Sari la conținut
Forum Roportal
Cioco250293

procesor:((va rog ajutor:(((

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna.am si eu o problema si am nevoie de ajutor.Vreau sa-mi schimb procesorul de la pc si nu stiu daca imi suporta pc-ul...:(momentan am un core2duo e6300 @ 1.86 Ghz pe socket 775 si vreau sa achizitionez un core2duo e8400 @ 3.0 Ghz tot pe socket 775.in rest am 4Gb RAM DDR2 si placa video de 1Gb.mersi anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci socketul e bun. Asta pot spune din informatiile tale.

 

Hint: intra pe pagina producatorului placii tale de baza si acolo ar trebui sa iti fie insirate procesoarele suportate. Sau intri la producatorul procesorului, si acolo sunt insirate placile de baza cu care e compatibil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa-mi schimb procesorul de la pc si nu stiu daca imi suporta pc-ul...

Placa de bază este cea care suportă sau nu un anumit model de procesor. Iar tu tocmai despre placa-bază nu spui absolut nimic. Este inutil să ne spui ce RAM şi ce placă video ai (şi pe astea, tot placa-bază le suportă sau nu).

 

Trebuie să identifici cu exactitate ce placă de bază ai (producătorul, modelul şi versiunea exactă) şi vedem dacă suportă E8400 sau nu. Dar un upgrade de la E6300 la E8400 nu aduce creşteri spectaculoase de performanţă. Dacă vrei un upgrade de care să fii m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Placa de bază este cea care suportă sau nu un anumit model de procesor. Iar tu tocmai despre placa-bază nu spui absolut nimic. Este inutil să ne spui ce RAM şi ce placă video ai (şi pe astea, tot placa-bază le suportă sau nu).

 

Trebuie să identifici cu exactitate ce placă de bază ai (producătorul, modelul şi versiunea exactă) şi vedem dacă suportă E8400 sau nu. Dar un upgrade de la E6300 la E8400 nu aduce creşteri spectaculoase de performanţă. Dacă vrei un upgrade de care să fii m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai de ce nu ar fi o crestere de performanta?pentru ca e6300 merge la 1.8 Ghz iar e8400 la aproape dublu adica 3.00 Ghz... sau imi recomandati un quadcore?

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×