Jump to content
Forum Roportal
Icbiuliana

Ce imagini ne motiveaza?

Rate this topic

Recommended Posts

Mileuri de macrame

Cât costă acum aceste mileurile???  ... o mică avere!    Cum oamenii au imigrat in America, au adus cu ei si din astea si multe bluze traditionale din portul popular romanes "ii" nefolosite cu etichete pe ele scrise cu mana, cumparate intr-un magazin de pe Magheru langa Lido era o statie de benzinarie pentru acele 5 masini din traficul din 1969 si acolo era un magazin de Artizanat si costai cate 500 de lei, se mai vindea din aceste mileuri numite Point Lace extrem de scump.   Am gasit in magazinele de Second Hand Stores in San Diego, "ia" se vindea cu 3 dolari bucata si n-o cumpara nimeni ca deja erau prafuite le fel si aceste articole de decoratii.  Pentru 10 dolari am cumparat cu 4 sacose mari marfa romaneasca, care pe vremuri chiar ca a costat o avere in Romania.   Le-am trimis la sora mea inapoi la Bucuresti, a avut ce dezbate cu prietenele la o cafea.     Am mai gasit multe obiecte din cristal, vaze grele, seturi de pahare, fructiere, scrumiere, frapiere la pret de un pahar de plastic cu capac pentru cafea de baut in masina, cu 25 de centi bucata erau paharele de sampanie, vinuri, coniace, zeci de feluri inainte de Craciun doar sa scape de atata marfa sensibila, mai am si acum pe masa pentru fructe, nuci, maruntis, etc., se umple repede cu de toate.  Am un dulap plin de amintiri dintr-o alta era, portelanuri cu semnatura olarului, deja are valoare de antic ca nu se mai produc, imi mai da cate cineva un obiect de muzeu cand se muta inapoi la originile natale in grija rudelor ca nu vor sa stea sa moara intre straini pe bani multi.             

Fenomen meteo bizar în deșert. Nu se întâmplă prea des. Care este explicația?

"Fenomen meteo bizar în deșert. Nu se întâmplă prea des. Care este explicația? ... caldura precis :lol2:"

*Daca nu se topeste imediat zapada, e semn bun, se poate bucura putin de frumusetea iernii, dar de obicei deserturile sint locuri fierbinti, rapid se topeste imediat.*

Fenomen meteo bizar în deșert. Nu se întâmplă prea des așa ceva! (evz.ro)