Sari la conținut
Forum Roportal
adrian1974

Anxietatea in timpul zborului cu avionul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am castigat un concurs in cadrul companiei. Pe data de 10.09.2007 trebuie sa zbor spre Venetia, nu am mai facut niciodata acest lucru. Mi-e o frica de ma apuca iarasi bitul. Am scapat de atacuriile de panica de 3 luni, am mai ramas cu anxietatea. Am nevoie de sfaturi.

multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incearca ...trenul ...:airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am castigat un concurs in cadrul companiei. Pe data de 10.09.2007 trebuie sa zbor spre Venetia, nu am mai facut niciodata acest lucru. Mi-e o frica de ma apuca iarasi bitul. Am scapat de atacuriile de panica de 3 luni, am mai ramas cu anxietatea. Am nevoie de sfaturi.

multumesc anticipat

si mie mi-a fost teama la inceput...( vedeam in fata ochilor episoade de la descovery...dezastre in aer) :airkiss:

acum este chiar marfa.... :flowers: 8) te obisnuiesti....

decolarea este mai bleah.....dar ia si tu 2 pastile de stugeron la tine....una inainte de decolare cu 10 min si una inaite de aterizare cu 10 min.....si bea un coniac inainte 8) ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am castigat un concurs in cadrul companiei. Pe data de 10.09.2007 trebuie sa zbor spre Venetia, nu am mai facut niciodata acest lucru. Mi-e o frica de ma apuca iarasi bitul. Am scapat de atacuriile de panica de 3 luni, am mai ramas cu anxietatea. Am nevoie de sfaturi.

multumesc anticipat

Frica asta deriva din gandurile pe care le lasi sa zburde in creieri cand te gandesti la zbor.

Sa zbori cu avionul e super fain. Cel putin asta e parerea mea.

Cand am zburat prima data avem ceva anxietate cauzata de o experienta noua... dar... mi-am spus ca nu are sens sa-mi formez o parere preconceputa. Astfel la decolare mi-am concentrat toata atentia pe senzatia fizica perceputa de corpul meu.

 

Cresterea in perceptia greutatii cauzata de acceleratia avionului zgomotul puternic ce penetra totul si apoi senzatia de eliberare cand avionul ajunge la altitudine... mie unul mi-au placut mult senzatiile astea. Privelistea de sus e superba si nu are nici o legatura cu senzatia pe care o ai cand esti de ex. pe balconul unui apartament situat la un etaj foarte inalt. Imi aduc aminte ca eram paralizat cand am iesit pe balconul unui prieten la etajul 10 (parea subred), aveam o frica de inaltime groaznica. In avion nu a fost asa, nici pe departe. Acolo singura senzatie a fost libertatea.

 

Mi-am concentrat atentia pe amintirea unei calatorii obositoare de aprox. 48 de ore, cam atat ne luase sa ajungem de la Iasi la Milano cu masina. Cu avionul am fost acolo in aprox 2 ore.

 

Gandeste-te ca e cel mai sigur mijloc de transport existent la ora actuala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si mie mi-a fost teama la inceput...( vedeam in fata ochilor episoade de la descovery...dezastre in aer) :airkiss:

acum este chiar marfa.... :flowers: 8) te obisnuiesti....

decolarea este mai bleah.....dar ia si tu 2 pastile de stugeron la tine....una inainte de decolare cu 10 min si una inaite de aterizare cu 10 min.....si bea un coniac inainte 8) ;)

 

 

misto ...pe langa frica va capata si o ....betie ...:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am castigat un concurs in cadrul companiei. Pe data de 10.09.2007 trebuie sa zbor spre Venetia, nu am mai facut niciodata acest lucru. Mi-e o frica de ma apuca iarasi bitul. Am scapat de atacuriile de panica de 3 luni, am mai ramas cu anxietatea. Am nevoie de sfaturi.

multumesc anticipat

 

Manca usturoi; frica e in cap, usturoiul ajuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am castigat un concurs in cadrul companiei. Pe data de 10.09.2007 trebuie sa zbor spre Venetia, nu am mai facut niciodata acest lucru. Mi-e o frica de ma apuca iarasi bitul. Am scapat de atacuriile de panica de 3 luni, am mai ramas cu anxietatea. Am nevoie de sfaturi.

multumesc anticipat

Manca usturoi; frica e in cap, usturoiul ajuta

 

Da 8) o sa iti puta respiratia , nu or sa te mai lase in avion si te trimit cu autocarul sau trenul din moment ce ai belet :airkiss:

 

Daca iti e frica, mai bine nu te duci pt ca daca prinzi vreun gol de aer 8)

Pt ati mai trece frica de avion :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai usturoiul e un placebo, dar sa nu-i ziceti 8) Pana la Venetia nu cred ca da de goluri de aer

 

pai daca mananca usturoi....si poate si o fasole.....

atunci o sa faca el goluri in aer si o sa dea aere in gol... 8)

 

mai ..iti dai seama ce-o sa fie in avion?...... :flowers: 8) 8) ;) :P :airkiss: :P :o: :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor, pentru sfaturiile primite. Am convingerea ca voi trece cu bine si de acest hop, mai ales ca mi-ati fost de mare ajutor:). O sa incerc fasole cu usturoi, apoi o sa va spun cum a fost. Apropo super clipul, uiti de toate necazuriile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×