Sari la conținut
Forum Roportal
marius36

TRATAMENT APICOL hvb

Postări Recomandate

Referito la AgHbs pozitiv si anti Hbc negativ am gasit un articol: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.f...1&dopt=Abstract

 

In mod normal se recomanda refacerea antiHBc tocmai pt ca in mod normal ar fi trebuit sa se pozitiveze deja. Dc repeti antiHbc si iti iese tot negativ... atunci doar un medic foarte bun sper sa iti gaseasca o explicatie.

Ei, daca tu ti-ai facut de curand o ecografie, si medicul se pricepea cat de cat, iti pot spune ca la un ecograf se poat observa in mod clar o ascita si chiar o ciroza. De fapt si o fibroza accentuata se vede. Acum nu stiu exact ce a vazut medicul in cazul tau dar presupun ca iti spunea daca era ceva. Hepatomegalia si splenomagalia pot fi urmari ale unei hepatite cronice, cu atat mai mult cu cat ai si o steatoza hepatica. Dc e atat de marita splina pe cat spui, inseamna ca ai si trombocite, si neutrofile si probabil si anemie. Trebuie vazut probabil daca nu cumva vena porta nu este foarte dilatata, din cate stiu asta ar fi un rezultat al unei fibroza mai accentuate si atunci fluxul de sange care nu poate trece prin ficat este preluat de vena splenica, si tocmai de aceea se mareste si splina si incepe sa sechestreze o gramada de celule.

 

In cazul tau deja nu mai e vorba de autosugestie, tu chiar ai ficatul marit si splina, ceea ce iti creeaza senzatia de abdomen umflat si ca nu poti respira.

Ma intrebai dc nu trebuia sa treci printr-o faza de icter ca sa se cronicizeze: Nu neaparat. De fapt din cati oameni vezi tu pe site pe aici nu stiu dc cineva a trecut prin aceasta forma. Sa stii ca doar in 20-30 % din cazuri apare forma icterica (si atunci e mai simplu de tratat pt ca te protejezi).

Pentru mine, ca un aliment sa imi faca rau inseamna: sa ma intepe ficatul, sa imi creasca aciditatea in stomac, e acea senzatie ca ceva nu ti-a picat bine.

Recomandarea medicilor din strainatate este: daca nu ai o hepatita cronica foarte accentuata sau ciroza, regimul nu este necesar. Medicii spun sa mananci ceea ce nu iti face rau, sa mananci putin si des, multe fructe si legume. Prajelile simt eu ca nu imi fac bine asa ca le-am scos. Dar o data pe luna mai gust cate o mana de cartofi prajiti.

Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am luat la liv 52 pina sa citesc aici la voi,asa zicea dr de familie silimarina ,liv52,si esentiale asta la inceput .Bine ca am data de voi aici ,si nu mai iau .Dar faptul ca amo splina foarte mare si ficatul normal ce spuneti?

sa fie livul?

 

 

La mine sa marit mai mult in ultima perioada ,dar in rest ma simt bine si obosesc doar daca ma agit mai mult si eu maninc cam de toate in afara prajelilor din care mai gust

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu daca nu trebuie neaparat sa nu mai iei. Nu elimina virusul, asta e drept, dar au si cateva efecte bune: antioxidanti si vitamine care cresc apetitul (care sufera uneori in cazul celor care au hepatita). Si eu aveam o splina marita si ficat normal. De obicei asta inseamna ca ai o oarecare activitate in ficat si un anumit grad de fibroza care nu permite sangelui sa circule normal prin ficat. De aceea o parte importanta din fluxul sanguin care circula prin vena porta (cea care duce sangele la ficat) este preluata de vena splenica (cea care duce la splina) si are astfel ca efect cresterea ei in volum. Din pacate urmeaza anumite probleme: splina marita- sechestrare trombocite, leucocite- asa ca apare trombocitopenia si neutropenia.

Nu are nici o legatura cu liv 52 splina marita ci mai degraba cu existenta virusului in organism si a unui grad de fibroza in ficat.

Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×