Sari la conținut
Forum Roportal
Kilkoana

Tata de fete

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Adica sotia ta uita ca problema e rezolvata. Pentru ea mereu problema e noua, ca si cum nu ar fi fost rezolvata la terapeut sau intre voi mai demult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si de tata si de prietenul fetei. Depinde cat este de "dezghetat" la minte parintele si cat de "cuminte" este baiatul/fata.

Oricum, parerea mea este ca tatii de fete sunt luati cam des peste picior de restul lumii :))) Stiu, pentru ca si eu am facut-o :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu unde sa postez, am nevoie de niste sfaturi!

 

am in ro o prietena cu care am fost f apropiata cat am stat in ro, mai ales in adolescenta, apoi pana cand am plecat din ro pe la 23 de ani. si cu ea si cu gagica-su (barbac-su cu acte apoi) am fost deschisi si ne povesteam multe. cu plecarea mea ne-am indepartat, dar ne vedem de fiecare data cand avem ocazia, iesim la o bauta, barfim, etc. dar nu mai e cum era...

 

buba e urmatoarea: ei au 3 copii, 2 fete (una de 12 si una de 10) si un baiat de 2. gagica pune pe FB poze cu fetele, pe aia mare o vad imbracata in rochii sexi si cu toc de 12, proptita de perete, cu curu in sus in aer si cu spatele la camera, bratele sus pe perete, rochiile sunt scurte, su spatele gol, fara umeri unele, chestii d-astea. i-am aratar si lu blondu si a zis ca nu e normal deloc. eu ii cunosc pe parinti bine incat sa stiu ca se caca din mers pe ce zice lumea, prietenia noastra nu mai e cum era ca sa imi permit sa zic ceva, mai ales ca eu nu am copii...dar prea sexualizeaza copilele alea.

 

nu stiu cum sa fac sa zic ceva fara sa supar...

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu iti spun ca nu este normal, nu doar blondu`. Pt ca nu este.  

Si nu spun asta pt ca nu am capacitatea de a intelege dorinta copilelor de a deveni femei peste noapte, ci pt ca aproape ma oripileaza indiferenta parintilor. Copila nu are vina. Daca i se permite, intelege ca i se permite iar pozele sunt consecinta. 

Copila, din pacate, are destule exemple negative in jur. Daca parintii nu i le separa de cele bune, ea...

 

Nu ai cum sa zici fara sa superi, asta ti-o spun din experienta. Dar incearca sa imbraci totul intr-o forma de grija, nu de critica. Explica-i mamei ca exista pedofili, criminali si alte genuri de dezaxati, iar copila ei, prin aceste poze devine tinta lor. Ar trebui sa intelgeaga si sa aprecieze. Daca nu o face, mi-e teama ca nu pierzi nimic. 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prietenii dupa un timp devein doar cunostinte sau nici atit, mai ales daca si distanta este mare si in special daca-si schimba etica vietii cu 360*.

Eu nu le-as mai cauta pe motiv ca sint ocupata cu noua mea viata, si restul ce este nou si cere acomodare si Ciao!!!

Poti sa mergi la Bucuresti fara sa dai de ei sper, ca n-ai cum sa deschizi discutie pe tema asta prea curajoasa ca iese cu fum, fulgi si pene, etc.

Precis ei se considera emancipati si in linie cu moda, ar crede ca esti geloasa sau din astea, filozofia lor este deja bine stabilit si fix.  Tu bati retragerea.

Nici n-ai mai avea ce discuta cu ei, ca cine stie ce teme au de discutie ca nu vine singur atitudinea asta de la ultima moda din Paris.   

 

In paranteza-ti spun, langa copil mic nu lasi pe oricine si deloc s-o atinga sau s-o pupaceasca persoane care ar avea vre-o boala!!!

 

Toata lumea se dezinfecteaza pe maini la intrare in casa!!! si reguli din astea stricte trebuie sa ai sa eviti problemele ca de mici se lipeste imediat orice.

 

Se termina relatiile cu femei singure cu ocazia asta ca nu se mai potriveste tema de discutie, tu nu mai ai rabdare s-a asculti ce i-a soptit un tip in ureche in timp ce dansau sau din astea ... asta o sa-l simti dupa nastere.   Vei simti nevoia de mame cu copiii mici cu cine sa dezbati vre-o tema  nu cu femei cu fete mari ca topicul e alta deja, asta vine cu timpul.   Te orientezi mai mult spre familie, plimbari in locuri fara tigara cu copilul si din astea.  

 

Odihna va fi pe primul plan!!!   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil parintilor li se pare o prosteala, o joaca (ei cunoscandu-si copiii), insa nu iau in calcul faptul ca exista pradatori care isi desfasoara activitatea in principal pe internet.

 

Am avut aceeasi tendinta la varsta respectiva; cateodata mi s-a permis sa port haine nepotrivite, aspectul fiind considerat o copilarie, si catoedata nu. Tendinta dispare cu varsta (cred). Pentru ele e, foarte posibil, ceva trecator; un moft;  ideea e sa nu devina victimele unor pedofili.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multi reactioneaza pripit, ca si cand grija ar fi un atac. Sa ii interzica sa vorbeasca (,) cu tine e o reactie exagerata si denota nesiguranta ei in viata de zi cu zi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am o buba la cap care nu imi permite sa inteleg de ce o pui pe fii-ta care are 12 ani sa pozeze asa...

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca ma uit la ele, nu vad neaparat ceva scandalos; poate nu am eu mintea suficient de murdara :) .

Dar nu vad motivul pentru care cineva ar posta cu spatele, decat cel de a ii fi admirat corpul, si asta nu e deloc OK la o asemenea varsta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e ok ca la 12 ani ma-ta sa iti dea voie sa te imbraci asa, sa iti faca poze si apoi sa si le puna pe FB.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×