Sari la conținut
Forum Roportal
Bursuc_v

Vreau micsorarea salariului

Postări Recomandate

in prezent am un salariu de 10 milioane,dar numai pe hartie caci in realitate nu iau nimic,ba din contra trebuie s imi platesc singur darile catre stat in valoare de aproximativ 5 milioane.se poate face o cerere,ceva de micsorare a salariului de baza,k eu mai departe s pot plati mia putin la stat?sunt angajat de 10 luni si nu am aflat prea multe raspunsuri de la superiorii mei.cui trebuie sa ma adresez?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am impresia ca este avocat stagiar. Acolo am vazut astfel de abuzuri.

Avocatul il/o ia pe langa el si trebuie sa il declare ca salariat, dar in realitate nu plateste nimic.

Iar persoanei respective ii revine datoria de a regla conturile cu statul.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am impresia ca este avocat stagiar. Acolo am vazut astfel de abuzuri.

Avocatul il/o ia pe langa el si trebuie sa il declare ca salariat, dar in realitate nu plateste nimic.

Iar persoanei respective ii revine datoria de a regla conturile cu statul.

 

:lol:

 

sunt curioasa ce impiedecat de avocat cunosti tu care nu e instare sa-si asigure un salariu cat de cat....crazy.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol:

 

sunt curioasa ce impiedecat de avocat cunosti tu care nu e instare sa-si asigure un salariu cat de cat....crazy.gif

si cati nu sunt

inca si platesc sa stea pe langa un avocat cu state vechi

altfel stau acasa cu tot dreptul lor terminat

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe asta nu o stiam. Ma refer la preoti care nu incaseaza salariul decat fictiv in acte.Cat este Biserica de auto-guvernata, situatia aceasta nu imi pare tocmai legala.Este un fel de stagiatura sau ce,ca eu nu inteleg nimic?

In mod sigur este o invitatie de a apela la mila credinciosilor cu voia sau fara de voia acestora, altfel din ce sa se intretina tanarul preot?!

Oricum, cerere de micsorare a salariului nu exista.Nu a fost prevazuta de lege pentru ca este absurda.In sensul in care sa o doreasca angajatul si sa o refuze angajatorul.Daca se inteleg,este altceva,insa in cazul de fata iarasi avem a face cu o absurditate.Angajatorul se fereste ca dracul de tamaie sa dea curs cererii ,este evident din ce motive,iar obligatii legale are doar in a corela salariile cu legislatia in sensul maririi,nicidecum al scaderii.

Cu exceptia cazurilor in care se da ordonanta de urgenta de diminuare cu 25%!Bursuc_v,doar guvernul te poate salva!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si cati nu sunt

inca si platesc sa stea pe langa un avocat cu state vechi

altfel stau acasa cu tot dreptul lor terminat

 

ca sa fii avocat trebuie unpic mai mult decat sa termini dreptul.

e un examen de intrare in barou din ce in ce mai greu in fiecare an. asta in primul rand.

 

sigur, ca in orice profesie, si aici sunt perdanti.

iar daca nu te tin curelele, nu te inhami la munca asta, cu tot ce presupune ea...

dar eu nu o sa renunt in veci la parerea ca meseria de avocat e una foarte banoasa.

in foarte multe cazuri, inca de la inceput.

 

scuzati offtopicul.

 

am uitat sa spun de meseria mea,sau mai bine zis nu am vrut sa spun k sunt preot

 

sfintia ta, rau ai nimerit.

mai nasol de tine si mai rusinos e daca te tine preoteasa...

:(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca sa fii avocat trebuie unpic mai mult decat sa termini dreptul.

e un examen de intrare in barou din ce in ce mai greu in fiecare an. asta in primul rand.

sigur, ca in orice profesie, si aici sunt perdanti.

iar daca nu te tin curelele, nu te inhami la munca asta, cu tot ce presupune ea...

dar eu nu o sa renunt in veci la parerea ca meseria de avocat e una foarte banoasa.

in foarte multe cazuri, inca de la inceput.

scuzati offtopicul.

O usoara corectura.

Dupa acest examen de intrare in Barou, trebuie sa faci stagiatura pe langa un avocat timp de 2 ani, dupa care se sustine examenul de stagiatura, iar in aceasta perioada, ca avocat stagiar, muncesti langa acel avocat pe bani foarte putini. Poti lua procese/cazuri numite oficii oferite de Barou, dar tot pilosii au acces. Este practic, o exploatare.

2 cumnati ai mei au fost avocati, acum sunt judecatori. Ma consider destul de aproape de situatie.

Meseria devine oarecum banoasa dupa vreo 10 ani de muncit in bransa si trebuie sa fii si bun.

Editat de Lucast
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×