Sari la conținut
Forum Roportal
Icbiuliana

Va simtiti importanti in aceasta lume mare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asa e.Si cine e dispus sa aleaga drumul cel mai greu?Cand sunt o multime de alte cai usoare pe care poate alege sa mearga?De-asta vedem mai multi oameni care se vaita ca viata-i grea si lumea-i rea.Cand unul alege calea grea, ceilalti imediat sar pe el sa il aduca unde sunt ei.Ca nu cumva sa-i lase in urma si el sa invinga;).

pai e de inteles, daca exista doar o miss Univers pe lumea asta :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca usor-usor isi fac aparitia si oameni frumosi si curati pe acest forum.

Nu ai citit-o tu pe asta in intregime pe Roportal, ca ai fi vazut tu cat de frumoasa si curata este ea in interior. Este plina de prejudecati, preconceptii, generalizeaza, judeca, da verdicte in baza ignorantei si multe altele in legatura cu anumite categorii de oameni.

Editat de Naeema
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si nu-i bine? Eu am ceva in plus totusi

Da, stiu :>

 

Si ce realizare poate fi mai mare decat sa accepti tot ce vine cu seninatate.Sa simti ca traiesti intens si atunci cand suferi si atunci cand esti fericit, si sa-i multumesti vietii pentru ceea ce iti ofera in fiecare zi.Nu suntem aici pentru a judeca.Ci pentru a trai.

Asta nu inseamna sa iti accepti inconstient limitele ? :spiteful:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum 500 de ani poporul din Spania era dominat de frica si superstitii.Tara era condusa de regina si de nemiloasa inchizitie care ii persecuta pe oameni pentru ca indrazneau sa viseze.Un singur om a infruntat aceasta putere.Calauzit de credinta in destin, a strabatut marea intunecata, in cautarea onoarei, a aurului, si a credintei in Dumnezeu.

 

De aici si cei mai multi oameni ii ataca pe cei visaori.Ni se trage din istorie.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum 500 de ani poporul din Spania era dominat de frica si superstitii.Tara era condusa de regina si de nemiloasa inchizitie care ii persecuta pe oameni pentru ca indrazneau sa viseze.Un singur om a infruntat aceasta putere.Calauzit de credinta in destin, a strabatut marea intunecata, in cautarea onoarei, a aurului, si a credintei in Dumnezeu.

 

De aici si cei mai multi oameni ii ataca pe cei visaori.Ni se trage din istorie.

 

Si visand el asa frumos a ajuns in Cuba, in loc de Goa. Iar din una din expeditii s-a intors in lanturi.

Cred ca figureaza in galeria marilor eroi pentru bastinasii din Americi. Alaturi de Pizzaro si Cortez.

 

 

Dar a schimbat lumea. Nimic nu va mai fi la fel. Thanks for tabacco, Mr. Columbus!

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum 500 de ani poporul din Spania era dominat de frica si superstitii.Tara era condusa de regina si de nemiloasa inchizitie care ii persecuta pe oameni pentru ca indrazneau sa viseze.Un singur om a infruntat aceasta putere.Calauzit de credinta in destin, a strabatut marea intunecata, in cautarea onoarei, a aurului, si a credintei in Dumnezeu.

 

De aici si cei mai multi oameni ii ataca pe cei visaori.Ni se trage din istorie.

 

te referi la regina care i-a spus lui columb ca daca pamanturile pe care le cauta el nu exista, cu singuranta dumnezeu le va pune inaintea sa? nu te supara, dar daca el ar fi fost singurul om care a infruntat totul, nu avea cum sa ajunga inot pana in Honduras.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum 500 de ani poporul din Spania era dominat de frica si superstitii.Tara era condusa de regina si de nemiloasa inchizitie care ii persecuta pe oameni pentru ca indrazneau sa viseze.Un singur om a infruntat aceasta putere.Calauzit de credinta in destin, a strabatut marea intunecata, in cautarea onoarei, a aurului, si a credintei in Dumnezeu.

Nu stiu de ce dar am problema daca incerc sa ma gandesc ca voiajul spre descoperirea Americii (pe cand ei cautau de fapt India) a fost din motive altruiste si nobile precum onoarea, visurile si poate credinta in divin. Chestia cu aurul ai nimerit-o insa 100%.

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca mi-a mai venit o idee, in legatura cu limitele alea. Este ca noi trebuie sa ne testam si impinge limitele mai departe, ca sa nu cadem nici in resemnare dar nici sa credem ca am putea la o adica sa salvam lumea ca Superman. Si asta facem cand vrem putin mai mult pentru noi si cei dragi, mai multa fericire, pace, o viata mai realizata, cu alte cuvinte avem idealuri si incercam sa le atingem. Asta inseamna evolutia.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

suntem importanti pentru familie, prieteni, pentru colegi, pentru cei apropiati, pentru cei care ne iubesc, ne pretuiesc, pentru cei care au nevoie de sprijinul nostru asa cum si noi ne bazam pe sprijinul lor

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×