Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Intoleranta religioasa in Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un exemplu de incalcare a drepturilor avem mai jos!:

 

Solidaritatea pentru Libertatea de Conştiinţă

 

Nr. 15/09.02.2006

 

 

Stimate Domnule Preşedinte,

 

Asociaţia SOLIDARITATEA pentru LIBERTATEA de CONŞTIINŢĂ a fost

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa este cand statul si Biserica merg mana-n mana! ;)

De fapt se sprijinesc amandoua si atunci de ce sa nu le de-a in cap la alte culte?

Probabil ca asa s-a nascut si Inchizitia la catolici,din maritisul bisericii cu statul! :yes:

nu pari sa fi inteles ce am spus eu in textul pe care il citezi

 

reiau:

Biserica Ortodoxă Rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu pari sa fi inteles ce am spus eu in textul pe care il citezi

 

reiau:

Biserica Ortodoxă Rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crezi ca infuzia de bani pe care o face statul in acesta biserica ii face toleranti sau intoleranti cu celelalte culte religioase?
niciuna nicialta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebarea ar fi ,oare putem vreodata beneficia de-o Biserica ortodoxa toleranta cu celelalte religii?

 

Biserica Ortodoxa este la fel de toleranta cu celelalte religii pe cat sunt celelalte religii de tolerante cu ea.

actiune si reactiune. de ce ar fi Biserica Ortodoxa toleranta cu un cult care ii numeste pe ortodocsi "unealta satanei" ?

 

fondurile pentru Biseroca Ortodoxa vin in parte de la stat. de unde are statul bani? de la platitorii de taxe si impozite. foarte marea majoritate sunt ortodocsi. deci de ce ar plati ortodocsii sa se construiasca lacase adventiste sau baptiste? iar daca celorlalti nu le convine sa se construiasca biserici ortodoxe pe bani lor, sa ridice aceasta problema si sa caute impreuna cu autoritatile un mod de solutionare. pana una-alta, din ce stiu, se calculeaza procentual si sunt distribuite (de la buget) fondurile in functie de numarul de enoriasi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa este cand statul si Biserica merg mana-n mana! ;)

De fapt se sprijinesc amandoua si atunci de ce sa nu le de-a in cap la alte culte?

Probabil ca asa s-a nascut si Inchizitia la catolici,din maritisul bisericii cu statul! :yes:

Daca tot esti asa de impotriva "maritisului" institutiei bisericii cu cea a statului, ce zici de asa zisul stat Israel. Esti de acord cu ce se intimpla acolo?

 

PS BOR(e) nu este "maritata" cu statul, este un stat in stat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biserica Ortodoxa este la fel de toleranta cu celelalte religii pe cat sunt celelalte religii de tolerante cu ea.

actiune si reactiune. de ce ar fi Biserica Ortodoxa toleranta cu un cult care ii numeste pe ortodocsi "unealta satanei" ?

 

fondurile pentru Biseroca Ortodoxa vin in parte de la stat. de unde are statul bani? de la platitorii de taxe si impozite. foarte marea majoritate sunt ortodocsi. deci de ce ar plati ortodocsii sa se construiasca lacase adventiste sau baptiste? iar daca celorlalti nu le convine sa se construiasca biserici ortodoxe pe bani lor, sa ridice aceasta problema si sa caute impreuna cu autoritatile un mod de solutionare. pana una-alta, din ce stiu, se calculeaza procentual si sunt distribuite (de la buget) fondurile in functie de numarul de enoriasi.

Nu-i numeste nimeni "unealta satanei" ,multi insa prin faptele lor arata ca sunt! Asta nu numai la ortodocsi ,ci si la neoprotestanti! Domnul ne invata ca "ii veti cunoaste dupa roade"!

Biserica ortodoxa are obligatia sa fie toleranta ,fiindca asa este crestineste si din punct de vedere omenesc ,pentru a nu incalca libertatea religioasa a celorlalte culte din Romania!

Invatatura acestei Biserici, in schimb , indeamna la intoleranta si asta arata ca acolo sus la conducerea acestei biserici este ceva putred! O fi patriarhul care a ars sinagogile evreilor in tineretea lui ? O fi alti preoti care sau inrolat in randurile securitatii comuniste? Dumnezeu stie!

 

 

Pai tocmai asta era problema ca fondurile nu prea sunt distribuite corect. Pe de alta parte la ce le trebuie ortodocsilor miliarde, se inarmeaza cumva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×