Sari la conținut
Forum Roportal
VEMANS

Romanii si genomul lor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"O Evă mitocondrială din Tracia se află la originea rom

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

folosiţi diacritice, mai ales că e o temă legată de istorie, nu intotdeauna poti deduce din context daca e "roman" sau "rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti constient ce inseamna 200.000 de ani? :stars: Dupa Adam si Eva (la figurat vorbind) toti suntem rude, tocmai de aceea se foloseste termenul "Eva mitocondriala".

 

 

Da , dar tu?

 

Omul de Neanderthal, scris și Omul de Neandertal (fără

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vai, dar nu am zis ca, cred ca am fost creati de un Dumnezeu :roll: Nu cred nici in religie :pardon: Asta ati dedus voi ...

 

Atunci, am fost creaţi de Traian şi Decebal?

 

Unul mort, eventual in lupta? :think:

Tocmai o femeie fără bărbat are mai puţin interes să păstreze copilul. Mai mult, probabil că cele mai multe femei erau răpite, duse în mijlocul triburilor migratorilor, şi năşteau acolo, modificând ADN-ul populaţiilor migratoare.

Poţi aprecia, pe la 1200 cam ce procent din populaţia teritoriilor româneşti de astăzi trăia la câmpie, expusă jafurilor şi violurilor, şi cât în depresiunile dintre munţi, pe care nici măcar o armată bine organizată nu putea să le invadeze?

Editat de Marinel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.... Un genetician ti-ar putea explica ca pana si determinarea paternitatii unui copil se poate face cu o probabilitate de doar 99,x %. .....

 

In timpul testului molecular de paternitate se selecteaza regiuni specifice ale ADN-ului tatalui si al copilului si apoi se compara. Aceasta comparatie permite sa se atinga o probabilitate de cel putin 99.99%. Daca este necesar, se pot testa mai multe regiuni ale ADN-ului, in acest caz atingand un procent de precizie de 99,99999%.

 

Interviu cu Dr. Frank Pfannenschmid, Director General DelphiTest GmbH Germania

 

Sursa: http://www.mamicamea.ro/familie/testul-de-paternitate-interviu.html#ixzz1nZERG4j5

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci, am fost creaţi de Traian şi Decebal?

 

 

 

:crazy: Doamne fereste? Acum sustinem singuri ca suntem un popor de homosexuali?

Ar fi si alte teorii ale apritiei vietii pe Pamant. De-a lungul timpului se pare ca au existat mai multe civilizatii care au atins un apogeu mult superior a ceea ce traim noi astazi si apoi ... au disparut, s-au autodistrus etc. ?! Se pare ca, corpul nostru a fost creat, prin mai multe incercari, genetica pura. In fine, alta discutie, alte cercetrai. Chiar mi-ar placea sa stim intr-o zi adevarul :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O concluzie foarte interesanta din punctul meu de vedere , ca ardelean , este cea rezultata in urma studiului facut de Tömöry G et al. si publicat in Am J Phys Anthropol. 2007 Jul 13 :

"Our findings demonstrate that significant genetic differences exist between the ancient and recent Hungarian-speaking populations, and no genetic continuity is seen."

Concluziile noastre demonstreaza ca exista diferente genetice semnificative intre populatiile vorbitoare de (limba) maghiara veche respectiv recenta si ca nu se vede o continuitate genetica

 

http://dienekes.blogspot.com/2007/07/ancient-hungarian-mtdna.html

 

Conform unor studii efectuate de oameni de stiinta,printre care se afla si geneticieni maghiari, ungurii sunt cam 50% slavi maghiarizati, vreo 30% sunt romani maghiarizati, iar restul de 20% sunt germani, tigani si uralici.

Editat de VEMANS
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca este necesar, se pot testa mai multe regiuni ale ADN-ului, in acest caz atingand un procent de precizie de 99,99999%.

Daaaa... pai, hai sa vedem: luam cazul unui copil din Onesti si admitem din start ca cifrele tale sunt corecte. Prin urmare, exista 0,00001% sanse (daca am numarat bine zecimalele) ca tatal copilului sa fie altul. 0,00001% inseamna 1 la 10 milioane, da? La o populatie a planetei de 7 miliarde, presupunem ca minimum 3,25 miliarde sunt barbati si atunci 1 la 10 milioane inseamna nici mai mult, nici mai putin decat 325 de barbati care i-ar putea fi tata copilului respectiv.

 

Si-acum, cu mintea mea cea proasta, vin eu la Mariile Voastre si va intreb: oare cei 325 de barbati care ar putea fi tatal copilului sunt ei cumva din Japonia, Antilele Olandeze sau Tasmania? ... :think: . Nu cumva cei 325 ar trebui de fapt sa aiba ADN-ul destul de apropiat de ADN-ul tatalui prezumtiv si in realitate ori traiesc ei insisi, ori au parinti sau bunici exact in zona Onesti? Ca eu asa as spune ... :-

 

Insa pentru a procrea cu altcineva decat sotul, mama copilului nu are in nici un caz nevoie de toti cei 325, ci doar de unul singur dintre ei, corect? :spiteful:

 

Iar daca vreti, extrapolam asta si la poporul roman, dar asta maine seara :P .

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:crazy: Doamne fereste? Acum sustinem singuri ca suntem un popor de homosexuali?

Se pare ca, corpul nostru a fost creat, prin mai multe incercari, genetica pura.

Şi atunci de ce te g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×