Sari la conținut
Forum Roportal
WynonaH

Sfat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiu ca e greu, dar incearca doua secunde sa nu te mai gandesti la tine si sa te pui in locul lui. E disperat. Isi vede copilul pe cale sa clacheze si sa-si rateze viata din cauza unui mascul. De aceea urla. Nu are nimic cu tine. Probabil tu ti-ai dori sa plangi pe umarul lui si taticul sa te aprobe. E foarte greu sa fii parinte, nu ai sa intelegi asta pana nu vei avea copii. Nu-l aprob, dar nici nu-l condamn. Tu gandeste-te bine si orice ai face,incearca sa nu te razbuni pe tine sau pe tatal tau pentru ca te-ai desparti de prieten. E o vorba, tot raul spre bine.....

Vestea cu masculul o va primi numai dupa sesiune...tocmai sa nu isi faca griji pt mine!Mi-ar placea da sa ma inteleaga....ca e doar o perioada....ca imi revin....dar el nu ma lasa sa zic nimic!Si cred ca ar trebui sa aibe mai multa incredere in mine...nu i-am dezamagit niciodata,si acum cum ma clatin un pic ar trebui sa ma ajute sa imi tin echilibrul nu sa ma clatin si mai tare!

 

Vestea cu masculul o va primi numai dupa sesiune...tocmai sa nu isi faca griji pt mine!Mi-ar placea da sa ma inteleaga....ca e doar o perioada....ca imi revin....dar el nu ma lasa sa zic nimic!Si cred ca ar trebui sa aibe mai multa incredere in mine...nu i-am dezamagit niciodata,si acum cum ma clatin un pic ar trebui sa ma ajute sa imi tin echilibrul nu sa ma clatin si mai tare!

Am invatat tot anul,toata vacanta de iarna,am intrat super obosita in sesiune...si acum ma simt extenuata si fizic si psihic.Si el imi spune...ca nu stie ce am facut tot anul...ca am intrat praf si pulbere in sesiune...dupa ce am promovat 8 examene.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vestea cu masculul o va primi numai dupa sesiune...tocmai sa nu isi faca griji pt mine!Mi-ar placea da sa ma inteleaga....ca e doar o perioada....ca imi revin....dar el nu ma lasa sa zic nimic!Si cred ca ar trebui sa aibe mai multa incredere in mine...nu i-am dezamagit niciodata,si acum cum ma clatin un pic ar trebui sa ma ajute sa imi tin echilibrul nu sa ma clatin si mai tare!

 

 

Te inteleg foarte bine, am fost in situatia ta, aproximativ. Well, de obicei daca parintii te vad de copil ca nu te clatini si esti puternica, nu prea pot sa inteleaga de ce la varsta asta ti s-a intamplat asa. In general, daca esti vazut ca un stalp de sustinere, n-o sa te ajute nimeni cand te fisurezi. Daca nu te tii pe picioare, cazi si cade si casa peste tine. Vorbesc la figurat,bineinteles. Va trebui sa gasesti in tine resurse pentru a merge mai departe. Si poate ar fi bine sa-i spui tatalui despre despartire , cred ca va gandi altfel.

Editat de Aseneth
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam sa am o discutie cu el ,dupa examene bineinteles...ca daca acum schimb mai mult de 4 vb cu el incepe sa imi zica ca am examene si sa nu vb pana la ele.Si o sa am o discutie...din mai multe puncte de vedere.Mi se pare foarte urat,ca nu imi acorda deloc incredere.Mi se pare urat ca ma santajeaza cu banii..."daca nu ma duc la examen,nu-mi mai trimite bani",ei stiind ca depind in totalitate de ei si si cu mersul acasa"Daca nu mergi la examen,faci ce vrei dar nu ai ce cauta acasa".In astfel de situatii...ar trebui sa ma asculte si pe mine.Totusi cred ca stiu cel mai bine cum e,care e puterea mea si ce am de gand sa fac...dar mi se pare urat ca nici nu are rabdare sa ma asculte!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam sa am o discutie cu el ,dupa examene bineinteles...

Nu te astepta sa te inteleaga sau sa te sustina , daca ii ascunzi lucrul care te-a zdruncinat.

Atitudinea ta ii va putea schimba abordarea modului in care vorbeste cu tine, doar daca ii explici motivul pentru care ai ajuns in dificultatea de a invata.

 

Esti si tu incapatanata ca si el, dar nu uita..azi il ai, maine poate nu o sa-l mai ai..si atunci ambitia ca 'sa ma lase sa fac cum vreau eu, fara explicatii' nu va ajuta relatia tata-fiica niciodata.

Are emotii si el pentru tine si simte nevoia sa vada ca te descurci in viata. Or daca tu nu mergi la niste examene fara ca aparent sa ai un motiv solid, scuza-ma - dar si eu ca si parinte as intra la banuiala...el fiind mai vulcanic insa - reactioneaza ca si un cocos si se agita..dar e tatal tau, mai presus de faptul ca e vulcanic, te sustine cu bani...etc.

Crezi ca ii face bine sa vada ca fata lui are un esec? Crezi ca nu isi face 1000 de ganduri ?? Ai mila de bietul tau tata si fii sincera cu el.Macar da-i o sansa sa te inteleaga.

 

Vezi si tu acuma...iubitii vin si trec..familia insa ramane. Ai grija de ea si lasa mandriile la o parte, pentru binele vostru.

Editat de stupid_me
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E revoltator ce face tatal tau. Asemenea oameni ar trebui sa se gandeasca bine inainte sa faca copii. Nu sunt in stare sa inteleaga, sa asculte, nici macar sa accepte adevarul. Nici macar sa vorbeasca 15 secunde fara sa urle. E un tiran. Si atitudini ca ale lui, de multe ori lasa in urma traume. Sa il minti cat poti, ca sa iti faci viata pe cat posibil suportabila, si cand o sa poti, sa fugi de el pe cealalta emisfera. E un ticalos si un om fara suflet... Iti vorbesc din experienta, trust me! Nu am scris dimineata asta, pentru ca ma gandeam ca... dar m-am razgandit! Si da, sunt sigur ca asta am vrut sa spun!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru sfaturi si pareri...pe care le analizez f bine!

Lasa-te de facultate, gaseste de munca, inchiriaza o garsoniera si cand mergi seara acasa dupa servici, boceste ca te-ai despartit de prieten. Asta e de facut, daca altceva nu vrei. Cand iti trece faza cu ex-ul, rezuma-ti studiile, daca te ma intretin ai tai in ele.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-te de facultate, gaseste de munca, inchiriaza o garsoniera si cand mergi seara acasa dupa servici, boceste ca te-ai despartit de prieten. Asta e de facut, daca altceva nu vrei. Cand iti trece faza cu ex-ul, rezuma-ti studiile, daca te ma intretin ai tai in ele.

Deci...nu am de gand sa ma las de facultate...dc daca am avut o perioada scurta mai proasta,gata inseamna ca renunt?Am zis ca stiu ca pt examenul asta nu mai am timp...si tocmai o sa invat pt celelalte care mai urmeaza.Nu bocesc pt prieten,dar nici indiferenta nu pot fi ca nu am inima de piatra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci...nu am de gand sa ma las de facultate...dc daca am avut o perioada scurta mai proasta,gata inseamna ca renunt?Am zis ca stiu ca pt examenul asta nu mai am timp...si tocmai o sa invat pt celelalte care mai urmeaza.Nu bocesc pt prieten,dar nici indiferenta nu pot fi ca nu am inima de piatra.

E foarte bine ca nu vrei sa renunti la facultate. Ti-am dat "sfatul" ala ca sa vad ce zici. Ai spus ceea ce ma asteptam sa spui. good.gif

Roxa, imi imaginez ca ti-e greu in perioada asta, dar acum e timpul oportun ca tu sa te calesti pentru viitor, pentru viata. Nu lasa viata personala sa-ti afecteze aspecte care vor avea de face cu cea profesionala. Daca reusesti sa le separi pe cele doua, iti va prinde bine pe viitor cand vei absolvi facultatea si-ti vei practica profesia. Perioade triste, depresive, sau poate chiar mai rele, are tot omul in viata. Important e sa stim sa trecem peste ele in timp ce ne putem vedea in continuare de ceea ce avem de realizat. Facultatea de medicina nu e o joaca, asta stii si tu.

Daca acum o despatire de un prieten te doboara in asa fel incat nu te mai poti concentra la examene si le sari, ce vei face mai tarziu in eventualitati mai grave ? De exemplu daca ai deveni medic chirurg, si ai trece printr-un divort deprimant, lasi pacientul pe masa de operatie pentru ca suferi pe plan personal si nu te poti concentra sa-l operezi ? E doar un exemplu, poate nepotrivit, dar sper ca intelegi ce vreau sa zic si anume ca tu si studiile tale sunt cele mai importante momentan.

 

Anyway, iti doresc din suflet sa-ti revii si sa continui cu examenele si sa le iei. Multa bafta. :flowers:

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Roxa21, mai vreau sa iti spun cateva lucruri: situatia asta in care esti, e una care iti deschide ochii, si e cazul sa faci ceva. E foarte important, mai important decat sesiunea asta de examene. Tu, acum, suferi pentru ca ai asteptat, macar de la parintii tai, intelegere. Sperai sa ai un ultim refugiu la care sa te intorci cand in rest iti e greu oriincotro te-ai indrepta, sperai sa te bazezi pe ei. Ce trebuie sa faci e sa constientizezi ca numai pe tine te ai, si sa te tratezi ca atare - cu mult respect, in primul rand, dar nu numai. Daca iti e greu, numai la tine poti apela. Esti la o varsta la care, din fericire, poti sa stai pe picioarele tale, si invata cat de repede sa faci asta, bine. Tatal tau are atitudinea dezamagita a unui manager care a investit intr-o masina care nu da randamentul care se astepta. El nu te considera om, te considera masina. Nu se raporteaza la tine ca la un om! In plus, am subliniat mai sus ca el nu merita adevarul, asa ca il poti tine in ceata atata cat iti cade tie bine. Gandeste-te ca poti ateriza in situatii in viata, in care mori cu dreptatea in mana, deci trebuie sa inveti sa negociezi acest aspect cand e cazul. Nu intentionez sa te indrum sa fii o mincinoasa! Dar situatia in care esti tu acum, nu iti ofera o sansa corecta de a iti juca cartile in mod echitabil. El iti face rau daca esti sincera cu el, deci nu iti mai bate capul. Inca ceva: nu astepta nimic de la el! Nu considera ca el iti datoreaza ceva! Fii pregatita in mintea ta, sa iti opreasca resursele in orice moment! Nu ai fi singura in acea situatie! La varsta ta, te poti foarte bine descurca, daca te bazezi pe tine. Trebuie sa ai increderea ca poti sa iti atingi telurile si fara sa faci compromisuri fata de tine. Nu te mai lasa calcata in picioare si abuzata! Fii tu insati, si vezi-ti de drumul tau! Daca te ajuta sa iti termini facultatea, foarte bine! Daca nu, o sa o faci fara ajutorul lui, crede-ma se poate face asta, stiu sigur ca e asa! In cel mai rau caz, va trebui sa iti ingheti un an, dar e posibil sa primesti la un moment dat un ajutor neasteptat. Tot ce trebe, e sa nu te descurajezi.

 

Reiau: ai incredere in tine, iubeste-te si respecta-te, fii pregatita oricand sa stai pe picioarele tale si nu face compromisuri fata de tine. De taica-to, nu iti bate capul, o sa se trezeasca intr-o zi - sau nu. Oricum, o sa primeasca ceea ce merita pentru atitudinea lui in viata. Eu iti doresc bafta! Fii tare!

Editat de nu vreau
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.Si in legatura cu tata,ma gandesc ca ar fi trebui sa incerce sa ma inteleaga si el.

Sa te inteleaga ca ce?Ca din cauza unuia care ti-a dat papucii iti periclitezi viitorul, minti si-ti strici relatia cu cel care-ti asigura papik de maine, aka relatia cu taica-tu?Daca taica-tu n-are bani pt repetat anul sau are, da' n-are chef sa-ti dea, si nici n-ai alte venituri decat banii de la el,, pui burta pe carte.Fara comentarii lacrimogene, ca altfel o sa trebuiasca sa te mariti din interes.:o:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×