Sari la conținut
Forum Roportal
Sonaria

Atrasa intr-o spirala sentimentala imposibila.Cum sa ies?

Evaluează acest topic

Cum ies din spirala sentimentala  

11 membri au votat

  1. 1. sa-l uit sau sa incerc sa fiu cu el?

    • uita-l, de tot, doare, dar e necesar.....
      9
    • pune-l sa aleaga (ma vrea sau nu in viata lui) nu ca as incepe acum o relatie, dar sa stiu daca merita sa astept
      2
    • stand-by, asteapta-l pana isi rezolva situatia si apoi discutam....hmmm...nu-i usor....pana cand?
      0


Postări Recomandate

Problema mea e ca m-am indragostit de cineva care, asa cum spune el, e intr-o situatie complicata, desi nu stiam asta cand m-am indragostit si acum doare rau si ....nu stiu cum sa ma mai tratez....

Povestea a inceput prin decembrie, desi il stiam de cativa ani si am dansat de cateva ori impreuna, eu imi amintesc doar ca ma strangea tare in brate, el isi aminteste exact cand am dansat si unde prima, a doua oara, etc..., desi au trecut vre-o 2 ani de atunci...insa nu am filtrat cu el, doar socializam si dansam si cand i-am spus ca plec acasa de Craciun s-a autoinvitat si glumea ca vine la mine sa-l prezint parintilor pe 'logodnicul' meu (nu fusesesm nici macar la un date) iar prima mea intrebare a fost:BTW, 'logodnicul' meu e single? la care el m-a asigurat ca e, ca e separat de 2 ani si nu mai stau impreuna dar ca trebuie sa finalizeze divortul si are un copil pe care il iubeste f. mult. In sfarsit, a incercat sa ma sarute la plecare dar nu am reactionat ca m-a luat prin surprindere, am vorbit pe net cat am fost acasa, dar nu l-am incurajat sa vina, el era din ce in ce mai entuziasmat, m-a rugat sa facem Revul impreuna, in ultimul moment s-a imbolnavit, in sfarsit planurile s-au tot amanat, nu stam in aceelasi oras si eu eram ocupata, ne-am vazut iar in club unde i-am zis ca gata, i-am dat o sansa dar daca nu actionaza eu...I move on....insa nu a luat-o prea bine, iar a facut o gramada de planuri si promisiuni si cand am vrut sa plec a incercat sa ma sarute de fata cu toti care plecau din club pe strada (a doua oara fara suces, eu chiar incercam sa pun punct). Insa iar mi s-a bagat sub piele sentimental, mi-a dat sms de valentine day....cateva saptamani mai tarziu m-a invitat la un party la el in oras si m-am dus doar pt. el, mi-a spus cat de bucuros e ca sunt acolo, m-a sarutat non-stop de nici nu puteam respira, m-a prezentat prietenilor, dintre care o fata a devenit f. geloasa si a incercat sa se agate de el toata seara, iar el incerca sa-i arate ca e cu mine, s-a cam facut ea de ras, el arata f. bine dar asta nu e singurul motiv pt. care m-am indragostit....deci toata lumea din club a vazut ca era cu mine, m-a condus acasa la mine in oras si, pt. prima oara....am facut dragoste si chiar am simtit asta....

Insa apoi spre dezamagirea mea mi-a zis ca situatia lui e complicata, ca de fapt inca nu s-a mutat, dar nu mai e nimic intre ei insa nu poate lasa copilul si ca intai trebuie sa-si rezolve situatia, normal ca am fost ranita, a fost primul lucru pe care l-am intrebat daca e single, ca chiar nu vreau sa ma bag in viata nimanui. Oricum dupa faza asta am verificat si i-am gasit si ei profilul pe site de socializare, desi se au in lista de prieteni, amandoi au o rubrica de familie in care nu e trecut celalalt, nici statut relatie, nici macar o poza cu celalalt printe zeci de poze din ultimii ani, deci e clar ca nu sunt happyly married de mult timp. In plus am realizat ca am vazut-o si pe ea in cluburi, insa niciodata cu el (asta de cativa ani) nici nu stiam ca se cunosc, e foarte frumoasa si danseaza foarte bine, asa am remarcat-o....in fine ei ii doresc tot binele, nu e ea problema mea pt ca sunt sigura ca relatia lor era deja terminata, ca prietenii la care el m-a prezentat sunt si amicii ei si m-a sarutat...in fata tuturor.

Problema mea e atitudinea lui si faptul ca m-a mintit ca s-a mutat....deci am incercat sa-l uit...el ca sa fim prieteni acum....i-am zis ca putem socializa si dansa daca ne intalnim in club dar ca sa fim prieteni trebuie sa cut the crap si sa fie sincer cu mine....aproape imi trecuse....dupa o saptamana mi-a scris sa vin la club sa dansam si ca el tine la mine si spera sa-si rezolve in curand situatia si sa fim mult mai mult decat prieteni....deci a pus gaz pe un foc care credeam ca e pe stinse....

In fine m-am dus la club, nu intentionam nici sa-l ignor, nici sa-l seduc, chiar m-am imbracat in negru cu cat mai putina piele expusa (tot a gasit el un petec neacoperit pe la ceafa ca sa ma atinga) si m-am controlat toata seara, sa fiu foarte ponderata in comportament, adica sa-l tratez ca pe ceilalti amici de acolo... am dansat 2 dansuri, unul era la distanta, al doilea insa,gen blues, si m-am incordat sa nu topesc toata in bratele lui si sa-mi pierd controlul incat oricat a incercat el sa ma stranga in brate....eram rigida....si mi-am dat seama ca intr-adevar a trebuit sa depun un efort imens sa raman impasibila...si ca inca sunt indragostita de el, chiar mai mult decat credeam....am si vorbit putin intre dansuri....el iar facand planuri de vacanta de vara impreuna, de cina cat de curand, eu la ultimul sms ii raspunsesem sa nu ma atraga din nou in aceasta spirala sentimentala pt. ca simt ca are nevoie de afectiune dar nu sunt sigura daca e doar o fantezie sentimentala iar eu sunt o persona reala, cu sentimente la fel de reale....iar el mi-a spus atunci la club ca nu am dreptate uitandu-se cu ochii lui mari si albastri in ochii mei de m-a sagetat inima toata noaptea...i-am spus ca nu mai vreau planuri si promisiuni, el mi-a zis ca luna viitoare se muta si pot sa-l vizitez apoi....

Ca si cenusareasa insa, la miezul noptii am plecat de la party cu pretena care, conducea nici n-am apucat sa-mi iau ramas bun, cand dadeam coltul l-am vazut c a iesise dupa mine dar eram departe....oricum am folosit ca pretex sa-i scriu un e-mail ca nu am apucat sa-mi iau ramas bun....si am scris un pic cam mult despre cat de greu mi-a fost sa ma controlez (implicit ca tin la el) si ca nu mai vreau sa dansam aproape...pt. moment...ma asteptam sa-mi raspunda( a trecut 1 zi) si nu a facut-o, ma gandesc sa-i scriu iar ca nu pot sta in stand by pt el, evident ca vreau sa-si rezolve situatia (care eu creadeam ca e rezolvata) dar sa aleaga daca ma vrea ori nu ma vrea in viata lui....pt. ca sufar si cel mai mult as vrea sa-l pot uita insa nu pot acum......pt. ca sunt prinsa in capcana de 2 ochi albastri....nu m-am mai indragostit de ani de zile asa....

Cum sa-l uit ori sa-l trezesc la realitate, sa-l pun sa aleaga ori sa fie cu mine ori sa ma lase sa-mi vindec ranile....care sangereaza acum.....?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu cat de bine il cunosti pe acest om?..sau te-ai indragostit doar de aparentele sale?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Complicata situatia... Daca ramai cu el, precis o sa mai dureze mult pana se rezolva ceva. Sa il tii in stand by, e si mai aiurea, ca nu e nicicum, esti si mai in aer. Sa te desparti, tu spui ca te doare, si ca de fapt, esti indragostita de el. Tipul nu mi-a lasat o impresie foarte buna, mie imi pare putin superficial, si putin cam fara cuvant. Poate ma insel. Imi e greu sa spun ce sa faci. Intelept ar fi sa te indepartezi, pentru ca viitorul vostru e incert si aduce multa suferinta, dar daca ochii albastri te-au subjugat, fa si tu ce poti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

just move on

Iubesti? great , dar daca nu poti sa il ai (fara probleme de costiinta ) eu zic sa o lasi balta. Daca am inteles eu bine, el te-a sedus si pe urma ti-a spus ca e insurat, te iubeste, dar nu poate fi cu tine. Cat de bine il cunosti? De cat timp mai exact? Ai vorbit si cu soatza ca sa te asiguri ca nu iti vinde gogosi? Ce varsta are copilul lui?

Lasa astea. Daca el chiar te iubeste cum il iubesti, va incerca sa fie cu tine, sa te faca fericita nu doar sa te scoata in oras sa se afiseze cu tine, mai devrema sau mai tarziu se va gandi si la sentimentele tale. Daca nu . . . soarta, nu e singurul barbat de pe pamant, poate nu e sufletul tau pereche.

Daca e cel pt tine o sa depasiti momentul impreuna, daca nu . . . GANDESTE-TE O SECUNDA : nu ai nimic mai immportant de facut in viata ta decat sa il astepti pe el?

Editat de Amarena
citatul nu era necesar... mai ales in cazul asta, in care era foarte lung
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa-l uit ori sa-l trezesc la realitate, sa-l pun sa aleaga ori sa fie cu mine ori sa ma lase sa-mi vindec ranile....care sangereaza acum.....?

N-ai pe cine sa trezesti, asta e realitatea lui si o traieste din plin :D . Daca il pui sa aleaga, o sa-ti promita tot ce vrei tu, dupa care o sa se comporte la fel ca si pana acum :P . Nu-l poti avea numai pentru tine, obisnuieste-te cu ideea. Dar ai putea trai momente incantatoare cu el, daca ai renunta la intentia de a-i pune lesa :tease:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inafara de dansat si club, altceva mai faceti ?

E un om insurat cu copil care nu are intentia sau curajul sa iasa din acea castorie despre care zice el ca e nefericita. Din astia ca el sunt o gramada.

Vezi-ti de viata, ca nu e el singurul barbat frumos care stie sa danseze bine. Asta " al tau" vad ca le si minte bine, printre saruturi si blues-uri. rolleyes.gif

Daca nu, atunci revino luna viitoare si spune-ne daca s-a mutat. Vezi sa nu...doh.gif

 

Apropo, ma mira enorm de mult ca un barbat insurat si cu copil umbla asa mult prin cluburi. Eu ma gandesc ca intre munca, copil si alte responsabilitati de om familist, nu ar prea avea energia sa bata cluburile ca un pustan de 17 ani. Ciudat.

Cat de bine il cunosti ? Inafara noptilor de club ma refer ? Ce anume stii despre el ?

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

El are motivele lui ( constientizate sau nu, pentru care doreste sa pastreze relatia conjugala, asa cum este ea acum). Putin probabil sa renunte vreodata la ea.

Move on. Joaca cu tine echivalentul masculin al jocului seductiei mincinoase.

Asemenea oameni, nu stiu cum sa traiasca intimitatea. Se arunca uneori in vartejul ei, impinsi de atractia fizica si de dorinta fiziologica de securitate, insa nu stiu sa mentina functionala o relatie.

 

'Iubesc enorm copilul ', e un arhaic poem masculin care poate aduce mai multe beneficii:

 

1. Polita de asigurare, in caz de nu mai are chef de relatia ce tocmai se infiripa

2. Avantaj social - isi prefigureaza imaginea unui partener potential safe( tata bun pentru eventualele progenituri).

3. Potential, centreaza atentia sexului opus pe alt element al relatiei, prin derutare...nu-i asa ca si tu inclini sa crezi ca el este un om plin de calitati morale, care te iubeste sincer, insa e victima nevinovata a unei curvistine?!

 

Majoritatea barbatilor nu pun mai presus copilul fata de atractia sexuala maxima...iar el nu pare sa fie exceptia.

Pentru ca, daca ar prima copilul, demult el ar fi divortat si, eventual, si-ar fi realizat o alta relatie de cuplu armonica, tocmai pentru a putea avea copilul un model de relatie de cuplu functionala.

 

Numai parintii multumiti, pot dezvolta la un copil reactii emotionale echilibrate.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu judecati barbatul, fiindca n-aveti suficiente elemente de reper.

1. El spune ca-si iubeste copilul...voi chiar cu asta il atacati, incadrandu-l in tipare psihologice prestabilite.

Cereti mai multe informatii: cu cine lasa copilul, cand e in club?...cat de des il vede.... se ocupa afectiv si financiar de buna lui crestere?...

Nu zic ca e bun, dar eu n-am dedus din expunerea ei ca ar fi vorba de vreun tata deplasat.Are si el drept la viata personala.

2. Omul a mintit initial (dezamagitor dar nu de neiertat). Apoi, cand a simtit ca ceva s-ar putea lega a fost mai sincer. Poate fi un inceput.

@sonaria:

Cum ies din spirala sentimentala

 

Nu-mi pare deloc ca ai vrea sa iesi.Mai degraba ai vrea sa schimbi coordonatele si sa te afunzi mai tare.Nu-i rau deloc.

Unii oameni doresc sa traiasca intens si daca introduc prea multa luciditate si analiza in ecuatia asta a intamplarii romantice se fu..te tot farmecul.(ma iubeste?...cat ma iubeste?...da' e bine?...daca nu-i bine?...ia sa vad...lumea ce zice?...)

Personal m-as aventura, cu foarte mici retineri.Retineri care ar trebui sa tina de preventie (BTS, sarcina, demnitate si cam atat)

Eu m-am saturat sa traiasca altii prin mine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
insa nu am filtrat cu el

 

cica-i mai bine nefiltrat.. asa am auzit.

 

 

Raspunsul la intrebarea "cum sa-l uit" - daca asta vrei, nu mai vorbi cu el, dispari. Nu e foarte complicat. Vrei unul sa te iubeasca sau sa vrea doar sa te "iubeasca"?

Raspunsul la "sau sa-l trezesc la realitate" - mai degraba trezeste-te tu la realitate. Nu te mai gandi sa-i scrii iar, iti place sa te umilesti? Tu nu vezi ca lui ii convine situatia, ca esti mereu disponibila, ca te are la degetul mic? Ia distanta, nu mai fi asa in gat dupa el. Sa vezi ce se intampla dupa o luna, daca... se muta. Io zic ca daca nu se muta, e cam nasol.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×