Sari la conținut
Forum Roportal
Mihaiu80

Contestatie Amenda

Postări Recomandate

Am fost prins circuland cu viteza mai mare decat cea legala si am luat amenda, cu bonus suspendare de permis :(

 

Stie cineva cum sa fac contestatia aia la judecatorie ca sa fie cat mai mari sansele mele de reusita?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost prins circuland cu viteza mai mare decat cea legala si am luat amenda, cu bonus suspendare de permis :(

 

Stie cineva cum sa fac contestatia aia la judecatorie ca sa fie cat mai mari sansele mele de reusita?

 

In alte cuvinte tu dai in judecata Organele de Circulatie inseamna a contesta decizia lor.

Daca stiiii bine romaneste, faci o cerere scris cu mana in care explici ca nu esti deacord cu decizia organelor de control al traficului rutier din data respectiva si dai versiunea ta al faptelor, asta in caz ca ai talent sa si vorbesti la nivel profesional in fata instantelor judecatoresti. Acum vorbele tale impotriva politistilor, o sa vezi cine este crezut si cine nu intr-o curte din asta mai legala.

 

Sa nu mirosi alcool din gresala ca nu-ti accepta motivul ca ai baut sa ai curaj!!!

 

Va fi o infatisare unde vei fi intrebat, in caz ca nu te vezi in rolul unui avocat de aparare, angajezi unu si el va lua in mana cazul sa ai o pedeapsa mai redusa eventual.

Te va costa ceva exagerarea asta ... eu deja te-as fi pus la aruncat zapada din fata unei cladiri publice, de exemplu Tribunal, Primarie, Statie de Pompieri, Cimitir, Scoala, etc.

 

********** Exemplu de cerere :crazy:

 

 

Cazul: Vitezomanul v/s Legea ROmana

 

Bucuresti

Data de azi

 

 

Onorata Instanta,

 

 

 

Subsemnatul Ion Vitezomanu din satul Breaza, Judetul Nuconteaza va aduc la cunostinta urmatoarele:

- In ziua de Data respectiva am circulat din Cluj spre Oradea cu automobil personal si pe portiunea dintre 2 dealuri unde viteza legala afisata era de 25 km/h insa nu se vedea semnul public ca era acoperit de ramurile copacilor de la marginea soselei din care cauza am circulat cu o viteza mai elevata iar organele de circulatie m-au oprit si suspendat permisul de canducere de motor vehicul pe o prerioada nelimitata.

 

Timp care va fi redus din mila Dumneavoastra, Onorata Instanta ca jur cu mana pe tot ce-i mai Sfant ca n-am vazut semnul afisat. Regret enorm gresala facuta si recunosc in fata Dumneavoastra ca am gresit, insa nu intentionat s-a intimplat, din fire fiind un om bland, vecinii mi-s martori daca doriti sa le ascultati, la fel si colegii de munca.

 

Contez pe intelepciunea Dumneavoastra, care va pune lumina in cazul meu si raman in speranta judecatii drepte si egale al cetatenilor tarii.

 

Cu profund respect,

 

 

Pacatosul

 

iscalitura

Editat de The Unknown
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost prins circuland cu viteza mai mare decat cea legala si am luat amenda, cu bonus suspendare de permis :(

 

Stie cineva cum sa fac contestatia aia la judecatorie ca sa fie cat mai mari sansele mele de reusita?

 

Daca te-a filmat cu radarul iti pierzi timpul si banii contestand amenda in instanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost prins circuland cu viteza mai mare decat cea legala si am luat amenda, cu bonus suspendare de permis :(

 

Stie cineva cum sa fac contestatia aia la judecatorie ca sa fie cat mai mari sansele mele de reusita?

 

Sansele de reusita sunt mari, doar ca trebuie sa te prezinti si sa-ti sustii cauza.

Eu am pierdut prima oara. Am facut recurs si am castigat. Totul a durat 1,5 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost prins circuland cu viteza mai mare decat cea legala si am luat amenda, cu bonus suspendare de permis sad.gif

 

Stie cineva cum sa fac contestatia aia la judecatorie ca sa fie cat mai mari sansele mele de reusita?

Sfatul meu este sa apelati la un avocat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu, pt ca am fost in aceeasi situatie, mi s-a ridicat permisul pe 90 de zile, amenda (am platit-o jumatate in 48 de ore). Am trimis chitanta, copie dupa PV la comandantul pol si am cerut examinarea teoretica si reducerea perioadei  de la 90 la 30 de zile. Am dat examenul (tre sa faci 13 din 15 intrebari) si la 30 de zile de la expirarea dovezii de circulatie mi-am ridicat permisul. Toata tevatura a durat 6 saptamani din care pieton am fost 4.

Ai 99,9% sanse sa pierzi procesul si sa ramai cu pedeapsa de suspendare pe 90 de zile pt ca esti la mana comandantului, el aproba daca se reduce sau nu perioada, pana la definitivarea procesului primesti permisul inapoi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×