Sari la conținut
Forum Roportal
Elia

Moderarea forumului religie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu ti se pare ca vrei cam multe? ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok. Si ce-i cu asta? Sa stii ca nici coranul nu este pentru crestini. ;)

Stiu ce inseamna yoga. Am practicat si eu putin si am citit suficient pe tema asta.

Revenind la topic.

Cred ca ar trebui impuse niste reguli la forumul de religie:

1. Moderatorii sa reprezinte echilibrat religiile si ateismul.

2. Posturile sa fie cat mai scurte si la obiect. (In acest sens as intitui printre altele si niste topicuri cu regula ca fiecare post sa fie de maxim 2 fraze(maxim 100 de cuvinte) ca sa fie usor de urmarit si sa raspunsurile sa fie concise)

3. Un topic in care fiecare sa prezinte experientele lui religioase pe scurt (sau sa afirme lipsa lor), fara sa aduca jigniri altor religii. Aceasta ar ajuta sa ne cunoastem mai bine.

Poate exista asa ceva (scuze daca nu am observat).

Discutii din doua fraze si fara confruntare de idei,cu atatea religii ,cam greu!

Topice in care se prezinta experientele personale (religiose ) sunt si slava Domnului, ca forumul merge destul de bine acum!

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca ar trebui impuse niste reguli la forumul de religie:

1. Moderatorii sa reprezinte echilibrat religiile si ateismul.

2. Posturile sa fie cat mai scurte si la obiect. (In acest sens as intitui printre altele si niste topicuri cu regula ca fiecare post sa fie de maxim 2 fraze(maxim 100 de cuvinte) ca sa fie usor de urmarit si sa raspunsurile sa fie concise)

3. Un topic in care fiecare sa prezinte experientele lui religioase pe scurt (sau sa afirme lipsa lor), fara sa aduca jigniri altor religii. Aceasta ar ajuta sa ne cunoastem mai bine.

Poate exista asa ceva (scuze daca nu am observat).

ai spus bine, dar...

multi dintre noi ajung la nivelul cerintelor respective dupa o oarecare experienta (pe forum)

pe aici nu suntem cei mai buni care vrem sa dialogam, ci multi care acum invatam sa o facem

 

dar regulile este bine sa fie reamintite din cand in cand

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai spus bine, dar...

multi dintre noi ajung la nivelul cerintelor respective dupa o oarecare experienta (pe forum)

pe aici nu suntem cei mai buni care vrem sa dialogam, ci multi care acum invatam sa o facem

 

dar regulile este bine sa fie reamintite din cand in cand

 

Exact. Si eu sunt foarte nou si mi-ar fi fost de folos asemenea reguli pentru ca am dat cu bata in balta de nenumarate ori si probabil ca inca o mai fac (ocazie cu care imi cer scuze pentru asta).

 

Cioanas nu am spus fara confruntare de idei. Dar se poate face o sinteza a ideilor.

In cazul tau care faci multe trimiteri la Biblie te poti rezuma la a ne daca capitolul si versetul ca slava Domnului se gaseste o Biblie Online.

Experiente personale din care sa rezulte pozitia fata de religie.

Sunt multi pe forum pe care nu stiu din ce punct de vedere sa ii primesc parca ar fi credinciosi dar parca ar fi si un picut atei.

Ma rog.Nu vreau sa cataloghez pe nimeni. E dreptul fiecaruia sa fie asa cum doreste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Discutii din doua fraze si fara confruntare de idei,cu atatea religii ,cam greu!

Daca nu te simti in stare esti liber oricind sa participi ca observator.

Topice in care se prezinta experientele personale (religiose ) sunt si slava Domnului, ca forumul merge destul de bine acum!

A mers bine si inainte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista un set de reguli general valabile pentru tot forumul. Le gasiti aici. Presupun ca fiecare le-a citit, dar poate ca ar trebui recitite acum, in acest context. Adevarul este ca la aceasta sectiune lucrurile se incing mai usor si mai tare decat la alte teme. Se intampla la nivel mondial, asa ca nu e de mirare, zic eu, sa se intample si aici. Ma bucur ca se doreste o dezbatere civilizata.

 

Nu cred ca sunt necesare noi reguli. Poate doar un ghid sau 'indrumar', daca vreti. Daca va puneti cat de cat de acord asupra continutului unui astfel de ghid, il putem posta ca anunt, sa fie in vazul tuturor. Asta cu conditia sa nu ramana o vorba intr-un vant virtual, ci sa existe si un angajament de respectare.

 

Marturisesc ca nu am citit in totalitate toate posturile. Unele sunt mult prea lungi si imi pierd rabdarea, iar altele se discuta la un nivel care pe mine ma depaseste. Pot sa va spun insa ce ma deranjeaza pe mine, ca 'outsider' posibil interesant de o dezbaterea unei idei, ca sa zic asa; unele au fost mentionate si de Maximus. Sper ca nu se supara nimeni. Luati-o ca si critica constructiva, daca vreti.

 

- post-urile ingrozitor de lungi, in special cele din deschiderea topicului. Incercati ca macar atunci cand deschideti un topic nou, sa sintetizati ideea pe care vreti sa o dezbateti. Astfel este mult mai usor celor interesati sa isi dea seama despre ce este vorba si daca problema ridicata prezinta interes pentru ei sau nu. Am descoperit topicuri interesante, dar le-am citit doar de la jumatate incolo, pentru ca discutiile mi-au trezit interesul, nu un text lung de trei pagini pe care nu am avut rabdarea sau timpul necesar sa il citesc. Incercati sa sintetizati, sa dati citatul relevant si sa faceti trimitere la restul. Din cate imi dau seama, aici sunt oameni interesati, care o sa citeasca textul respectiv si daca este pe alta pagina, daca doresc sa dezbata chestiunea in cauza.

 

- atacurile la persoana; cu astea am o problema personala. Nu concep sa numesti in fel si chip o persoana, pentru ca nu esti de acord cu ideile exprimate sau cu credinta sa. Ba chiar mai mult, nu sunt de acord nici cu atacul la credinta, ca sa zic asa; ma refer aici la pozitii absolute de genul 'ce cred eu e bine, adevarat, divin, absolut, etc., restul parerilor sunt fundamental gresite pentru ca eu zic sau mama zice sau tata zice, sau biblia, coranul, tora, popol vuh, rig veda sau academia catavencu'. Dupa o asemenea afirmatie, cred ca nu mai exista posibilitatea de discutie. Nu mai exista decat ca fiecare sa se inchida in carapacea sa, cu convingerile sale si sa nege existenta restului de carapace. Scuzati comparatiile.

 

- raspunsuri de genul 'da', 'nu', 'fals', 'de acord', 'nu cred' sau emoticoane. Din punctul meu de vedere (repet ca e personal), daca atat aveti de spus, mai bine va abtineti. Ingreuneaza urmarirea firului logic al discutiei. Daca exprimati o parere, incercati sa argumentati, sa aduceti exemple, sa o plasati intr-un context... sa faceti ceva cu ea, nu o sa o trantiti pur si simplu pe topic. Reactia mea este ceva de genul "bine, so what?".

 

Cam atata acuma... Sariti, taiati, comentati, eventual adaugati...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- post-urile ingrozitor de lungi, in special cele din deschiderea topicului.

 

- atacurile la persoana; cu astea am o problema personala. Nu concep sa numesti in fel si chip o persoana, pentru ca nu esti de acord cu ideile exprimate sau cu credinta sa.

 

- raspunsuri de genul 'da', 'nu', 'fals', 'de acord', 'nu cred' sau emoticoane. Din punctul meu de vedere (repet ca e personal), daca atat aveti de spus, mai bine va abtineti. Ingreuneaza urmarirea firului logic al discutiei. Daca exprimati o parere, incercati sa argumentati, sa aduceti exemple, sa o plasati intr-un context... sa faceti ceva cu ea, nu o sa o trantiti pur si simplu pe topic. Reactia mea este ceva de genul "bine, so what?".

Sint de acord cu ce spui la primele doua puncte, dar am o observatie la cel de-al treilea: uneori un cuvint ("da", "nu", etc) sau o imagine pot spune mai multe decit o fraza intreaga. Ceea ce spui tu e valabil, dar depinde si de context.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
uneori un cuvint ("da", "nu", etc) sau o imagine pot spune mai multe decit o fraza intreaga. Ceea ce spui tu e valabil, dar depinde si de context.

accepti ca si un verset biblic poate spune mai multe decat o fraza intrega?!? - cel putin pe teme de religie crestina...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
accepti ca si un verset biblic poate spune mai multe decat o fraza intrega?!? - cel putin pe teme de religie crestina...

 

Absolut. Poate fi edificator un verset biblic. Darc cand e facut copy paste la un capitol cu 40 de versete te asigur ca sunt fff putini care citesc tot asa ca nici nu se mai pune problema sa fie edificator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
accepti ca si un verset biblic poate spune mai multe decat o fraza intrega?!? - cel putin pe teme de religie crestina...

Da, atita timp cit nu subtituie parerea celui care il adauga pe forum. Citatele din biblie ar trebui spuse in completarea parerii personale, nu in locul ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×