Sari la conținut
Forum Roportal
stiri

Parintii se implica putin sau deloc in educatia copiilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu toti se implica in educatia copiilor :spiteful: Din diferite motive De aceea tineretul in ziua de astazi nu mai au cei 7ani de acasa :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum poti sa te implici in cresterea copiilor, dar in acelasi timp sa nu fii prea sufocant...

 

cum sa dam cel mai bine ...cei 7 ani de acasa???

 

Intelegandu-va copiii,dar in acelasi timp,impunandu-le anumite restrictii(limitele exista peste tot).Unii copii nici nu au nevoie de asta;de multe ori,inteleg si singuri cand e bine si cand nu ceea ce vor sa faca.

 

Despre a deveni sufocant...depinde de fiecare in parte.Poate parintii mei le-ar parea sufocanti altora,desi mie mi se par pur si simplu corecti si interesati(un simplu exemplu).La fel de bine,mie mi s-ar putea parea sufocanti alti parinti,care e posibil sa nu fie chiar asa si etc.,etc.

 

Treaba asta tine de perceptia fiecaruia...in general.

 

:roll:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Statul il educa numai daca are reprezentati competenti (profesori care sa fie in stare sa lege doua vorbe pe langa dictarile interminabile, destinate tocelii) si daca parintii ii permit asta. Un copil bine educat in familie este in stare sa faca distinctie intre profesori si sa determine daca vorbele lor merita sa fie ridicate la rang de "lege". Principiile morale sunt insusite in familie si eventual consolidate in scoala. Deci nu trebuie sa asteptam ca altii sa ne educe copiii - daca ii iubim cu adevarat - cu exceptia cazurilor in care stim ca nu suntem in masura sa ii educam singuri.

 

 

 

Din intelepciunea poporului nostru se spune : " cei 7 ani de acasa", nu cei 50 de scoala.

Totdeauna altcineva este de vina pentru proasta crestere a copilului. Parintii dau vina pe scoala, profesori, bunici, vecini, colegi, anturaj, ei nu sunt vinovati niciodata. Au gasit scuza sunt profesorii nescoliti, nu invata nimic, etc. dar el nu se intreaba eu cu ce particip la educatia copilului meu. Am auzit multi parinti spunand eu ii asigur mancarea si hainele scoala trebuie sa se ocupe de educatia copilului. Ca sa ai o meserie si sa o profesezi trebuie sa urmezi o scoala, cursuri sa dai un examen, o evaluare, dar ca sa faci copii nu te intreaba nimeni daca esti pregatit.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu toti se implica in educatia copiilor :spiteful: Din diferite motive De aceea tineretul in ziua de astazi nu mai au cei 7ani de acasa :jester:

 

La ce enormitati (prejudecati) emiti, ai fi un pericol social daca ai face copii. Nu ma obosesc sa-ti explic de ce pentru ca nu ai intelege.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La ce enormitati (prejudecati) emiti, ai fi un pericol social daca ai face copii. Nu ma obosesc sa-ti explic de ce pentru ca nu ai intelege.

 

 

prea tarziu, fata n-a mai postat din 2007 cred ca deja are urmasi :scare:

Editat de Apodonos
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×