Sari la conținut
Forum Roportal
Andreea Onutu

Ce inseamna o relatie de cuplu sanatoasa?

Evaluează acest topic

Relatie de cuplu sanatoasa  

10 membri au votat

  1. 1. Ce este IUBIRE?

    • PASIUNE + ANGAJAMENT
      0
    • ATASAMENT + ANGAJAMENT
    • PASIUNE + ANGAJAMENT + ATASAMENT
    • PASIUNE + ATASAMENT


Postări Recomandate

Buna

 

Am deschis acest topic "Ce inseamna pentru voi o relatie de cuplu sanatoasa?", deoarece voi sustine un workshop pe acesta tema (aflati detalii mai jos) , si as vrea sa aflu si parerea voastra.

post-354522-0-60863600-1328648576_thumb.jpg

 

Psihologii Livia Radu si Andreea Onutu te invita la Workshop-ul

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca toate trei is necesare. Atasamentul in dozele potrivite e un liant. E cumva opusul independentei. Parerea mea e ca fara ingredientul asta nu merge. Un varf de lingurita numai. Restul nu comentez ca e evident.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O relatie de cuplu sanatoasa inseamna o relatie pe care n-o privesti ca o karma, soarta, destin, pentru ca daca-i asa, atunci vei experimenta sacrificiul, vinovatia si compromisul. Nu te obliga nimeni si nimic pe lumea asta sa traiesti in cuplu o relatie de compromis, exista varianta alegerii sa nu mai experimentezi asa ceva, nu-ti sunt necesare caii optime alese de suflet. Da, pot fi unele intelegeri intre parteneri, insa niciodata compromisuri pentru ca nu vei face decat sa generezi suferinta la nivel de suflet care, inevitabil se va rasfrange asupra corpului fizic si te va "lovi" cand iti este lumea mai draga, vorba aia si o sa zici ca "astea de unde-au venit"!

Editat de LuciaD
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna o relatie de cuplu sanatoasa?

 

Mai mult sau mai putin sanatoasa :crazy: insa necesita energie enorm de multa, rabdare si intelegere, lucruri care nu prea vin intr-un pachet si nici asamblarea lor n-are instructii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:think: ... :huh: ... :think: ... :unsure: ... :think: ... :idea: ... NU STIU ! :D

 

Probabil inseamna cand te intelegi foarte bine cu o persoana de sex opus si pe langa asta te atrage si sexual. Dar intai se manifesta intelegerea, dup-aia atractia. Dar nush, acu, zic si io :senile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pleci de la premisa ca relatia de cuplu este sanatoasa.

Daca aceasta ipoteza este gresita atunci tot rationamentul tau va fi dat peste cap.

 

Poate ai acces la mai multe date statistice (decat mine) si poate o sa vedem care sunt tendintele actualei societati

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×