Sari la conținut
Forum Roportal
elfu_piticotu

daca ai avea un al doilea creier

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ok, filosofie de budoar... ce ai face daca ai avea un al doilea creier?

unul pe care (la figurat vorbind) sa il cresti in cutia ta craniana, intr-un turn de fildes, sa il hranesti numai cu gandurile alese de tine, sa il activezi printr-un "buton" cand vrei sa evadezi de realitatea din jurul tau. cum ti l-ai educa?

post-23857-1140685810_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

L-as pastra doar pentru lucrurile pe care le iubesc, pentru cele care ma impresioneaza placut, pentru gandurile bune adresate oamenilor care si-au pus amprenta asupra mea (in sensul frumos) de-a lungul vietii, pentru amintirile dragi sufletului meu, pentru tot ceea ce m-ar face fericita. Si l-as accesa de fiecare data cand ma simt trista sau cand sunt dezamagita de ce se intampla in jurul meu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu deabia ma descurc cu unu,sa mai am si grija celui de-al doilea???

Pentru mine ar fi prea mult 2, nu m-ar face mai inteligenta,ba din contra mi-ar da batai mai mari de cap :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
L-as pastra doar pentru lucrurile pe care le iubesc, pentru cele care ma impresioneaza placut, pentru gandurile bune adresate oamenilor care si-au pus amprenta asupra mea (in sensul frumos) de-a lungul vietii, pentru amintirile dragi sufletului meu, pentru tot ceea ce m-ar face fericita. Si l-as accesa de fiecare data cand ma simt trista sau cand sunt dezamagita de ce se intampla in jurul meu.

 

hm... nu gandi acest al doilea creier ca pe un seif in care sa pastrezi amintirile placute din viata ta de acum, exista destule cotloane si in cel actual pentru lucrul acesta. gandeste-te la el ca la ceva complet nou (vorba ceea, tabula rasa), cu care te poti juca de-a dumnezeu. cum l-ai crea atunci?

Editat de elfu_piticotu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hm... nu gandi acest al doilea creier ca pe un seif in care sa pastrezi amintirile placute din viata ta de acum, exista destule cotloane si in cel actual pentru lucrul acesta. gandeste-te la el ca la ceva complet nou (vorba ceea, tabula rasa), cu care te poti juca de-a dumnezeu. cum l-ai crea atunci?

Vorba Arianei, cand postezi primul pe un topic, niciodata nu stii ce ti se cere.

Ok, o sa ma gandesc, nu mi-am pus problema pana acum.

P.S. Cred ca ar fi bine sa dai tu startul. Avand in vedere ca tu deja te-ai gandit la asta. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca este un pic de adevar in teoria lui Camil Petrescu "Cata luciditate, atata drama" (si eu cred ca este mai mult decat un pic...), atunci chiar ca ar fi cazul pentru o lobotomie... Exista o limita a suportabilitatii si ma plimb de-a lungul ei si cu un singur creier.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca este un pic de adevar in teoria lui Camil Petrescu "Cata luciditate, atata drama" (si eu cred ca este mai mult decat un pic...), atunci chiar ca ar fi cazul pentru o lobotomie... Exista o limita a suportabilitatii si ma plimb de-a lungul ei si cu un singur creier.

 

adevar este, si din pacate nu putin. exploreaza insa posibilitatea de a avea deja "lobotomizat" al doilea creier (nu imi dati in cap daca "lobotomizat" nu e corect din punct de vedere gramatical sau logic :D). apesi un buton, activezi creierul lobotomizat si linia-ngusta de suportabilitate pe care pasim in fiecare zi ar fi cea mai frumoasa promenada, realitatea ar fi... fara inceput, fara sfarsit, fara probleme... si de fapt nici nu ai mai avea de ce sa iti pui aceasta intrebare, sa iti agiti neuronii intr-un haotic joc de-a soarecele si pisica... hakuna matata:)

 

p.s. cred ca topicul asta deja devine o prea mare aberatie :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×