Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Om bun da' barfitor, e posibil ?

Postări Recomandate

Am o dilema si cer sfaturi. Am o prietena. Well, una din mai multe. O consider prietena buna. Cel putin eu pe ea, altfel nu ma ambalam atat. E fata buna, sufletista, da ajutor cand e nevoie, ofera sprijin, etc...DAR are o latura care pur si simplu ma omoara. Barfeste la greu. Intratat incat ma apuca sila cateodata, ma extenueaza, nu vreau sa aud ce are de zis despre cine are de zis...si ea are de zis cam despre toata lumea pe care o cunoaste, inclusiv despre mine.

Nu vreau sa cred ca o face din rautate, avand cont ca e o fata sufletista. Poate o face din plictiseala, fara sa-si dea seama sau poate ea nu considera barfa faptul ca poarta vorba de la una la alta si spune absolut tot ce aude, ce i se marturiseste in confidenta.

Cu prietena mea cea mai buna nu prea ma vad des in ultimul timp. Suntem amandoua ocupate, ea are si doi copii si acum locuim si departe una de alta. Ei in ciuda acestui fapt, eu sunt la curent cu absolut tot din viata ei, detalii, etc, pentru gazeta astalalta de fata raporteaza tot. Asa face si dincolo, despre mine. Principiul meu este ca daca vreau eu sa zic ceva despre mine,cuiva, permite-mi sa zic eu nu da tu rapotul inaintea mea.

 

Zilele trecute mi-a facut o faza care m-a dezamagit foarte mult. De atunci i-am trimis un sms si am evitat sa vorbesc cu ea la tel.

 

Intrebare: Ce sa fac ? Cum sa procedez cu fata asta ? Sa rup relatia, sa devin prietena superficiala, sa nu-i mai zic absolut nimic intim, sa o "cert" si sa sper ca nu va mai face chestiile astea pe viitor ? Chiar nu stiu.

 

Imi poate careva explica de ce fac unii oameni chestii din astea ? De ce poarta vorba, de ce barfesc ? Nu-si dau seama ca incalca dreptul la intimitate al prietenilor apropiati, ca le distruge increderea ?

 

Si cei care sunt tentati sa ma acuze pe mine ca o barfesc pe ea, abtineti-va. Asta nu e barfa. Pur si simplu cer niste sfaturi cu privire la o situatie ? Ca sa se stie despre ce e vorba a trebuit sa spun ce situatie si am mentinut nivelul de detalii cat mai low posibil.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti face cum crezi, nu cred ca doar o varianta e buna... Atata tot, sa nu te expui. Poti chiar sa o folosesti ca metoda de broadcasting...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Barfa este o metoda de socializare si are o functie sociala pentru ca ajuta la crearea de aliante, la imbunatatirea relatiilor din interiorul grupului.

Daca nu am vorbi despre altii, ar trebui sa vorbim despre noi si sa ne aratam asa cum suntem de fapt .

Nu trebuie sa uitam ca discutiile despre altii ne fac sa ne detasam de lucrurile care ne fac sa ne simtim inferiori .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi poate careva explica de ce fac unii oameni chestii din astea ? De ce poarta vorba, de ce barfesc ? Nu-si dau seama ca incalca dreptul la intimitate al prietenilor apropiati, ca le distruge increderea ?

 

Am intalnit si eu asa ceva. Era o persoana rece si deloc empatica. Foarte ironica si materialista. CUMPLIT de clevetitoare! Da, stiu, prietena ta nu e deloc asa, o sa spui...

 

Exista si o forma mult mai harmless. Unii nu se pot abtine sa vorbeasca (despre altii). Deci nu ca ar vrea neaparat sa faca un rau, ci probabil ca nu poate sa taca. Un soi de logoree combinata cu curiozitate, receptivitate, lipsa de autocontrol...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu obisnuiesc sa barfesc (vorbesc despre alte persoane, dar doar daca e cazul), insa imi place sa fiu barfit. Cateodata, adevarul spus in fata, cam doare.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Barfa este o metoda de socializare si are o functie sociala pentru ca ajuta la crearea de aliante, la imbunatatirea relatiilor din interiorul grupului.

 

 

Eu nu vad lucrurile asa. Pentru mine barfa poate deteriora relatiile si eu personal nu sunt genul de om care se simte mai bine cand aude ceva de rau despre alt om, in special despre un prieten. Si nu neaprat de rau, dar chiar si chestii intime pe care persoana respectiva a ales cui sa i le destainue din diverse motive. Dar cand ai un asemenea "ziar" in grup nici nu-ti mai vine sa deschizi gura.

Poate persoana barfitoare a asistat din intamplare la vreo faza pe care din decenta ar trebui sa o tina pentru ea, nu sa bata clopotul in tot satul.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai profita si tu de situatie si spune doar ce trebuie .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am intalnit si eu asa ceva. Era o persoana rece si deloc empatica. Foarte ironica si materialista. CUMPLIT de clevetitoare! Da, stiu, prietena ta nu e deloc asa, o sa spui...

Ironica nu e. De unde stiu ? Pentru ca eu sunt maestra la ironie cand vreau si consider "necesar" si miros alt ironic de la o posta. Cumplit de materialista este, dar nu egoista in sensul ca dupa ea potopul.

 

Exista si o forma mult mai harmless. Unii nu se pot abtine sa vorbeasca (despre altii). Deci nu ca ar vrea neaparat sa faca un rau, ci probabil ca nu poate sa taca. Un soi de logoree combinata cu curiozitate, receptivitate, lipsa de autocontrol...

Asta ma gandeam si eu. Ca o fac fara minte. Cand i-am reprosat prin sms ca nu a fost ok ce a facut, mia zis "pai baby nu stiam, trebuia sa-mi zici sa nu-i zic lu Xuleasca". Auzi. Pai chestiile astea se stiu de la sine mai frate. Trebuie sa-i zic la orice secunda " Vezi sa nu zici lu aia si lu aia ok? " :doh:

Ce suntem copii de gradinita ? Da-o dracului de treaba.

 

Pai profita si tu de situatie si spune doar ce trebuie .

Probabil ca asa o sa fac. Dar totusi e naspa cand consideri pe cineva prieten apropiat, dar in acelasi timp trebuie sa fi atent la ce-i destainui. E ciudat. De aia avem prieteni si alta categorie numita cunostinte. Cu aia interactionam mai la distanta cum s-ar zice.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×