Sari la conținut
Forum Roportal
e-X-plorer

Constanta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 15 ore, Stu' a spus:

Aw, te-ai ,,intalnit"' deja cu Vri.

Constanta lui Vri e ce ar putea sa fie Constanta, l-ai inteles, cred, prea putin.

Pe alt subiect, dar am inteles despre ce e vorba. Daca e din CTangeles inteleg atitudinea. 

Acum 8 minute, observant a spus:

Toate orasele Romaniei sunt asa.

Si urat si esuat, cam rar.

Unele sunt chiar frumoase (Bacau, Cluj, Sibiu).

Iar in unele zone, oamenii se concentreaza pe ceea ce pot face, nu isi justifica lenea pe seama sistemului cu lipsuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bacaul e nice.

Iar Sibiul e de vis.

Clujul meh, nu inteleg eu de ce place asa mult oamenilor. Sorry, Stu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre Constanta, mie mi-a plăcut poate din cauza ca l-am vazut doar vara si il asociez cu vacanta. Cea mai fascinanta mi se pare exact zona aia a portului unde sunt silozurile, fix esența esecului lui ca oras.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Enki a spus:

Clujul meh, nu inteleg eu de ce place asa mult oamenilor. Sorry, Stu.

Pentru ca este o arie din Opereta Contesa Marița  "Szép város Kolozsvár" = Cluj este oras frumos!!!   Am mers pe jos peste tot in acel oras si eram destul de mica dar asa era ca sa economisim banii de autobuz, de la Gradina Botanica la Gara CFR dar si mai incolo de gara in localitatea urmatoare unde aveam rude si inapoi ca atimp aveam si nu cunosteam cuvantul oboseala.   Pe Calea Manastur pan'la capat si inapoi pe Strada Uzinei Electrice, apoi de trecut Somesul si mers intr-al 3-lea sat, atunci era mai mic orasul, doar in limitele vechi, nu o Metropolă ca azi.   Poate din cauza asta ca numai de drum lung imi aduce aminte si de carat greutati, nici eu nu-l prea am pe suflet aceasta localitate.  Copiii n-aveau cuvant atunci, nimic n-am vazut din ceea ce voiam ca adultii nu erau de parere ca este necesar si atunci de ce ne-am mai dus???  doar sa-i caram cartofi matusei si altele ce preparam acasa din munca noastra grea ca ea sa nu dea bani pe toate alea.  Avea bani mai multi decat putea cheltui, era membra PCR cu UTC-ul, pana-n 1970 a fost in Corea de Nord, Moscova, Crimea, Cuba si restul tarilor comuniste trimis de Organizatie, avea pile mari si serioase, a lucrat la Fabrica Somesul, era fruntasa la munca tovarasa!!! ... favorita patronului care a emigrat in Palestina cu cotitura spre America, a lasat-o cu o functie mare in Fabrica pana a murit de o injectie de Anestezic la dentist, avea 50 de ani doar.         

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 13 ore, Enki a spus:

Bacaul e nice.

Iar Sibiul e de vis.

Clujul meh, nu inteleg eu de ce place asa mult oamenilor. Sorry, Stu.

Clujul e bagat cam subiectiv acolo, nu e mare frumusete de oras, oamenii sunt "faini". 

Mai frumos decat el e Tg Mures, chiar m-a surprins. Dar oamenii sunt mai... Sau sunt in procent prea mare... De alta etnie. N-am nici o problema cu ei, dar pana si in primarie, daca nu stii maghiara, parca ai fi intr-o tara straina.

Gata, ca sunt off.

Nu stiu ce "invarte" portul ala, eu m-am plimbat prin cartierele de blocuri/case, am stat printre localnici. Tineretul lor e hopeless, asculta muzica facuta din frustrari, stau ciorchine pe spatele parintilor, care le dicteaza aproximativ tot ce "trebuie" sa faca :baby:

Incearca sa fie rai (in trafic si nu numai), dar nu stiu ce urmeaza dupa amenintari, sunt buni la fuga :lol2:

E ceva mai diferit coltul ala, au asteptari mari de la viata, dar potential mic :sorry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buei, o fi Clujul cum o fi, dar decat Bucurestiul...

Sorry, Enki.

Oricum, pentru mine - si nu doar - Clujul e fain pentru ca e si foarte aproape de culmile Apusenilor. De muntii mei, mai ales.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Motorină a spus:

Dar oamenii sunt mai... Sau sunt in procent prea mare... De alta etnie. N-am nici o problema cu ei, dar pana si in primarie, daca nu stii maghiara, parca ai fi intr-o tara straina.

Da' tu din care parte al acelui teritoriu esti ca sa vedem daca am fost macar pe acolo cu trenul si ce experiente am avut, ca eu am calatorit mult si prin Romania inca din 1956. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×