Sari la conținut
Forum Roportal
PenelopaFZR

Piercing

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Prin luna august am fost la salon sa-mi fac un piercing in buza inferioara. Totul a decurs normal , nu am avut dureri, nu mi s-a umflat. Mi s-a spus sa-mi clatesc gura 2 saptamani cu apa cu sare si betadina. De ceva timp observ ca atunci cand misc tija in interior aceasta se ridica cu tot cu o bucata de piele, dar nu e lipita de ea. Nu cred ca e vorba de o infectie ca nu ma doare sau ustura si nici nu observ puroi. Stie cineva despre ce este vorba ? Am pus si o poza dar nu se vede foarte clar... post-360344-0-35154700-1327701728_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand misc tija in interior aceasta se ridica cu tot cu o bucata de piele,

 

Nu ti-au spus ca ai de miscat acea tija sa nu "prinda radacini"??? ca se sudeaza foarte repede rana, practic tija se poate ingropa in buze daca nu are activitate. Precis ai de bagat acolo pe tija sau in locul tijei un obiect mult mai mare!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Posibil ca acea "bucata de piele" are intentia sa astupe rana. Se intampla ca astfel de piercinguri sa fie incastrate sub piele pana la urma. E bine sa nu lasi sa se intample asta. Buza trebuie sa se vindece in jurul tijei. ... asta daca am inteles bine ce spui tu acolo, ca din poza aia nu se distinge mai nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ti-au spus ca ai de miscat acea tija sa nu "prinda radacini"??? ca se sudeaza foarte repede rana, practic tija se poate ingropa in buze daca nu are activitate. Precis ai de bagat acolo pe tija sau in locul tijei un obiect mult mai mare!!!

 

 

Tija am miscat-o mai mereu pt ca trebuia sa curat locul respectiv...

 

Posibil ca acea "bucata de piele" are intentia sa astupe rana. Se intampla ca astfel de piercinguri sa fie incastrate sub piele pana la urma. E bine sa nu lasi sa se intample asta. Buza trebuie sa se vindece in jurul tijei. ... asta daca am inteles bine ce spui tu acolo, ca din poza aia nu se distinge mai nimic.

 

 

Da stiu...nu am un tel prea bun. Oricum nu a intrat sub piele, a avut tendinta asta la inceput dar am avut grija. "Bucata aia de piele" arata ca si cand s-a cam desprins de buza si sta in jurul tijei, insa nu e lipita de ea.

Editat de PenelopaFZR

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Organismul tau incearca sa izoleze corpul strain. Creeaza tesut suplimentar care sa acopere pierce-ul.

Ca in cazul molustelor care produc perle.

 

Probabil un proces iritativ. Asta se poate intampla din mai multe cauze:

- calitatea materialului din care este realizat pierce-ul

- lungimea tijei (daca e prea scurta)

- particule de mancare care ataseaza de tija

Editat de Blackthorn
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Organismul tau incearca sa izoleze corpul strain. Creeaza tesut suplimentar care sa acopere pierce-ul.

Ca in cazul molustelor care produc perle.

 

Probabil un proces iritativ. Asta se poate intampla din mai multe cauze:

- calitatea materialului din care este realizat pierce-ul

- lungimea tijei (daca e prea scurta)

- particule de mancare care ataseaza de tija

 

Interesant , sa stii ca e prima data cand aud explicatia asta si in ultimul timp am tot cautat pe net. Pai pierce-ul din cate stiu e medicinal, a fost pus de cei de la salon; lungimea - aici nu ma pricep...nu stiu daca este prea scurta sau lunga tija si in legatura cu particulele de mancare am incercat sa-l curat de fiecare data.. Oricum as vrea sa renunt la el dar vad ca nu pot sa-l dau jos singura este strans prea tare, tot la un salon o sa incerc. Si daca il dau jos, acel tesut se retrage? Sau va ramane asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant , sa stii ca e prima data cand aud explicatia asta si in ultimul timp am tot cautat pe net. Pai pierce-ul din cate stiu e medicinal, a fost pus de cei de la salon; lungimea - aici nu ma pricep...nu stiu daca este prea scurta sau lunga tija si in legatura cu particulele de mancare am incercat sa-l curat de fiecare data.. Oricum as vrea sa renunt la el dar vad ca nu pot sa-l dau jos singura este strans prea tare, tot la un salon o sa incerc. Si daca il dau jos, acel tesut se retrage? Sau va ramane asa?

 

Un piercing din ala trebuie sa nu te stranga. Adica sa fie mai lung. Dupa ce ti-l implanteaza, tesutul din jur se umfla si tinde sa il "inghita". Dupa ce se vindeca isi revine la normal. Din motivul asta se pun piercinguri cu tija mai lunga pana se vindeca tesutul.

 

Poti incerca sa ti-l scoti si sigura. Sau sa ai rabdare sa se vindece.

 

Daca ti-l scoti, nu o sa mai ramana aproape nicio urma in interior, iar la exterior o sa ramana o mica adancitura. Asta-i tot...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil ca modificarea lungimii tijei sa-ti rezolve problema. Oricum, partea mai delicata va fi indepartarea tijei actuale. Si incearca din cand in cand s-o cureti intr-o solutie (e buna si apa de gura concentrata).

 

Daca vrei sa renunti complet la pierce, o sa-ti ramana o mica cicatrice albicioasa in interior. La exterior va fi nesesizabil.

Editat de Blackthorn
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ti-au spus ca ai de miscat acea tija sa nu "prinda radacini"??? ca se sudeaza foarte repede rana, practic tija se poate ingropa in buze daca nu are activitate. Precis ai de bagat acolo pe tija sau in locul tijei un obiect mult mai mare!!!

Asa mi-au sus mie cand am facut piercing in buric si in nas, ca trebuie sa misc tijele ca sa nu se sudeze cu pielea cand incepe vindecarea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×