Sari la conținut
Forum Roportal
Ciocârlan

Ce inseamna un om frumos?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Un om frumos este o bijuterie care in timp se uzeaza, iar un om bun este si ramane vesnic o comoara." - zice o persoana despre care n-am auzit nimic inca. Daca aveti informatii despre autorul citatului, puteti sa-mi aduceti si mie la cunostinta numele acestuia.

 

Mi se mai intampla sa aud tot felu' de complimente in cor, adresate unor persoane, care dupa parerea mea, sunt apreciate peste masura.

Fapt pentru care, intreb si eu ce vad ei frumos la o persoana pe care eu o vad altfel:

- Ca de fapt, sunt mai multe etape ale frumusetii si ca nu oricine poate fi intr-adevar frumos doar pe baza de aparente;

- Are ochii frumosi - asa, si daca in acelasi timp are nasu' stramb;

- Are un caracter frumos - ok, dar de cele mai multe ori omu' se uita inainte sa asculte;

- Se imbraca frumos - da, haina il face pe om... mai rar cand e la plaja.

 

Voi cum vedeti frumusetea, in complexitatea ea? Pentru mine e complexa (chiar complicata), caci vad ca nu exista un reper unic pentru asa ceva.

Editat de Olivier Dzidzi
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt mine un om frumos e un om care are capacitatea de a mentine un echilibru intre bunatate si rautate. Pt ca toti le avem pe-amandoua. Mai cred ca un om ..relativ bun, e si..relativ frumos. Bunatatea lasa oarecum o amprenta si pe fizionomie. Si sa aiba o doza minima de inteligenta.

Ca fizionomie, e suficient sa fie placut/a vederii.

Oamenii frumosi da' prosti ma plictisesc. :D

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doza minima de inteligenta e pentru activitati precum folositul mainilor pe post de maini si nu de picioare (viceversa), mancatul, bautul, satisfacerea nevoilor fiziologice, dormitul, sexul, atasamentul fata de o alta persoana (poate chiar si de acelasi sex) si in cazuri speciale, pentru probleme legate de existenta. Cam toata lumea are asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doza minima de inteligenta e pentru activitati precum folositul mainilor pe post de maini si nu de picioare (viceversa), mancatul, bautul, satisfacerea nevoilor fiziologice, dormitul, sexul, atasamentul fata de o alta persoana (poate chiar si de acelasi sex) si in cazuri speciale, pentru probleme legate de existenta. Cam toata lumea are asa ceva.

 

Eh, atunci o supradoza, nah :lol:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai .. un mom frumos este cel care iti place tie, pur si simplu, fara prea multa logica.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi cum vedeti frumusetea, in complexitatea ea? Pentru mine e complexa (chiar complicata), caci vad ca nu exista un reper unic pentru asa ceva.

Raspandesc lumina in jurul lor, stralucesc. Indiferent cum au nasul, gura, picioarele. Ochii sunt importanti: trebuie sa stralucească.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×