Sari la conținut
Forum Roportal
iskender

Cazul Tanacu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De unde?Ca te-a intoxicat Esca si antena 1,varfurile de lance ale spalarii de creiere?

Cate intervirui cu "acuzatii" ai urmarit?

Ai dreptate sunt nebuni,nebuni pentru Hristos.

 

ai dat un exemplu legat de ortodoxie si pe urma nu vrei sa-l comentezi. las' ca-l comentam noi.

s-au scris destule articole despre domnul corogeanu, unele pro, cele mai multe contra. s-a spus ca de fapt nu el ar fi omorat-o pe irina, ci medicul de pe salvare, care a injectat-o cu prea multa adrenalina.

trecand peste posibilitatea ca medicul sa fi facut o greseala regretabila (influentata si de starea precara a bolnavei), irina era in coma cand a venit salvarea. cum ajunsese asa? aici lucrurile sunt clare: in urma incercarilor de exorcizare practicate de corogeanu & co. irina fusese deja diagnosticata, i se daduse tratament si se formulase obligativitatea evitarii surmenajului fizic si psihic. apoi au luat-o in grija maicutele. dupa o luna medicamentele s-au terminat si altele...cucu! fata facea efort fizic sustinut impotriva recomandarii medicilor. a mai suferit si un soc psihic datorita nerecuperarii unei sume de bani.

 

lasand la o parte aspectul efectiv al mortii fetei (orice s-a intamplat, un lucru e aproape sigur - n-a fost intentia lor sa se intample asa ceva), se ridica urmatoarele intrebari:

 

cand i s-a facut rau, de ce n-au dus-o cei de la manastire imediat inapoi la spitalul de unde o externasera in urma cu o luna?

de ce, impotriva avertismentelor doctorilor, au considerat ca e caz de posedare si au deciz sa o supuna exorcizarii?

de ce au tinut-o in chilie legata, fara mancare si apa, 3 zile?

de ce au asteptat pana in ultimul moment sa cheme salvarea?

 

chiar daca fata nu murea, tot erau vinovati pentru tratamentul iresponsabil aplicat. in secolul 21 bolile psihice nu se trateaza cu exorcizari in biserica !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
chiar daca fata nu murea, tot erau vinovati pentru tratamentul iresponsabil aplicat. in secolul 21 bolile psihice nu se trateaza cu exorcizari in biserica !

 

Multumesc Dark_light, foarte bine punctat.

Se pare ca era in evidenta medicilor pentru schizofrenie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am deschis acest topic,e o nesimtire rar intalnita sa rupi citate dintr-un intreg si sa le lipesti pe ici pe colo rastalmacindu-le.

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca este inadmisibil sa deschizi un topic si sa dai drept autor al lui o alta persoana.Halal forum,halal moderatori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am deschis acest topic,e o nesimtire rar intalnita sa rupi citate dintr-un intreg si sa le lipesti pe ici pe colo rastalmacindu-le.

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca este inadmisibil sa deschizi un topic si sa dai drept autor al lui o alta persoana.Halal forum,halal moderatori.

 

Nu e nici o nesimtire ametitule.

Devreme ce ai zis ca nu face obiectul discutiei cazul Tanacu a fost mutat aici. Moderatorii ti-au creat toate conditiile sa te poti exprima. Acum face obiectul discutiei.

Felicitari moderatorilor.

Nu te obliga nimeni sa scrii pe forumul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am deschis acest topic,e o nesimtire rar intalnita sa rupi citate dintr-un intreg si sa le lipesti pe ici pe colo rastalmacindu-le.

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca este inadmisibil sa deschizi un topic si sa dai drept autor al lui o alta persoana.Halal forum,halal moderatori.

 

Daca ai fi citit regulamentul forumului, ai fi fost ( poate) mai atent la modul in care te exprimi. Sau poate nu.

- In cazul in care citati o sursa, precizati adresa. Nu citati intreg articolul ci doar partea care doriti sa o dezbateti.

Toata lumea si-a spus parerea intr-un mod civilizat. E chiar asa de greu sa faci la fel? :roll:

Editat de micalutza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iskender, probabil ca acest topic a fost creat prin 'despicarea' temei precedente initiate de tine, pentru ca un moderator a considerat ca este off-topic sau care se preteaza la o discutie intr-un context separat. De aceea apare numele tau ca fiind initiatorul topicului.

 

Nu era necesar sa adopti un asemenea ton in post-ul tau. Ti-am mai atras atentia asupra acestui fapt si cu alta ocazie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iskender, probabil ca acest topic a fost creat prin 'despicarea' temei precedente initiate de tine, pentru ca un moderator a considerat ca este off-topic sau care se preteaza la o discutie intr-un context separat. De aceea apare numele tau ca fiind initiatorul topicului.

 

Nu era necesar sa adopti un asemenea ton in post-ul tau. Ti-am mai atras atentia asupra acestui fapt si cu alta ocazie.

mie mi-ai atras atentia pe PM fara nici un motiv evident.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am deschis acest topic,e o nesimtire rar intalnita sa rupi citate dintr-un intreg si sa le lipesti pe ici pe colo rastalmacindu-le.

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca este inadmisibil sa deschizi un topic si sa dai drept autor al lui o alta persoana.Halal forum,halal moderatori.

eu am scos dintr-un alt topic aceste mesaje

cel care se considera in mod automat a fi initiatorul topicului este cel care are primul mesaj - primul mesaj despre Tanacu a fost al tau!

 

si titlul topicului l-am modificat pentru ca era scris gresit "doctrina poiitica ortodoxa" si dupa primul mesaj nu mi-am putut da seama daca este vorba de "poietica" sau "politica" - dupa cum vezi, titlul este complet acum (dar o puteai spune pe un ton mai amiabil!)

 

 

revenind la cazul Tanacu, il putem discuta, chiar daca 'iskender' ne-a spus ca nu va participa la discutii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am scos dintr-un alt topic aceste mesaje

cel care se considera in mod automat a fi initiatorul topicului este cel care are primul mesaj - primul mesaj despre Tanacu a fost al tau!

 

si titlul topicului l-am modificat pentru ca era scris gresit "doctrina poiitica ortodoxa" si dupa primul mesaj nu mi-am putut da seama daca este vorba de "poietica" sau "politica" - dupa cum vezi, titlul este complet acum (dar o puteai spune pe un ton mai amiabil!)

revenind la cazul Tanacu, il putem discuta, chiar daca 'iskender' ne-a spus ca nu va participa la discutii

 

Domnul Iskender s-a suparat cand i-am amintit ca primul mesaj a fost al lui. A zis ca nu a dat decat un exemplu si ca noi nu stim sa citim sau nu intelegem sensul. Numai domnia sa are dreptul sa aleaga cursul discutiei in interiorul topicului deschis. Mai ales ca dansul este student la istorie si tema respectiva este si mai bine tratata pe un alt site pe care, in marinimia domniei sale, ne-a invitat luminandu-ne.

Ca sa revenim la Tanacu este adevarat ca circumstantele mortii Maicii Irina sunt cam tulburi dar exista si lucruri certe: practicile medievale de exorcizare (dupa cum a precizat si Patriarhia intr-un comunicat oficial).

Se pare ca si medicii de pe ambulanta ar fi avut partea lor de vina.

La fel se pare ca nu ar fi suferit de epilepsie ci de schizofrenie.

In orice caz acest personaj Corogeanu este de o calitate indoielnica morala si umana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×