Sari la conținut
Forum Roportal
Anca1122

Mama ne-a distrus familia!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Circumstantele ne pot determina sa devenim orice.

Asta e cea mai mare idiotenie pe care ai scris-o vreodata.

 

Circumstantele ne pot determina sa facem unele chestii, multe chestii ce nu ne imaginam ca am putea face, dar nu absolut orice.rolleyes.gif

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Circumstantele ne pot determina sa devenim orice. De-ti convine sau nu, de refuzi sau nu, asta este adevarul si nu poate fi schimbat.

 

Stiinta moderna (si ateismul) nici macar nu ma contrazice, ci dimpotriva. Cu ce argumente ma contrazici tu? Sau esti profeta sa stii ce vei face in viitor? (ironic, deoarece cunoasterea viitorului inseamna tocmai determinism). Eu, tu, si altii, putem doar avea intentia de a nu face sau face lucruri in viitor, dar nu depinde integral de noi. Daca universul vrea, ma trazneste si pe mine si pe tine si pe Aseneth de ne intra inapoi de urgenta mintile in cap, astfel incat sa renuntam la a ne crede buricii pamantului si stapanii universului, atotcunoascatori a toate si a presupusului viitor a ce vom fi. Daca ne supune cineva la presiuni morale (sa spunem intr-un lagar de prizonieri supusi la anumite tratamente extreme) ne pierdem una doua demnitatea si moralitatea la conditia deja dezechilibrata in care se gasesc mintile noastre. Deoarece mediul inconjurator te poate modela sau distruge psihic si te poate determina sa faci ceea ce n-ai crezut niciodata ca vei fi in stare sa faci. E valabil pt toti.

Michael Gazzaniga - Free Yet Determined and Constrained

 

The fourth in a series of Gifford Lectures by Professor Michael Gazzaniga. Recorded 19 October, 2009 at the Playfair Library Hall, the University of Edinburgh.

 

So what does free will mean? It has become a catch-all term and means several things.

 

In many ways the concept is fundamental to human thought and societal institutions.

 

For example, our system of justice is built on the idea that we are all practical reasoners, working in a normal brain environment to produce coherent and ethical behaviours.

 

We are held to be personally responsible for those decisions. Questioning the core concept, free will, necessitates rethinking many cherished notions of human institutions.

 

 

Hmm...Pippo, si totusi cunoastem deja ca pe masura ce vibratia energetica a corpului nostru fizic devine mai inalta, aceasta va tinde sa rezoneze si de fapt chiar rezoneaza, cu acelasi gen de vibratii din Univers. Asadar, oamenii cu care vom interactiona sunt cei pe care noua noastra vibratie ii vom atrage si, vom fi din ce in ce mai uimiti(intr-un mod placut)sa intalnim oameni si( circumstante de viata, sa zicem asa) din ce in ce mai deosebiti, mai curati, mai luminosi, mai linistiti, adica echilibrati. Deci, ne vom manifesta in comunitatile care ne sunt specifice si pur si simplu,ceea ce-i diferit de ceea ce-am spus mai sus,apartine altei frecvente, asa ca si la radio, daca ma-ntelegi ce vreau sa-ti spun. Deci,conteaza "practica interioara continua"- vorba lui Patanjali (ca tot o spun peste tot, cum imi vine in minttiuca, cum o postez. :good: , un exemplu.)

Editat de LuciaD
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Circumstantele ne pot determina sa facem unele chestii, multe chestii ce nu ne imaginam ca am putea face, dar nu absolut orice.rolleyes.gif

In alte circumstante, astazi ai fi putut fi o analfabeta si o prostituata, sau o criminala dupa gratii. Ai fi putut ca nici macar sa nu ai puterea mentala pe care o ai astazi, daca te-ai fi dezvoltat in alte circumstante. Sunt oameni care din stabili psihic au degenerat in instabili psihic datorita circumstantelor.

 

Nu m-am referit la simplul fapt de constrangere, ci de determinare prin modelare sau distrugere/dezechilibrare psihica.

 

In cea mai mare parte, viata noastra este modelata de societate, adica exact de circumstante. Ele ne determina cum sa ne purtam, cum sa ne imbracam, cum etc.. Cat din noi suntem noi, si cat din noi este produsul circumstantelor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In alte circumstante, astazi ai fi putut fi o analfabeta si o prostituata, sau o criminala dupa gratii.

Ce te face sa crezi ca pentru unele din ceea ce ai mentionat tu aici, nu exista mereu circumstante in viata ? Exista si totusi alegerea noastra personala determina daca acele circumstante ne afecteaza sau nu.

 

Cat din noi suntem noi, si cat din noi este produsul circumstantelor?

Depinde de om.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca ma-ntelegi ce vreau sa-ti spun.

Mi-ai citit gandurile :) Eram bosumflat, ma pregateam sa schimb postul.

 

Ce te face sa crezi ca pentru unele din ceea ce ai mentionat tu aici, nu exista mereu circumstante in viata ? Exista si totusi alegerea noastra personala determina daca acele circumstante ne afecteaza sau nu.

Nu am spus ca nu exista o alegere personala. Am spus doar ca circumstantele pot fi decisive, chiar impotriva alegerii personale.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In alte circumstante, astazi ai fi putut fi o analfabeta si o prostituata, sau o criminala dupa gratii. Ai fi putut ca nici macar sa nu ai puterea mentala pe care o ai astazi, daca te-ai fi dezvoltat in alte circumstante. Sunt oameni care din stabili psihic au degenerat in instabili psihic datorita circumstantelor.

 

Nu m-am referit la simplul fapt de constrangere, ci de determinare prin modelare sau distrugere/dezechilibrare psihica.

 

In cea mai mare parte, viata noastra este modelata de societate, adica exact de circumstante. Ele ne determina cum sa ne purtam, cum sa ne imbracam, cum etc.. Cat din noi suntem noi, si cat din noi este produsul circumstantelor?

 

Trimiti discutia pe o panta alunecoasa.

Aici se discuta de indivizi maturi, nu nenascuti sau in devenire.

Normal ca daca esti educat de un criminal poti deveni ,la randu-ti ,un criminal.

Si unde e aportul universului?Ca te-ai nascut in ast mediu? E vina parintilor. Ei sa dea cu "subsemnatul" pt. educatie si tu pt. faptele de adult.

E simplu.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici se discuta de indivizi maturi, nu nenascuti sau in devenire.

Arata-mi un individ matur care nu e in devenire. Nu exista indivizi maturi si stagnati in maturitate. Viata este o continua transformare, si chiar majoritatea batranilor sunt copii imaturi sub pielea zbarcita.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arata-mi un individ matur care nu e in devenire. Nu exista indivizi maturi si stagnati in maturitate. Viata este o continua transformare, si chiar majoritatea batranilor sunt copii imaturi sub pielea zbarcita.

 

O zapacesti de tot pe Anca.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arata-mi un individ matur care nu e in devenire. Nu exista indivizi maturi si stagnati in maturitate. Viata este o continua transformare, si chiar majoritatea batranilor sunt copii imaturi sub pielea zbarcita.

 

Iar derapezi (si mai primesti si puncte pt. asta).

E clar ca ma refeream la transformarea copilului in adult. Acei 18-21 de ani, pe care ti-i acorda legile.

Nu la implinirea adultului.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×