Sari la conținut
Forum Roportal
Scepticul

Basme populare tribale evreiesti din epoca bronzului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu e respectată de toată lumea, nici măcar de către evrei. A fost introdusă de popoarele europene, iar acum este menţinută doar simbolic, pentru corelarea activităţilor în lume.

Eu zic ca e mai mult decat simbolic din moment ce pe calendarul oficial al intregii planete scrie anul 2012.

 

Asadar, chiar fiind basme tribale evreiesti din epoca bronzului,noi traim astazi intr-o lume mult modelata de acele basme

Foarte trist.

 

Rolul de conducator al destinelor omenirii

:rot:

Tu chiar vorbesti serios nu ?

 

Europenii crestini nu au cum sa fie vinovati ca un popor este genetic superior altuia.

Pacat insa ca sunt urati cu spume. :lol: Se pare ca genetica nu i-a binecuvantat la capitolul asta.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte trist.

Eu zic sa ne apucam de bocit. :D

 

:rot:

Tu chiar vorbesti serios nu ?

Adesea. :D

 

Pacat insa ca sunt urati cu spume. :lol: Se pare ca genetica nu i-a binecuvantat la capitolul asta.

Nu stiu. Eu n-am vazut nimic. :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine, doua[ba chiar trei] lucruri m-ar face sa stau pe ganduri .... Desi evreii, au fost si sunt un popor mic .... totusi au reusit sa impuna lumii intregi cateva elemente esentiale din credinta/istoria lor.

1. Saptamana de 7 zile, cf. Genezei[respectata de intregul Pamant].

2. Impartirea istoriei omenirii in doua: i.H si d.H, avand ca reper pe evreul Isus.[respectata de intreaga lume]

3. Rolul de conducator al destinelor omenirii, prin autoritatea[recunoscuta de toate marile puteri] pe care o are astazi Israelul ca popor.

 

Asadar, chiar fiind basme tribale evreiesti din epoca bronzului,noi traim astazi intr-o lume mult modelata de acele basme; chiar daca ne numim atei, suntem nevoiti sa le credem/respectam[uneori, chiar prin semnatura]. :D

 

 

1. gresesti! Saptamana de 7 zile a fost impusa de YHVH, nu de evrei. E o greseala sa crezi ca isi are originile cu iudeii. Evrei au devenit evrei dupa ce Iacov (fiul lui Isac, si nepotul lui Avraam) s-a luptat cu strainul enigmatic toata noaptea, dupa care acesta i-a atins coapsa si l-a ologit [pe scurt vorbind]. Apoi l-a numit Israel, care in aramaica are o anumita insemnatate. Poporul evereu a fost format atunci, si nu are nici o data precedenta evenimentului astuia.

Deci, din nou e gresit sa afirmi ca saptamana de 7 zile provine de la evrei deorece sumerienii si babilonienii care sunt popoare mai vechi ca cel israelit foloseau acelasi sistem de 7 zile.

 

2. gresesti din nou! Intr-adevar ca, calendarul folosit de noi (adica de pagani!) este unul Gregorian. Dar calendarul Gregorian, e derivat din calendarul Iulian (Iulius Cezar) si e numit dupa Papa Gregory XIII care l-a decretat pe 24 Februarie 1582.

Un alt aspect pe care evident ca nu-l cunoasteti (doar va da-ti cu parerile) este acela ca ziua, adica ciclul orar de 24 de ore, incepe cu inserarea si se sfarseste cu apusul soarelui urmatoarei zile. Daca citesti in geneza, autorul este foarte distinct in explicatiile sale in Geneza 1, vers 5 : "Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua intai.". In schimb, noi si aici, tot un orar pagan folosim (de la miezul noptii, la miezul noptii).

 

3. bineinteles ca gresesti iarasi! Singurul rol care l-a avut poporul lui Israel este ca a fost, si va fi intotdeauna, poporul ales al lui Dumnezeu. Israel este singurul popor prin care YHVH a interactionat cu noi. toate legamanturile, toate proorocirile, toate promisiunile au fost date datorita acestui popor care e urat si batjocorit de majoritatea lumii. Multi dintre noi nici nu stim macar de ce uram "jidanii", dar a devenit un obicei, o traditie...extrem de ignoranta, dealtfel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca e mai mult decat simbolic din moment ce pe calendarul oficial al intregii planete scrie anul 2012.

Era mai corect să spun "convenţional". Oricum, deja se presupune că Isus s-a născut cu vreo 3-4 ani mai devreme dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa spui ca un "siberian" e superior genetic unui "aborigen" doar pentru faptul ca organismul unuia dintre ei se adapteaza mai usor la temperaturi scazute decat al celuilalt, este total si complet gresit.

, afirmatia ta nu poate fi decat una rasista!

Tocmai această adaptare de-a lungul timpului a generat aceste diferenţe, unele fiind transmise şi genetic. Ele există, nu poţi să le negi. Dar am spus că sunt diferenţe pentru fiecare grup etnic, pentru fiecare persoană şi în plus şi în minus. De aceea nu există o superioritate absolută, ci una relativă, referitoare la un anumit moment şi la anumite aspecte. De exemplu, faptul că în trecut în Grecia au trăit mari filosofi, nu înseamnă că şi acum acolo sunt cei mai mari filosofi ai lumii. Ar putea fi, însă nu sunt. Faptul că acum evreii se pricep bine la afaceri nu înseamnă că ei trebuie să fie şi campioni mondiali la fotbal sau la frumuseţe. Tocmai de aceea propria afirmaţie a evreilor că ar fi "un popor ales", superior altora este la fel de rasistă ca pretenţia hitleriştilor, că ei ar fi "rasa pură". Deosebirea este în acţiunile lor: evreii s-au mulţumit să se izoleze, iar hitleriştii au dorit să domine sau să extermine celelalte rase.

Editat de Marinel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...faptul că în trecut în Grecia au trăit mari filosofi, nu înseamnă că şi acum acolo sunt cei mai mari filosofi ai lumii...

singurul motiv pentru care stim cu totii ca in Grecia au trait multi filozofi, este doar, si numai pentru faptul ca Grecia (in perioada respectiva) era recunoscuta ca o mare putere politica, si tot ce "iesea" din Grecia era supra apreciat si recunoscut. E foarte posibil ca unii filozofi sa fi provenit din alte traditii sau din alte nationalitati.

 

Faptul că acum evreii se pricep bine la afaceri nu înseamnă că ei trebuie să fie şi campioni mondiali la fotbal sau la frumuseţe..
asta e un crez urban, neintemeiat, povestit la focul de tabara al preotilor ortodoxi. Nu poti aduce dovezi valide la ceea ce ai spus mai sus. Poporul evreu a fost un popor binecuvantat de YHVH pentru ca a ascultat de El. Ca de exemplu: El fiind Cel care ne-a creat e normal ca sa detina "User Guide"-ul nostru si e calificat sa ne dea o dieta alimentara (vezi Levitic 11 si Deuteronom 14), si cand spune "nu manca porc" stie de ce o face. Poti sa il crezi pe cuvant, sau poti sa mergi si sa studiezi, ca apoi sa poti dovedi in mod stiintific ca nu e sanatos. A consuma porc este echivalent cu a pune 3% nisip si 97% ulei sintetic in motorul automobilului tau. Nu se va gripa imediat, dar va "trai" o viata mult mai scurta cu "pene de motor" mai abundente, comparativ cu cealalta optiune de folosi 100% ulei sintetic.

Ti se pare normal atunci cand cumperi o masina de spalat sa primesti instructiuni de la cel care a construit-o sau de la bace' Niculai care vinde branza pe piata?

 

Evreii nu sunt o rasa aleasa in sensul ca sunt superiori celorlalti. Ei sunt un popor ales deorece sunt binecuvantati. La fel si noi putem primi aceleasi binecuvantari, daca dorim sa respectam Cuvantul lui YHVH.

Editat de Davieboy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce religia mozaica cu al ei caracter principal...Yahveh, a luat nastere in acea zona, in sanul acelui popor, care popor sa fi zis evreii ca e cel ales...chinezii ? :rot:

Ei si-au faurit religie, ei s-au ales.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce religia mozaica cu al ei caracter principal...Yahveh, a luat nastere in acea zona, in sanul acelui popor, care popor sa fi zis evreii ca e cel ales...chinezii ? :rot:

Ei si-au faurit religie, ei s-au ales.

bag seama ca eu am de-aface cu teologi de duminica aici.

Ia te du si citeste in Biblie atunci cand Noe a imbarcat animalele in corabie...citeste atent...., erau animalele curate septe cate septe si celelalte necurate doua cate doua, sau nu erau?

ce-ti spune asta dumitale? au fost ele declarate curate/necurate inainte de potop sau dupa?

legile date pe muntele Sinai nu erau legi noi, doar pentru poporul lui Israel. Ele au fost amintite poporului lui Israel deorece ei traisera aprox 200 de ani printre paganii egipteni.

Dute la porunca a IV-a din exod 20:8 .... ce zice acolo?

 

"Adu-ti aminte de ziua de odihna, ca s-o sfintesti."

 

 

...iti poti aduce aminte de ceva ce nu ti s-a descoperit dinainte deja ?

 

 

Legile au fost date intotdeauna lui Israel, pentru simplul motiv ca ei erau singurii care iL cunosteau pe YHVH si ii respectau legea, altfel imi sustii mie aici ca YHVH discrimineaza. Toti suntem copii lui...chinezi, romani, aborigeni, tigani, etc.

Editat de Davieboy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bag seama ca eu am de-aface cu teologi de duminica aici.

 

Nu. Ai deaface cu ateisti de Sambata. :rot:

Nu ma intereseaza nici Biblia nici vreo alta scriere religioasa, din moment ce nu cred o iota din ce scrie in ele sau in vreun d-zeu.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×