Sari la conținut
Forum Roportal
Anndrewww

Dureri inghinale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va rog sa ma ajutati cu un sfat,idee,orice...daca cunoasteti.

Am 20 de ani si am o problema de sanatate care imi face existenta nefericita si nu mi permite sa ma bucur de viata mea cum ar trebui,acum,la varsta de aur...

Ca sa puteti intelege mai bine problema mea de sanatate sunt nevoit sa va povestesc unele lucruri mai din trecut care au legatura cu aceasta problema care imi complica viata din martie anul trecut si persista chiar si acum,cu toate solutiile pe care le am incercat pana acum.As putea zice ca s a mai diminuat dar intr o foarte mica masura,insa mie nu mi e de ajuns,eu vreau vindecare completa.Desi m am resemnat oarecum si mi am acceptat conditia(pe jumatate),cateodata tot ma face sa ma simt rau,in sensul ca ma intristeaza si ma face sa ma simt jumatate de om.Si ma deranjeaza cu atat mai mult cu cat stiu ca aceasta nu e o simpla problema fizica ci are consecinte profunde asupra mintii mele,psihicului meu,stimei si increderii de sine deoarece comportamentul il ai in functie de cum de simt asa cum "personalitatea constienta nu este niciodata decat o mica parte a personalitatii fizice.Consensul constiintei este subordonat consensului organismului."Daca organismul meu nu este in armonie nici eu nu pot fi si am simtit asta.

Ca sa nu o mai lungesc am sa va spun.Cand eram in clasa a X-a,la liceu,adica pe la varsta de 16 ani,parintii mei renovau apartamentul.Printre lucrurile pe care le au facut atunci....au spart si niste pereti iar sarcina mea era sa car partile din ei la container(moloz,piatra,alea) de la etajul 4 fiind,cu 2 galeti pline,iar inapoi caram altceva.Numai din prostia mea m am fortat si timp de 2 zile am depus un efort mare ca sa termin treaba repede.Consecinta?Hernie inghinala incarcerata,pe ambele parti.M am operat prima oara in partea stanga,la sfarsitul anului 2007,in noiembrie iar la inceputul lui 2008,in februarie,m am operat in partea dreapta,in zona inghinala.

Operatiile au fost dureroase,anesteziat local si totusi....Timp de un an si jumatate dupa cea de a doua operatie tot m am simtit naspa,ma durea in zona inghinala,undeva in interior....si ma ingreuna la mers.Aveam grija cu efortul si alea si nu faceam sport nimic.Abia dupa acet interval de timp am inceput sa alerg iar si sa fac exercitii fizice si mi mai trecuse,alergam,faceam sport bine si nu ma mai jena decat cu o senzatie de constientizare a locului in care aveam operatiile,simteam ceva minuscul...dar intotdeauna tineam in minte gandul sa am grija sa nu ma fortez si sa nu incordez prea mult abdomenul,etc.

In martie anul trecut am inceput sa am dureri mari in testicole si in zona inghinala si mai ales dupa ce alergam un pic,dureri foarte mari care duceau pana in fesa la spate,si o durere musculara ,o febra puternica ,cumva....Asta e problema mea,aceste dureri care le am mai ales in zona testicolelor...cu proeminenta la cel drept si in zona inghinala mai putin dar se amplifica dupa efort,alergat.

Am fost la 4 medici ajungand in cele din urma la clinica privata Medlife.Primii doctori nu se dumireau ce as putea avea ptr ca operatiile de hernie erau in regula si in urma ecografiilor nu reiesea nici ca as avea varicocel sau hidrocel sau altceva...si nu mi puteau zice ce am.Abia ultimul medic,de la Medlife mi a zis cam ce crede el ca as avea...si mi a zis in felul urmator: fibroza locala care mi provoaca dureri de fiecare data cand zona este irigata cu sange,ca am tesuturi moarte de dupa operatie care nu s au regenerat.Mi a prescris niste antiinflamatoare puternice ptr 2 saptamani si mi a zis sa nu mai fac sport,sa iau o perioada mare de odihna ....si eventual ar trebui sa ma vindec.Aceasta vizita la acest doctor s a intamplat anul trecut in mai sau iunie.Nici pana in ziua de azi nu mi a trecut si am luat tot ce mi a zis el ,nu am mai facut nimic sport,am luat multe suplimente,vitaminte si din astea zic....si m am uns in zona in cauza cu geluri antiinflamatoare si nimic...durerea tot exista....

Va rog sa ma ajutati cu un sfat cu o idee,daca stiti ....daca ati auzit de cazuri asemanatoare ....ce as putea sa am si cum as putea sa ma vindec.

%2

Editat de Anndrewww

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In ce a contat operatia? Ti-a montat plasa?

 

Eu stiu trei cazuri de hernii inghinale, doua operate, una nu. Cei operati au probleme in continuare, in sensul ca au dureri, nu pot face efort si le este afectat si viata sexuala, cel neoperat simte o durere doar daca mananca in exces.

Nu stiu sa iti dau un sfat, poate operatia nu era o optiune. Dar banuiesc ca nu ai avut incotro, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:( era bine ca parintii tai sa nu te fi lasat sa te fortezi asa tare sa ridici greutati pentru ca erai inca in perioada de crestere....dar, cum timpul nu mai poate fi dat inapoi....

 

Eu cred ca esti un caz mai special si ma gandesc ca cel mai bine ar fi sa mergi din nou la medicul ala de la medlife care zici ca avea cat de cat o parere despre simptomele tale si sa-i zici ca ai terminat tratamentul lui demult....si ca a trecut timpul si te simti la fel.....sa vezi ce mai zice.....

....sau daca nu sa incerci si la alti medici pentru investigatii mai amanuntite: RMN-uri etc, ceva trebuie sa fie....nu renunta sa cauti solutii daca te afecteaza asa mult si fizic si psihic, nu e bine sa te resemnezi.

 

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ,operatia e fara plasa. Foarte adevarata asta,ca dupa o operatie ...dupa o interventie de orice fel asupra corpului nimic nu mai e la fel...si regret amarnic asta.Cat despre faptul daca am avut incotro sau nu...nici eu nu stiu...dar cateodata ma urasc ca pana la urma eu am ales sa fiu operat...ma urasc ca am fost asa prost si mandru si copil...ma gandesc cateodata ca daca as fi asteptat un pic mai mult poate m as fi vindecat.Cateodata ma gandesc ca faptul de a ma ierta ptr asta pus fata in fata cu posibilitatea de a ma vindeca ar fi mai greu de realizat...Nu are rost sa deschidem "my little black box":)

E o idee buna sa ma intorc la acel ultim medic care ma mai scosese din bezna...chiar nu ma gandisem la asta...phew:D

Va multumesc mult pentru cuvinte...inseamna foarte mult pentru mine:*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te mai invinovati acum, nu are sens.

De unde esti? Ai incercat sa cauti si in Bucuresti un medic bun?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×