Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

Casatoria crestina si statutul copiilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca crestinismul ar fi avut vreun contact cu aceasta prostitutie ar fi avut mai mult respect si intelegere fata de actul sexual. Atitudinea fundamental gresita legata de acest act se datoreaza fricii. Cineva de la inceputurile crestinismului, poate chiar unul dintre ucenicii lui Isus, a suferit o deceptie din dragoste si si-a gasit refugiul in cadrul sectei. Transferul de afectivitate se realizeaza destul de usor in cazul unei persoane labile pshihic (chiar si temporar)... si uite asa a iesit o religie care propovaduieste dragostea (evident, am simplificat mult descrierea procesului).

Este o logica circulara explicatia ta logica : crezi ca nu au existat contacte (de orice fel)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
paradoxal, Maximus, tot Pavel si tot in aceeasi epistola a scris cuvintele cu care incepe acest topic.

din pacate, in acest moment, nu mai reusesc sa gasesc linkul.

daca ai acces la o biblie, citeste intreaga intiie epistola.

 

si revin la intrebare, daca intre dragoste si casatorie nu exista legatura, de ce tinem sa ne casatorim din dragoste?

 

Stiu. Cuvintele cu care incep acest topic eu le-am citat.

E m-am casatorit din dragoste. Nu stiu

E mai placut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca ne casatorim din dragoste deoarece credem in dragoste, iar casatoria apare ca un legamint in plus ca dragostea va dura vesnic (insa, dupa cum bine stim, nimic nu dureaza vesnic, nimic nu e pentru

totdeauna...)

astfel, casatoria devine o masura de siguranta :D

 

si cred ca tocmai prin asta casatoria nu este crestina decit in ceea ce priveste ritualul :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
a

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pricepusem asta, dar am extins un pic sensul de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×