Sari la conținut
Forum Roportal
WynonaH

Sfat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Trec printr-o perioada urata.Prietenul meu si eu ne-am despartit(mai mult pt ca el a vrut),si se muta dupa o relatie de 3 ani,iar toata suferinta aceasta,m-a prins intr-o perioada foarte aglomerata...sesiunea!Eu sunt studenta la medicina si am nevoie de maxima concentrare,pt a putea acoperi intr-un timp scurt cantiatea mare de materie.Din pacate,nu ma pot concentra.Un examen l-am picat(prima mea restanta)...pt ca pur si simplu nu am putut sa invat,iar la urmatorul am hotarat sa nu ma prezint,tot din acelasi motiv.I-am zis tatalui meu decizia luata,iar el a reactionat foarte urat,amenintandu-ma ca nu imi va trimite bani,sau ca nu mai am ce cauta acasa in vacanta...si sa ma descurc.Pe langa asta ,alte cuvinte urate si jigniri.Pana acum am avut parte numai de rezultate bune si de nici un esec si dupa parerea mea,orice om poate trece printr-un impas la un moment dat.Asa ca ,m-am hotarat sa nu ma prezint la examen si sa-i zic tatalui ca am fost ,dar nu m-am descurcat.Ma simt destul de deprimata si oricat de mult as incerca,am nevoie o perioada scurta de odihna...Am sa ma pregatesc pentru urmatoarele 2.Acum e prea tarziu sa mai fac ceva pt examenul de maine.Si in legatura cu tata,ma gandesc ca ar fi trebui sa incerce sa ma inteleaga si el.Oare am luat decizia corecta?Exista posibilitatea sa afle ca nu am fost la examen?Mersi.Sper ca am adaugat subiectul la locul potrivit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ai facut bine ca ai mintit. Adica... mai bine te duceai, daca luai, bine, daca nu, asta-i viata. Iti anuntai tatal la finalul ostilitatilor si gata, doar n-o sa-ti ia gatul ca ai picat, ca se mai intampla. Dar daca l-ai anuntat preventiv ca pici, nu e bine.

 

Legat de partea cealalta - dupa nickname banuiesc ca ai 21 de ani. O sa te scutesc de vrajeala ca esti tanara, ai viata-n fata, baieti sunt pe toate drumurile etc. si-ti zic doar sa iti vezi de treaba, ca-ti place sau nu, considera ca ai o datorie, un job - sa-ti iei examenele alea, sau macar sa incerci atat cat poti de bine in conditiile date, asa mai tarziu nu vei avea ce sa-ti reprosezi pe partea asta.

 

Cat despre durere... Aia vine, te lasa, se intoarce-n forta cu ura si razbunare, iar pleaca, revine pusa pe macel, mai dispare un pic, pana descreste in timp atat de mult incat devine abia sesizabila, iar apoi dispare de tot. Dar asta nu se face pocnind din degete, ci se face lasand timpul sa treaca. Incearca sa privesti in viitor, chiar daca trecutul te racai pe inima momentan. Este ca e neguros viitorul ala ? Stii de ce e neguros ? Pentru ca depinde de tine ce se va intampla in el. De exemplu se poate intampla ca tu sa-ti vezi de treaba si de viata ta si la un moment dat, fara sa-l cauti, sa te imprietenesti cu un baiat care se poate dovedi Mr. Perfect pentru tine. Dar cum ziceam, in timp. Asa ca nu te neglija, traieste-ti durerea, doliul, moartea sentimentelor and so on, dar traieste-ti si viata, asa cum e. Si lucruri bune se vor intampla, daca vei da drumul trecutului.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

L-am anuntat preventiv ca s-ar putea sa-l pic...pt ca el stie ca am capacitatea de a-mi evalua cunostiintele.Si examenul cu pricina e doar maine.Nu vreau sa ma duc,pt ca o sa-l pic.Vreau sa ma apuc sa invat serios pt urmatoarele!Stiu ca nu e bine,dar ma gandeam ca e singura varianta sa nu cauzez neplaceri nici pt ei si nici pt mine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu te cred si te inteleg. Dar eu nu sunt tatal tau.

Mai bine du-te si ia 3, decat sa nu te duci. Ai macar ambitia asta. Cine stie, poate te loveste inspiratia sau poate-ti da exact ce stii si poate iei o nota de trecere. Chiar daca nu o iei, macar tatal tau vede ca ai incercat. De multe ori oamenii nu-s acuzati ca nu au facut un lucru, ci ca nici macar nu au incercat.

Ingrasa porcu-n ajun, stai toata noaptea cu ochii-n carti, dar du-te. Eu cred ca e cel mai bine asa.

Sau, ca sa zic altfel - daca nu te duci, oricum e restanta, dar o sa ai scandal mare pe tema asta. Daca te duci, poate va fi restanta, dar vei avea un scandal muuult mai mic.

Asta nu te va impiedica sa inveti serios pentru celelalte.

Stiu ca nu vrei, ca nu-ti arde si ca totul e naspa, si nu ma refer numai la inghetul de-afara. Dar asta e unul din momentele in care trebuie sa-ti faci datoria, in masura in care poti.

Ambitioneaza-te. Macar participa. "Tata, m-am ambitionat si m-am dus... doar ca de data asta ambitia n-a fost suficienta, dar sigur il iau data viitoare".

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca m-as apuca sa invat pt examenele urmatoare...si nu le-as zice alor mei ca nu am fost?

Ti-ar face mega-scandal cand ar afla la ce examene te-ai dus si la ce examene nu te-ai dus. Ei achita nota de plata, tine minte, si cine plateste, mai devreme sau mai tarziu tot se va uita pe ce da banii.

Asta, plus ca pe viitor si-ar pierde increderea in tine. Chestie care ar fi nasoala de tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce sa sune la secretariat?...deci nu e un examen imposibil.E un examen ,la care am invatat in timpul anului,am facut cam jumatate in timpul anului.Nu vreau sa ma duc doar asa...sa imi fac si mie si lor rau!Am de gand sa merg la vara si sa iau nota mare...sa nu aibe de achitat nici o nota!Si pana acum am avut numai rezultate foarte bune...Astea-s primele mele restante!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si crezi, pe bune, ca va intelege cineva chestia asta ?

Nu te duce atunci, zici ca ti-a fost rau, dar vezi sa fie si credibil. Si nu mai anunta lumea in prealabil ca pici. Nu pici, ci ori le iei, sau incerci, ori exista un motiv bine intemeiat pentru care nu incerci. Ala ca nu ma duc ca stau sa-nvat ca lumea nu tine. It's how shit works. In urechile unui parinte "Nu am fost ca nu invatasem destul si am hotarat sa invat bine si sa il iau la timpul potrivit" e un fel de "Nu m-am dus ca n-a vrut muschii mei". Dar stiu eu, poate ai o relatie foarte buna cu parintii si poate te vor intelege. Eu vorbesc la general, nu te stiu nici pe tine, nici pe ai tai.

 

Iar la secretariat vor suna ... de curiozitate :D Pentru ca sunt parinti si pentru ca iti sustin financiar perioada in care tu desfasori studii ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×