Sari la conținut
Forum Roportal
WynonaH

Sfat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Trec printr-o perioada urata.Prietenul meu si eu ne-am despartit(mai mult pt ca el a vrut),si se muta dupa o relatie de 3 ani,iar toata suferinta aceasta,m-a prins intr-o perioada foarte aglomerata...sesiunea!Eu sunt studenta la medicina si am nevoie de maxima concentrare,pt a putea acoperi intr-un timp scurt cantiatea mare de materie.Din pacate,nu ma pot concentra.Un examen l-am picat(prima mea restanta)...pt ca pur si simplu nu am putut sa invat,iar la urmatorul am hotarat sa nu ma prezint,tot din acelasi motiv.I-am zis tatalui meu decizia luata,iar el a reactionat foarte urat,amenintandu-ma ca nu imi va trimite bani,sau ca nu mai am ce cauta acasa in vacanta...si sa ma descurc.Pe langa asta ,alte cuvinte urate si jigniri.Pana acum am avut parte numai de rezultate bune si de nici un esec si dupa parerea mea,orice om poate trece printr-un impas la un moment dat.Asa ca ,m-am hotarat sa nu ma prezint la examen si sa-i zic tatalui ca am fost ,dar nu m-am descurcat.Ma simt destul de deprimata si oricat de mult as incerca,am nevoie o perioada scurta de odihna...Am sa ma pregatesc pentru urmatoarele 2.Acum e prea tarziu sa mai fac ceva pt examenul de maine.Si in legatura cu tata,ma gandesc ca ar fi trebui sa incerce sa ma inteleaga si el.Oare am luat decizia corecta?Exista posibilitatea sa afle ca nu am fost la examen?Mersi.Sper ca am adaugat subiectul la locul potrivit.

Naspa treaba.

De fapt doua, dragostea si munca.

Stii ce zic eu, esti prea lovita ca sa mai induri, i-ati liber de la indatoriri momentan, lasa-te, lasa-te putin, putin, fie-ti mila de tine un picut si, evadaza, evadeaza, lase-le dreak asa cum au cazut si zboara in tine ce de care nimeni nu vrea sa stie, bucura-te de tine insuti cea de care toti trag ca de un bou in jug.

Nu esti un animal de povara!

Poti macar tu sa iti intelegi aceasta sublimitate personala, m-ai iti aduci aminte de tine fetita cea sufocata de personalitatea studentei, iubitei si ficei?

Te mai iubesti tu pe tine copila ce esti dincolo de a fi medicul, iubita (partenera) si fiica?

Bucura-te de tine!

Uita putin de toti, uite iti dau eu voie daca tu nu vrei, asculta de mine te rog, daca pe tine nu te mai auzi.

:)

Editat de i0an
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Macar du-te la examen si noteaza-ti pe o foaie intrebarile. A doua oara iti va fi mult mai usor.

Aveam colegi in faculta ce trageau la bursa de merit. Se duceau la primul examen, isi notau toate problemele/intrebarile si in restante luau note de 9 si 10.

In caz ca testele erau pe numere faceau schimb de informatii cu alte persoane ce faceau acelasi lucru.

 

La dragoste nu ma pricep sa-ti dau sfaturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Spune-i tatalui tau ca in viata unii oameni pot claca, si tu esti pe cale sa o faci.

Ca la un moment dat el nu va mai fi alaturi de tine, si trebuie sa faci fata si vietii, nu doar facultatii.

Ai o vara intreaga sa recuperezi, si chiar sa iei note mai bune la materiile astea.

 

In alta ordine de idei, nu te da batuta!

Dar asta numai daca tu simti s-o faci, nu pentru ca te imping altii de la spate.

 

Cat despre prietenul tau..lasa-l sa plece. Daca el nu mai vrea sa stea, iti va fi mai bine fara el. Viata asta este mereu mai mult decat se vede in prima instanta. Esti inca in soc, te inteleg. Dar nu uita ca ce este al tau e pus deoparte...poate ceva atat de frumos, incat nici nu ai indraznit vreodata sa visezi asa ceva.

 

Hai, capul sus. Ia atitudine si ai grija de tine.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca nu ma asculta deloc.Cum incep sa vb,cum incepe sa urle!In toamna nu o sa mai avem sesiune...ca s-a mutat in vara....dar ideea e ca ma pot descurca....stiu care sunt capacitatile mele.....La restul examenelor de pana acum(8 la numar)am avut note de peste 8...acum nu a mers.Oricum,decizia e luata...nu ma duc ...alor mei nu le zic,doar ca am fost si nu am stiut si fie ce o fi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca nu ma asculta deloc.Cum incep sa vb,cum incepe sa urle!In toamna nu o sa mai avem sesiune...ca s-a mutat in vara....dar ideea e ca ma pot descurca....stiu care sunt capacitatile mele.....La restul examenelor de pana acum(8 la numar)am avut note de peste 8...acum nu a mers.Oricum,decizia e luata...nu ma duc ...alor mei nu le zic,doar ca am fost si nu am stiut si fie ce o fi!

 

In situatia data mi se pare cea mai buna abordare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca nu ma asculta deloc.Cum incep sa vb,cum incepe sa urle!

 

 

Stiu ca e greu, dar incearca doua secunde sa nu te mai gandesti la tine si sa te pui in locul lui. E disperat. Isi vede copilul pe cale sa clacheze si sa-si rateze viata din cauza unui mascul. De aceea urla. Nu are nimic cu tine. Probabil tu ti-ai dori sa plangi pe umarul lui si taticul sa te aprobe. E foarte greu sa fii parinte, nu ai sa intelegi asta pana nu vei avea copii. Nu-l aprob, dar nici nu-l condamn. Tu gandeste-te bine si orice ai face,incearca sa nu te razbuni pe tine sau pe tatal tau pentru ca te-ai desparti de prieten. E o vorba, tot raul spre bine.....

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dc ti se pare?:)

Pentru ca scapi de responsabilitate aruncand vina pe nesansa.

Asta atata timp cat nu se poate purta un dialog la rece cu parintii tai.

Aseneth are dreptate vis-a-vis de disperarea tatalui tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×