Sari la conținut
Forum Roportal
Icbiuliana

Va simtiti importanti in aceasta lume mare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

'Esti ca toti ceilalti.Niciodata sa nu crezi ca vei fi mai presus de altii.'

'Ai grija mama, sa nu vorbesti prea mult, ca astea-s treburi de oameni mari.Nu sta tu in gura noastra sa vezi ce vorbim.'

'Nu mai arata cu degetul, ca rade lumea de tine.'

Si cu multe alte replici usturatoare isi educa cei mai multi parinti copiii, care sunt cele mai mari comori ale lor.

 

Un bun "prieten" de-al meu( care acum nu mai e:)) ), imi descria cuvintele mamei ce l-au insotit in copilarie, cuvinte care nu se deosebeau prea mult de cele de mai sus.Nu isi aminteste decat critica, rautate, raceala din partea parintilor.Iar acum statea in fata mea si ma critica din secunda in secunda.Nimic din ceea ce spuneam si faceam, nu era corect.Eram total gresita in ochii lui.'Critica e constructiva.Asa trebuie sa evoluam, prin critica.'

 

Ce spuneti dragii mei?Sunteti de acord cu el?As vrea sa-mi spuneti cum a fost copilaria voastra, inainte de a comenta atitudinea lui.Cum s-au purtat parintii vostri cu voi?V-au facut sa va simtiti importanti sau inferiori celorlalti ,ca in exemplul baiatului de mai sus?

 

Rog sa isi dea cu parerea cei care intr-adevar considera ca au ceva de spus.Cei care au de transmis ceva valoros.:)

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Respectarea sau nerespectarea anumitor reguli vor hotari usurinta sau greutatea cu care te integrezi in societate.

Noi, oamenii, suntem fiinte parsive, facem strict ce ne serveste propriilor interese, in rest defilam cu valori pe care nu dam doi lei ca le incalcam ca ne vine la indemana, iar daca suntem apostrofati o dam in filosofii agresive.

Te impaci cu chestia asta, uiti tot ce stiai si credeai despre morala si adevar si restul bazaconiilor si te limitezi la a nu face rau intentionat cuiva, atat timp cat n-ai un interes sa faci asta.

 

Criticile prietenului tau au vreo baza reala, sau el se trezea dupa ce visa urat noaptea si vorbea cu tine sa-ti amarasca viziunea roz asupra humanitatii ?

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

defineste cuvantul valoros..mie topicul tau nu imi pare valoros deci....cam ce ai vrea sa se scrie.... explica , ce e voie sa scrie m ca sa fie pe gustul domniei tale ? :think:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Respectarea sau nerespectarea anumitor reguli vor hotari usurinta sau greutatea cu care te integrezi in societate.

Noi, oamenii, suntem fiinte parsive, facem strict ce ne serveste propriilor interese, in rest defilam cu valori pe care nu dam doi lei ca le incalcam ca ne vine la indemana, iar daca suntem apostrofati o dam in filosofii agresive.

Te impaci cu chestia asta, uiti tot ce stiai si credeai despre morala si adevar si restul bazaconiilor si te limitezi la a nu face rau intentionat cuiva, atat timp cat n-ai un interes sa faci asta.

 

Criticile prietenului tau au vreo baza reala, sau el se trezea dupa ce visa urat noaptea si vorbea cu tine sa-ti amarasca viziunea roz asupra humanitatii ?

Nu aveau o baza reala din moment ce orice gest al meu il irita si simtea aceasta nevoie persistenta de a corecta si controla totul in comportamentul celorlalti.Nu aveau o baza reala pentru ca i-am cerut sa imi aduca argumente plauzibile in ceea ce priveste comportamentul meu, si nu a fost in stare decat sa vorbeasca in termeni pe care nici el nu ii intelegea.

 

Doar critica gesturi marunte.Ca de exemplu "nu il mai lua p-ala la misto, vorbesti prea mult, esti prea copil" etc.:)).Dar nu numai cu mine facea acest lucru ci cu toti ceilalti.

 

defineste cuvantul valoros..mie topicul tau nu imi pare valoros deci....cam ce ai vrea sa se scrie.... explica , ce e voie sa scrie m ca sa fie pe gustul domniei tale ? :think:

Daca topicul nu ti se pare valoros, din start ar trebui sa il eviti.Nu cred ca vrei sa iti pierzi timpul comentand lucruri ce ti se par tampite:) si nici noi nu vrem sa pierdem timpul, citind comentarii in genul celui de mai sus.:)

Editat de Icbiuliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu aveau o baza reala din moment ce orice gest al meu il irita si simtea aceasta nevoie persistenta de a corecta si controla totul in comportamentul celorlalti.Nu aveau o baza reala pentru ca i-am cerut sa imi aduca argumente plauzibile in ceea ce priveste comportamentul meu, si nu a fost in stare decat sa vorbeasca in termeni pe care nici el nu ii intelegea.

 

Doar critica gesturi marunte.Ca de exemplu "nu il mai lua p-ala la misto, vorbesti prea mult, esti prea copil" etc.:)).Dar nu numai cu mine facea acest lucru ci cu toti ceilalti.

Ok, iar tu erai prietena cu el pentru ca... ? :think:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-am amintit de o replica a fiului meu care se potriveste ca o manusa. ..*copii tampiti facuti pentru alocatie... recunosc ca mi-a placut...

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.Nu cred ca vrei sa iti pierzi timpul comentand lucruri ce ti se par tampite:) si nici noi nu vrem sa pierdem timpul, citind comentarii in genul celui de mai sus.:)

 

 

:eek:

 

Iesi afara din zodia mea! :bataita:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, iar tu erai prietena cu el pentru ca... ? :think:

Pentru ca nu a fost asa de la bun inceput, chiar de cand l-am cunoscut.La inceput purta o masca.Era total diferit.Sau cel putin asa il vedeam eu.Il vedeam ca pe un baiat destul de dragut, amabil si tot timpul voia sa protejeze, sa ii ajute pe cei din jur, sa fie util.Excesiv uneori.Pana cand...perceptia mea asupra lui s-a schimbat total si viceversa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Rog sa isi dea cu parerea cei care intr-adevar considera ca au ceva de spus.Cei care au de transmis ceva valoros.:)

Si eu te rog.

 

Trecutul n-o sa te faca niciodata important.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×