Sari la conținut
Forum Roportal
e-X-plorer

Constanta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 12 minute, The Unknown a spus:

Peste tot asa este pe unde am fost si eu, sta sa se prabuseasca fiecare cladire, imi era frica sa merg aproape de ceva mai inalt chiar si in Sighetu-Marmatiei.   Mi s-a spus ca pe serpentinele de pe Muntele Gutin sau Gutâi,  nu se mai circula cu masina daca nu stii sa urci si pe munte pe alocuri unde s-a alunecat terenul cu drum cu tot si NIMENI nu se intereseaza.     De atunci precis s-au reparat dar eu n-o sa ma conving de asta ca nu mai trec pe acolo.   Sa vedem Guvernul roman cand hotereste sa scoata din bugetul statului bani pentru Infrastructura!!!

Olga, mai poți? Numa întreb. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

???? :meeting:  nu stiu ce sa-ti raspund?   

Pe acei munti intre Sighet si Baia-Mare, sint ciuperci multe, Galbiori si Hribi, pe langa altele.   Se vindea de culegatori in statia de autobus pe serpentine si in parcarea unui local pe varful muntelui ca acolo mereu se opreau toate masinile pentru un Coniac si ceva de pe gratar.    Asta pe timp de comunism cand aveam de mers pentru orice hartie in persoana la Baia-Mare.  Drumul pe serpentine a fost facut de voluntari cu forta, armata si baietii de liceu in vacanta de vara plus puscariasi cu vina nu prea grea.   Intr-o vara s-a si terminat totul dar inafara de transporturile in comun cu care circula lumea, nu erau masini.  Dupa 1967 au inceput sa vina strainii cu masini, dupa ce s-a intors Ceausescu din America, dar sezonal numai ca la iarna acolo era zapada foarte inalta.   Si pentru Pasaport tot acolo trebuia mers chiar si pentru cel in tarile comuniste, ca se diferea de cel cum aveam eu, Pasaport Diplomatic.

Da' aerul sarat de la Constanta, nu-l inlocuiesc nici codri milenari ai Muntilor Maramuresene!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

marea-neagra-400x250.jpg

https://substantial.ro/cea-mai-misterioasa-legenda-a-marii-negre-secretul-uluitor-pe-care-nu-l-ai-stiut-niciodata/

Misterioasa Marea Neagra ne mai dezvaluie secrete, dar nu se vorbeste despre vara care urmeaza, daca se va folosi ca loc de relaxare sau doar in scop militaresc.  Exact asa de neagra este situatia precum s-a desenat. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am o nouă plajă preferată, Neversea/Modern.

Are nisip fin, suprafață mare, nu e aglomerată, și nici abruptă. Balizele sunt foarte departe, de la mal trebuie să înaintez mulți metri, ca să ajung la peste un metru adâncime. 

IMG_20230829_092753.jpg

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am facut poze prea bune, dar am facut:

Muzeul de Istorie si Arheologie (recomand)

Nu este disponibilă nicio descriere.

Nu este disponibilă nicio descriere.

 

Costinesti

Nu este disponibilă nicio descriere.

Nu este disponibilă nicio descriere.

Nu este disponibilă nicio descriere.

Nu este disponibilă nicio descriere.

 

Un unghi de cazino

Nu este disponibilă nicio descriere.

 

Coada de vapoare care asteapta sa intre in port (cred)

Nu este disponibilă nicio descriere.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×