Sari la conținut
Forum Roportal
Vicious

Un sfat va rog

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum cateva luni am cunoscut femeia pe care o iubesc si am decis sa facem starea civila acum pe 25 feb, ei bine totul bine si frumos pana cand s-a bagat maica-sa, si acum cred ca voi fii nevoit sa si divortez..... .Totul a inceput cand ne-am cunoscut la facultate, a fost dragoste la prima vedere, mai apoi am ajuns sa o iubesc si ne-am mutat impreuna. Tin sa precizez ca ea statea in chirie, ei bine dupa vreo sapt a venit maica-sa si a inceput calvaru, la inceput se lega de ea, o denigra in fata mea si incerca sa o injoseasca iar eu de fiecare data i-am sarit in aparare pt ca ea nu spunea nimica. Dupa putin timp adica vreo 2 sapt a inceput sa se lege de mine spunand ca ea o sa isi cada examenele din cauza ca eu nu o iubesc ca vreau sa imi bat joc de ea etc. A plecat o vreme dupa care s-a reintors in sesiune si atunci a inceput sa o terorizeze si cand spun asta ma refer la cearta in fiecare zi . Eu am incercat sa ii explic frumos ca e sesiune si ne cam streseaza dar mai rau facea. Si a cazut niste examene si eu am devenit principalu vinovat spunand ca nu am facut nimic pt ea ca nu o ajut etc, dar eu ii dictam prin hands free si incercam sa ii explic dar nimic, am pierdut 2 examene pt ca le aveam in acelasi timp iar eu am preferat sa ii dictez ei ca sa si le ia numai sa fie bine, ceea ce nu s-a intamplat. Mi s-au adus reprosuri peste reprosuri in fine dupa sesiune am spus ca o iau de nevasta si am cerut-o totul a fost bine si frumos pana cand acum vreo 4 zile ce mi se intampla : ajung acasa de unde am facut nunta si mi se cere mie socoteala la banii mei, dar nu iubita mea ci maica-sa. Ei si inca o chestie maica-sa tot ii spunea draga mea daca ti-e greu desfa, de fata cu mine ceea ce m-a adus in asa hal incat am rabufnit urat de tot, mai un pic si o bateam. Chestia e ca am injurat-o atunci cand m-a dat afara din chirie chiar daca si eu aveam platit pana pe 10 dar daca nu plecam probabil se termina urat. Eu i-am propus iubitei mele sa se mute cu mine dar ea a zis ca o pun sa aleaga intre maica-sa si eu si nu poate, dar ea e sotia mea si am spus ca nu e normal ca ea sa stea cu maica-sa si eu sa stau in alta parte, in plus maica-sa o zis ca baga ea divort :)) inainte sa vb cu iubita mea. Chestia e ca o manipuleaza asa cum vrea ea daca a ajuns sa imi spuna mie iubita ca nu am facut nimik pt ea si ca ai mei sunt impotriva noastra, cand ai mei mi-au spus ca ei sunt total de acord cu ea dar nu o suporta pe maica-sa pt ca e bolnava la cap rau de tot. Pai a facut-o pe iubita mea sa plece noaptea pe strada cand le-am lasat singure, a plecat in ciorapi si dezbracata pe un ger de mama focului si asta nu e prima oara cand a adus-o in starea asta, si de fiecare data eu m-am dus dupa ea pt ca lui maica-sa nici nu-i pasa. Si inca ceva, cat timp a stat la noi nu a facut nimik a facut de 3 ori de mancare si patu dimeata in rest nimik doar o teroriza, eu eram cel care facea de mancare iar cumparaturile mai tot timpu tot eu le-am facut. Acum chestia e ca fata cred ca vrea sa bage divort ceea ce nu mi se pare normal din moment ce eu i-am explicat si inainte ce inseamna sa te mariti si ca maica-sa nu ma are la inima dar nimik, cum vb cu maicasa cum ii schimba opinia. Acum nu stiu ce sa fac pt ca eu o iubesc si as vrea sa continui, dar nu mai vreau sa o vad pe maica-sa nu de alta dar mi s-o pus pata rau de tot si daca pana acum am mai plecat capu, acum ma tem ca o sa ma scoata din nou din sarite si nu cred ca ma pot abtine sa nu-i dau una pt ca se leaga si de familia mea si asta nu pot sa ii permit atata vreme cat eu stiu ca ai mei nu au facut nici un rau, nu au fost impotriva ,m-au incurajat cu mariaju, dar iubita mea e atat de manipulata incat ea crede ca ai mei nu sunt de acord iar ai mei au zis ca sunt de fata cu ea ..... sunt confuz , nu mai stiu ce sa fac pt ca ea imi zice ca ma iubeste dar doamne cum poate fii atat de oarba sa nu vada ca maica-sa e un factor de stres si de nervozitate si se baga in toate decizile mele doar ca sa faca invers de ce spun eu acum mai mult ca niciodata.... pana si in cadourile pe care i le fac iubetei mele ceea ce nu e normal........

Editat de Aseneth
tradus in limba gramatica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai copii, voi sunteti copii :stars:

Nu inteleg. Tu esti insurat, da? Sotia ta nu sta cu tine sau ce sa inteleg eu de aici?

De ce statea soacra la voi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am cunoscut femeia pe care o iubesc si am decis ...

 

 

Cred ca n-ai cunoscut-o bine, altfel nu intrai in atitea probleme ... Daca ea nu merge cu tine, degeaba o iubesti din pacate ... si ca sa ai o viata linistita, cauta alta.

 

Asta se intimpla cand la scoala confundati placerea cu afacerea si in loc sa terminati anii, va incurcati cu iubiri, soacra si casatorie. Prioritatile trebuiesc stabilite!!!

Editat de The Unknown
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta e si nedumerirea mea de ce sta .... cica sa aiba grija de ea O.o de parca pana acum nu tot eu am avut grija de ea cat despre sotia mea nici eu nu inteleg de ce vrea sa stea cu maicasa... Ca sa precizez eu am 24 de ani ea are 21.....si am crezut ca o cunosc destul de bine dar se pare ca mam inselat... in fine sper sa deschida bine ochii inainte sa bage divortu pt ca dupa din partea mea nu mai exista nici o cale de impacare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci voi sunteti casatoriti. Si din cand in cand mai aparea soacra in peisaj. Acum sotia ta s-a mutat la mama ei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai tare, din tot ce ai scris aici, nu inteleg urmatorul lucru : cum e posibil ca un student, care urmeaza o facultate si s-ar crede ca are o serie de studii, poate chinui limba romana in felul asta.

''Ca m-am grabit, ca nu am fost atent'' - nu-s scuze-. E oripilant sa scrii un text atat de mare fara cele mai elementare cunostinte de ortografie. E si mai oripilant de citit si procesat.

Cat despre pb ta, intrevad niscai probleme psiho-genetico-patologige la.. iubita ta si mama ei. Eu as zice: fugi cat poti de tare.

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Tu nu te-ai casatorit pentru ca doreai sa intemeiezi o familie, ci din disperare, nu mai aveai atuuri in fata soacrei...ai crezut ca asa o convingi pe fata ca o iubesti. Ai crezut ca o bucata de hartie iti va da puteri nebanuite si soacra se va evapora ca prin farmec? Tu ai servici? Ai putea intretine o familie, daca vei locui singur cu sotia ta? Ai putea plati toate cheltuielile? Sau si pe tine te intretin parintii? E ceva ce nu spui, daca ea te-ar iubi atat de mult, nu ar avea cum sa se lase manipulata de mama ei. Iar placa pe care o repeti tot timpul "numai maica-sa e de vina" nu te pune intr-o lumina prea buna. E imposibil ca mama ei sa fie de vina pentru absolut tot ce vi se intampla..iar daca e asa, inseamna ca si tu te lasi manipulat exact precum sotia ta. Din punctul meu de vedere, luand in considerare faptul ca bazele casatoriei sunt inexistente practic,un divort ar fi chiar indicat. Poate in timp va mai maturizati si intelegeti ce inseamna o relatie adevarata, certificata sau nu. Intre voi sau cu alti parteneri, depinde.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Faptul ca initiatorul topicului te agaseaza, atat prin modul cum se exprima, cat si prin lipsa cunostintelor de ortografie, e un lucru. Faptul ca tu nu ai auzit de unele relatii patologice dintre mame si fiice e altceva.

 

Cat despre pb ta, intrevad niscai probleme psiho-genetico-patologige la. iubita ta si mama ei. Eu as zice: fugi cat poti de tare

:good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NU trebuia sa te insori cu aceasta persoana.

Bagat tu divort si las-o in pace pe (viitoarea)exa sa se balaceasca in rahatul mamei ei, ca il el a crescut si in el va muri.

Nu o poti salva tu.

Sau, nah, daca vrei sa-ti tii companie acelei fete si sa inoti si tu in ce inoata ea, continua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×