Sari la conținut
Forum Roportal
Scepticul

Basme populare tribale evreiesti din epoca bronzului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu. Ai deaface cu ateisti de Sambata. :rot:

Nu ma intereseaza nici Biblia nici vreo alta scriere religioasa, din moment ce nu cred o iota din ce scrie in ele sau in vreun d-zeu.

pai daca imi spui de ce nu crezi, poate putem remedia problema asta impreuna...

 

de ce crezi ca biblia contine "basme populare tribale", ca sa folosesc cuvintele din titlul topicului...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai daca imi spui de ce nu crezi, poate putem remedia problema asta impreuna...

De ce ai impresia ca am nevoie de remediere la capitolul credinta ? :o: Pentru mine nu e o problema, ba din contra.

Daca-mi spui si tu de ce nu crezi ca basmele de fratii Grimm sunt adevarate, atunci ti-ai raspuns singur la intrebare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce ai impresia ca am nevoie de remediere la capitolul credinta ? :o: Pentru mine nu e o problema, ba din contra.

Daca-mi spui si tu de ce nu crezi ca basmele de fratii Grimm sunt adevarate, atunci ti-ai raspuns singur la intrebare.

trebuie sa fie un motiv pentru care nu crezi intr-un dumnezeu, mai ales in lumea contemporana cand fiecare se pare ca-si fauraste un dumnezeul personal[pagan], la fel cum trebuie sa fie un motiv pentru care crezi in "big-bang" si evolutia lui Darwin. Cand imi aduci un asemenea motiv o sa-ti demonstrez de ce gresesti, si ca YHVH e atat de real pe cat sunt eu si tu...eu astept

smileyvault-cute-big-smiley-animated-066.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ma confunzi cu cineva interesat de discutii pe tema asta. Nu ma intereseaza nici explicatiile tale si nici nu simt nevoia sa-ti spun tie sau altcuiva de ce cred sau nu cred eu in anumite chestii. Esti cumva martor de al lui Yehova de simti nevoia sa explici oamenilor ce si cum in legatura cu credinta sau vrei sa-i convertesti la credinta ? Nu-ti poti vedea de ale tale fara sa incerci sa demonstrezi cuiva ceva ?

 

Te-am intrebat eu de ce tu crezi ? Am oferit cumva sa te conving de contrariul a ceea ce crezi ? Nu. Urmeaza-mi si tu exemplu, si lasa omul in pace. Precum eu nu te frec la melodie cu ideile mele ateiste, nu ma freaca nici tu cu cele religioase. Vezi-ti omule de treaba, ca eu n-am nici energia si nici interesul sa ma intind la argumentat si dezbatut chestii din astea cu credinciosii si nici sa-mi justific opiniile.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ma confunzi cu cineva interesat de discutii pe tema asta. Nu ma intereseaza nici explicatiile tale si nici nu simt nevoia sa-ti spun tie sau altcuiva de ce cred sau nu cred eu in anumite chestii. Esti cumva martor de al lui Yehova de simti nevoia sa explici oamenilor ce si cum in legatura cu credinta sau vrei sa-i convertesti la credinta ? Nu-ti poti vedea de ale tale fara sa incerci sa demonstrezi cuiva ceva ?

 

Te-am intrebat eu de ce tu crezi ? Am oferit cumva sa te conving de contrariul a ceea ce crezi ? Nu. Urmeaza-mi si tu exemplu, si lasa omul in pace. Precum eu nu te frec la melodie cu ideile mele ateiste, nu ma freaca nici tu cu cele religioase. Vezi-ti omule de treaba, ca eu n-am nici energia si nici interesul sa ma intind la argumentat si dezbatut chestii din astea cu credinciosii si nici sa-mi justific opiniile.

21.gif esti putin neobisnuit[a] de antisocial[a] Naeema, desi te afli pe un forum de integrare sociala...

 

Nu apartin nici unei biserici. Toate au radacini pagane. Corpul meu imi este templul meu [biserica], si nu ascult nici de pastori nici de popi, deorece pot prezenta o teologie adevarata cu temelie in piatra, neinfiltrata cu traditii si obiceiuri pagane. Daca cunoasteti vre-un pastor teolog, sau vre-un calugar, sau vre-o zece, indrumatii aici ...

 

... hai ca nu te mai stresez. o seara faina!

Editat de Davieboy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

21.gif esti putin neobisnuit[a] de antisocial[a] Naeema, desi te afli pe un forum de integrare sociala...

 

 

Ba din contra sunt foarte sociala numai ca nu intrale divinului. Uite, de exemplu putem discuta despre fotbal pana maine.:lol:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. gresesti! Saptamana de 7 zile a fost impusa de YHVH, nu de evrei.

Teologic vorbind, faci o mare eroare.YHWH Dumnezeu nu impune nimanui nimic.El le spunea evreilor:"daca vei asculta, vei trai...daca nu vei asculta vei muri...". Iar prin Fiul spune:"Iata, Eu stau la usa si bat...". Daca ar fi cum spui tu cu impunerea, Fiul, care este "reprezentarea exacta a fiintei lui Dumnezeu", nu ar sta la usa, ci ar da buzna. Asta asa, ca sa nu ai dreptate chiar 100% ca eu gresesc. :D

 

2. gresesti din nou! Intr-adevar ca, calendarul folosit de noi (adica de pagani!) este unul Gregorian. Dar calendarul Gregorian, e derivat din calendarul Iulian (Iulius Cezar) si e numit dupa Papa Gregory XIII care l-a decretat pe 24 Februarie 1582.

Un alt aspect pe care evident ca nu-l cunoasteti (doar va da-ti cu parerile) este acela ca ziua, adica ciclul orar de 24 de ore, incepe cu inserarea si se sfarseste cu apusul soarelui urmatoarei zile. Daca citesti in geneza, autorul este foarte distinct in explicatiile sale in Geneza 1, vers 5 : "Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua intai.". In schimb, noi si aici, tot un orar pagan folosim (de la miezul noptii, la miezul noptii).

Din nou, esti bine documentat. Insa nu asta mi se pare mie relevant. Mi se pare ca astazi, o societate seculara care se indreapta tot mai acerb impotriva lui Dumnezeu[in special cel biblic], este obligata sa respecte un Reper:Isus, evreul, Fiul lui Dumnezeu.Fara sa poata face altceva decat spume la gura, incercand explicatii care mai de care mai complexe. Mie asta mi se para interesant. :pardon:

 

3. bineinteles ca gresesti iarasi! Singurul rol care l-a avut poporul lui Israel este ca a fost, si va fi intotdeauna, poporul ales al lui Dumnezeu. Israel este singurul popor prin care YHVH a interactionat cu noi. toate legamanturile, toate proorocirile, toate promisiunile au fost date datorita acestui popor care e urat si batjocorit de majoritatea lumii. Multi dintre noi nici nu stim macar de ce uram "jidanii", dar a devenit un obicei, o traditie...extrem de ignoranta, dealtfel.

Cu completarea ca "alegerea" asta despre care vorbesti tu, s-a redus de la nivelul de "popor ales", la nivelul de "ramasita". Vad ca cunosti Biblia, deci nu vreau sa te mai obosesc cu versetele...

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Teologic vorbind, faci o mare eroare.YHWH Dumnezeu nu impune nimanui nimic.

smileyvault-cute-big-smiley-animated-060.gif

Uite ca defapt tu ai dreptate, si eu gresesc. YHVH nu iti impune, ci iti porunceste sa tii o saptamana de 7 zile. Cunosti cele 10 porunci, asai? Primele 4 sunt referitoare la relatia dintre om si YHVH, iar celelalte 6 se refera la relatia dintre om si om. Hai sa ne indreptam atenia la porunca a IV-a. O gasesti in Exod 20:

 

8. Adu-ti aminte de ziua de odihna, ca s-o sfintesti.

 

9. Sa lucrezi sase zile si sa-ti faci lucrul tau.

 

10. Dar ziua a saptea este ziua de odihna inchinata Domnului Dumnezeului tau: sa nu faci nicio lucrare in ea, nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici robul tau, nici roaba ta, nici vita ta, nici strainul care este in casa ta.

 

11. Caci in sase zile a facut Domnul cerurile, pamantul si marea, si tot ce este in ele, iar in ziua a saptea S-a odihnit: de aceea a binecuvantat Domnul ziua de odihna si a sfintit-o.

 

 

Concentreaza-te, te rog, asupra textului subliniat si ingrosat de mine. Dupa cum vezi, verbul cel mai potrivit aici nu este cel de a impune, ci a porunci, pentru ca asta face YHVH aici, porunceste!

Iti porunceste sa lucrezi 6 zile pe saptamana si in cea de-a 7-a iti porunceste sa te odihnesti. Nu ne indica ce putem face in a 8-a, sau a 9-a zi, deci concludem ca ciclul saptamanal se incheie la cifra 7 si se repeta din nou.

 

 

Din nou, esti bine documentat. Insa nu asta mi se pare mie relevant. Mi se pare ca astazi, o societate seculara care se indreapta tot mai acerb impotriva lui Dumnezeu[in special cel biblic], este obligata sa respecte un Reper:Isus, evreul, Fiul lui Dumnezeu.Fara sa poata face altceva decat spume la gura, incercand explicatii care mai de care mai complexe. Mie asta mi se para interesant. :pardon:
Aici se pare ca initial nu intelesesem declaratia ta si am adus argumente ne-necesare (desi adevarate). Tu vorbeai despre altceva si doar acum ti-am inteles ideea.

 

 

Cu completarea ca "alegerea" asta despre care vorbesti tu, s-a redus de la nivelul de "popor ales", la nivelul de "ramasita". Vad ca cunosti Biblia, deci nu vreau sa te mai obosesc cu versetele...
ramasita nu este nici o institutie, nici biserica, nici secta, nici cult, nici o doctrina oarecare. Ramasita (a nu fi considerata cu pleava!) este compusa din persoane, nu din grupari de persoane...daca intelegi ce vreau sa spun..daca nu dute la Luca 17:34-36 si vei intelege.

 

...chiar imi pare rau sa te contrazic din nou, nu de alta dar nu vreau sa descurajez toata lumea si sa raman fara interlocutori aici.smileyvault-cute-big-smiley-animated-054.gif

Editat de Davieboy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×