp; imi e lene sa il opresc. Dar nu consider ca e cazul sa il pun la dispozitie, in situatia de fata... Societatea e defecta, si da nastere la avortoni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca as crede in buna intentie a oamenilor, m-as bucura sa ajut. Calculatorul meu merge in gol foarte mult timp; imi e lene sa il opresc. Dar nu consider ca e cazul sa il pun la dispozitie, in situatia de fata... Societatea e defecta, si da nastere la avortoni.

 

Din zeci de proiecte existente acolo cred ca gasesti macar unu la care sa participi, e pacat sa nu faci asta mai ales ca tii computerul deschis mereu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×