Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

Casatoria crestina si statutul copiilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Casatoria e data acolo ca buna doar din pricina curviei. Chiar daca dai tot contextul vad ca nu ai intelesl.

1COR 7: 2 Totus, din pricina curviei, fiecare barbat sa-si aiba nevasta lui, si fiecare femeie sa-si aiba barbatul ei.

 

Deci nu ca sa fie fericiti impreuna sa se casatoreasca ci ca sa nu curveasca.

Situatia ideala ar fi "eu cred ca este bine ca omul sa nu se atinga de femeie"

Dar hai fie ca sa nu devenim curvari ne da voie sa ne casatorim totusi.

 

Crestinismul are o atitudine bolnava asupra sexualitatii, nu crezi?

 

 

uneori chiar asa pare, citind anumite texte biblice

dar de ce oare?!?

 

eu banuiesc ca are legatura cu prostitutia sacra...

voi ce ziceti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
uneori chiar asa pare, citind anumite texte biblice

dar de ce oare?!?

 

eu banuiesc ca are legatura cu prostitutia sacra...

voi ce ziceti?

 

prostitutia sacra? poti sa detaliezi te rog?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prostitutia sacra? poti sa detaliezi te rog?

 

sexualitatea este condamnata in textele biblice, ca si femeia de altfel, pentru ca prostitutia era o practica a unor culte religioase, culte celebrate de femei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sexualitatea este condamnata in textele biblice, ca si femeia de altfel, pentru ca prostitutia era o practica a unor culte religioase, culte celebrate de femei...

 

E plauzibil.

Dar totusi reprimarea asta a sexualitatii nu intra in contradictie cu "Cresteti si va inmultiti".

Cum vede totusi crestinismul continuitatea speciei umane?

Editat de Maximus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu de ce, dar citind introducerea, mi-am adus aminte de un banc:

 

"Q: cine a inventat casatoria?

R: evreii; sa faca sex pe gratis"

 

 

daca stai sa citesti biblia in ce spune despre casatorie, despre soti, descoperi ca aceasta institutie este orice numai dragoste nu ("sa te veselesti ca Sara" se doreste miresei in cea mai fericita zi a ei, cel putin asa se presupune, si citesti apoi ca Sara a cistigat averi de la faraon pentru sotul ei Avraam, peste oficial; "barbatul este cap femeii, iar femeia sa se teama de barbat"-citat din slujba de cununie....)

 

paradoxal, totusi cea mai frumoasa definitie a dragostei data vreodata apartine apostolului Pavel in epistola a patra (parca) catre Corintieni :D

 

logic se pune intrebarea: daca dragostea nu are nici o legatura cu casatoria, atunci de ce tinem sa ne casatorim din dragoste?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
paradoxal, totusi cea mai frumoasa definitie a dragostei data vreodata apartine apostolului Pavel in epistola a patra (parca) catre Corintieni :D

 

logic se pune intrebarea: daca dragostea nu are nici o legatura cu casatoria, atunci de ce tinem sa ne casatorim din dragoste?

poti sa pui citatul respectiv ?

Altfel, chiar, de ce tinem sa ne casatorim din dragoste ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poti sa pui citatul respectiv ?

Altfel, chiar, de ce tinem sa ne casatorim din dragoste ?

 

 

 

Intiia Epistola (scuze pentru eroarea ca fiind a patra) a Apostolului Pavel catre Corintieni (extras)

Dragostea si bunurile ei.

 

1. De as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator.

2. Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta, si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.

3. Si de as imparti toata avutia mea si de as da trupul meu ca sa fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste.

4. Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste.

5. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul.

6. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar.

7. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.

8. Dragostea nu cade niciodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intiia Epistola (scuze pentru eroarea ca fiind a patra) a Apostolului Pavel catre Corintieni (extras)

Dragostea si bunurile ei.

 

1. De as grai in limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator.

2. Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta, si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.

3. Si de as imparti toata avutia mea si de as da trupul meu ca sa fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste.

4. Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste.

5. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul.

6. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar.

7. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.

8. Dragostea nu cade niciodata.

 

Exceptional. O stiam dar nu stiam exact din ce parte a Bibiliei este.

Nu cred ca se poate spune mai mult. Omul asta a cunoscut intr-adevar dragostea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exceptional. O stiam dar nu stiam exact din ce parte a Bibiliei este.

Nu cred ca se poate spune mai mult. Omul asta a cunoscut intr-adevar dragostea.

 

 

paradoxal, Maximus, tot Pavel si tot in aceeasi epistola a scris cuvintele cu care incepe acest topic.

din pacate, in acest moment, nu mai reusesc sa gasesc linkul.

daca ai acces la o biblie, citeste intreaga intiie epistola.

 

si revin la intrebare, daca intre dragoste si casatorie nu exista legatura, de ce tinem sa ne casatorim din dragoste?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
uneori chiar asa pare, citind anumite texte biblice

dar de ce oare?!?

 

eu banuiesc ca are legatura cu prostitutia sacra...

voi ce ziceti?

Daca crestinismul ar fi avut vreun contact cu aceasta prostitutie ar fi avut mai mult respect si intelegere fata de actul sexual. Atitudinea fundamental gresita legata de acest act se datoreaza fricii. Cineva de la inceputurile crestinismului, poate chiar unul dintre ucenicii lui Isus, a suferit o deceptie din dragoste si si-a gasit refugiul in cadrul sectei. Transferul de afectivitate se realizeaza destul de usor in cazul unei persoane labile pshihic (chiar si temporar)... si uite asa a iesit o religie care propovaduieste dragostea (evident, am simplificat mult descrierea procesului).

 

si revin la intrebare, daca intre dragoste si casatorie nu exista legatura, de ce tinem sa ne casatorim din dragoste?

Pentru ca sintem, cel putin partial, visatori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×