Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sincer nu caut conflicte cu nimeni, dar observ cu tristete ca o singura persoana a remarcat ironiile inutile si alte doua au sugerat in mod pasnic si respectuos ca fata sa mai astepte. In rest, parca e ora mesei in cusca leilor, nu alta.

Sunteti oameni de treaba (eu asa cred cel putin cunoscandu-va chiar si in mod foarte limitat)si nu inteleg de ce e nevoie ca de fiecare data cand o adolescenta posteaza o problema de genul sa ii sariti in cap ca e ''mica si .....'' . Naeema, tu esti campioana, nu ratezi nicio ocazie, chiar nu inteleg. Pentru ca sunt tinte usoare poate.

 

De acord ca e foarte pripit ce vrea ea sa faca dar la urma urmei ea il cunoaste si noi nu.

A spus clar ca parerea tatalui se bazeaza in mare pe etnie. Asta ar trebui sa spuna totul in privinta obiectivitatii lui.

Si totusi i se cauta justificari cum ca ''stie el mai bine'' etc etc. O sti, in multe privinte, insa de data asta nu as avea incredere suta la suta in opinia dumnealui.

 

Naeema, e chiar ciudat cum aperi discriminarea.

Daca ar fi fost arab ce ai fi spus?

 

Nu vad rostul voluptatii si rasului cu pofta pe marginea dilemelor altora, oricum ar parea.

Nu i se poate cere nimanui sa gandeasca prin experienta altora si nici nu poate fi judecat pentru ca nu o are.

Nu ma erijez in avocat. Doar mi se pare trista ponderea celor care fac misto. Poate e contagios. :pardon:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu daca v-ati dat seama, dar ea nu ne intreaba daca e OK ca sa fie impreuna cu acel individ. Ea vrea sa afle idei despre cum sa fenteze autoritatea parintilor ei.

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Sunteti oameni de treaba (eu asa cred cel putin cunoscandu-va chiar si in mod foarte limitat)si nu inteleg de ce e nevoie ca de fiecare data cand o adolescenta posteaza o problema de genul sa ii sariti in cap ca e ''mica si .....'' .

 

Poate ca sa se impace cu gandul ca nu s-au revoltat in fata parintilor in perioada adolescentei sau in alte perioade.

 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

A spus clar ca parerea tatalui se bazeaza in mare pe etnie.

Daca avea cel putin o masina cu nr. de Bulgaria si n-ar fi lucrat la fast-food, nu ca ar mai fi fost tentat sa aplice prejucati legate de etnie.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu daca v-ati dat seama, dar ea nu ne intreaba daca e OK ca sa fie impreuna cu acel individ. Ea vrea sa afle idei despre cum sa fenteze autoritatea parintilor ei.

 

Pai si noi nu ajutam fata cu idei, nu de alta dar e nevoie de prospatura pe centura ! :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu daca v-ati dat seama, dar ea nu ne intreaba daca e OK ca sa fie impreuna cu acel individ. Ea vrea sa afle idei despre cum sa fenteze autoritatea parintilor ei.

 

Modalitatile de fentare sunt clasice. Chiar si pt. cineva de 17 ani. Mai degraba vrea sa capete acord pentru fentare.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca avea cel putin o masina cu nr. de Bulgaria si n-ar fi lucrat la fast-food, nu ca ar mai fi fost tentat sa aplice prejucati legate de etnie.

ba da, cu siguranta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca avea cel putin o masina cu nr. de Bulgaria si n-ar fi lucrat la fast-food, nu ca ar mai fi fost tentat sa aplice prejucati legate de etnie.

Tatii sunt foarte posesivi cu fiicele lor. Nu cred ca il va convinge foarte usor. Cel mult, sa il puna in fata unui fapt implinit.

O sa faca rau pe moment, dar, in final, asa cum a spus Papa, nu va temeti, dragostea va invinge.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naeema, e chiar ciudat cum aperi discriminarea.

Daca ar fi fost arab ce ai fi spus?

Ti se pare ca am aparat discriminarea. Nu am facut decat sa spun realitatea si anume ca in Romania tiganii (termenul popular acolo) sunt vazuti pe cat se poate de prost. Chiar si in ziua de azi. Spune-mi tu un parinte acolo care ar fi deacord ca fata lui, in special minora sa se cupleze cu cineva de etnie rroma ? Daca era arab, era si mai mare varza. Cred ca o casapea tacsu si pe ea si pe arabu.rolleyes.gif La fel daca ar fi fost vorba de vreun negru. Asta este. Asa este societatea acolo, ce vrei ?

Mai departe am spus sa nu cumva sa apara acasa cu burta la gura. Daca taica'su a amenintat-o ca o snopeste in bataie daca macar se vede cu ala, ce crezi ca i-ar face daca-i vine acasa cu pui de rrom in burta ? Ca fi sigura...asa il vor vedea pe copil.

 

Deci, daca imi citezi exact mesajele unde am aparat discriminarea, te cred. Dar pana una alta a spune o realitate, nu inseamna a o apara. Eu am vorbit strict din perspectiva tatalui ei, a carui opinie este deja clara datorita reactiei lui. In rest m-am legat de varsta si posibilitatile materiale ale baiatului nu de etnia lui. Ce-mi pasa mie ca e rrom, dar evident ca tatalui ei ii pasa. Fiecare parinte isi creste copilul cum vrea si inclin sa cred ca majoritatea parintilor vor binele copiilor lor, cel putin in intentie daca nu in actiuni.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tatii sunt foarte posesivi cu fiicele lor. Nu cred ca il va convinge foarte usor. Cel mult, sa il puna in fata unui fapt implinit.

O sa faca rau pe moment, dar, in final, asa cum a spus Papa, nu va temeti, dragostea va invinge.

Daca era majora poate mai mergea. Un tata ar fi in stare sa il linseze pe ala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×