Sari la conținut
Forum Roportal
Calin-copil_de_casa

Comunicarea pe forumuri!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

masochism !!?? poate curiozitate sa vezi ce au mai scris ceilalti, care e parerea lor despre un subiect, mai ales ca e scrisa (pe monitor :o: )si poate fi citita de toti care trec pe acolo;

mai am citit pareri ca forumurile ar da dependenta tocmai din ideea ca trebuie sa revii ca sa vezi ce au raspuns ceilalti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De dialogat dialogam, de inteles, mai rar.

Cred ca netul ofera facilitatea pe care omul o uitase din cauza telefoniei, anume, comunicarea prin scris.

E destul de greu sa comunici prin scris ceea ce poti comunica verbal, mai ales ca nu ai facilitatea de a corecta imediat ceea ce interlocutorul a inteles diferit fata de cum ai gandit tu.

Problema e ca, fiecare codifica si decodifica informatia transmisa, conform propriilor sale norme, propriilor algorimi de caracter si de personalitate, conform propriei structuri psihice, mentalitatii sale, tiparelor.

Ce iese de aici, am constatat cu totii.

Sunt persoane care inteleg exact opusul la ceea ce vreau a comunica, sunt situatii in care anumite persoane inteleg opusul, nu mai vorbesc de maruntisuri.

Una peste alta insa, comunicarea aceasta ofera facilitati uriase, poti comunica oricand, cu oricine, oriunde, bunavointa sa fie, asta nu mai e o problema a internetului, e o trasatura de caracter tipic umana.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Comunicarea pe net/forum formeaza imagini distorsionate despre interlocutori, care coincid foarte putin cu persoana reala.

In unele cazuri da, dar in altele aceasta comunicare din anonimat permite intocmai unor persoane sa-si dea arama pe fata, sa se desfasoare ideologic asa precum nu ar face-o in realitate. In mediul virtual isi pot da frau liber la absolut tot ce dospeste in ei si in mintea lor, fara inhibatii. Eu cred ca in cazurile astea virtualul mai degraba dezvaluie cu adevarat genul de persoana din spatele nick-ului.

Era o vorba din batrani care spunea ca din gura betivilor si a copiilor afli adevarul. In era internetului poate ar trebui sa modificam zicala adaugand forumistul anonim.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De cele mai multe ori asa-zisul dialog e un monolog in 2 (sau mai multi) pe aceeasi tema. Cati dintre noi percepem adevarata nuanta in care se exprima ceilalti? Nu facem decat sa interpretam mesajul pe baza a ceea ce cunoastem noi. Uneori ne simtim jigniti fara ca asta sa fi fost intentia celui cu care interactionam, alteori suntem jigniti dar refuzam sa primim acest minunat dar constient sau inconstient. Si da, asa cum mai observa si altii, in acest context e usor sa fii tu insuti (e valabila si varianta opusa),pentru ca situatia o permite. Comunicarea nu se face chiar in timp real, nu suntem presati sa raspundem imediat, avem timp sa ne gandim, sa ne calmam daca suntem nervosi sau din contra, avem posibilitatea (protejati de anonimat) sa ne varsam naduful din viata reala pe aceia cu care ne intersectam si a caror exprimare nu ne pica prea cu tronc. Putem sa exersam diferite stiluri, pe care poate in comunicarea fata in fata, nu ne permitem sa le experimentam sau nu putem din diverste motive.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca cel mai adesea doar vorbim si atat, comunicarea, dupa parerea mea, inseamna un schimb aproximativ egal de informatii ce-i socotit util pentru toti partenerii de dialog.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...Nu facem decat sa interpretam mesajul pe baza a ceea ce cunoastem noi.

 

intradevar avem tendinta de a interpreta mesajul in baza a ceea ce credem noi si nu a ceea ce a scris celalalt si de aici confuziile create

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×