Sari la conținut
Forum Roportal
Nellla

Anularea botezului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna seara, stie cineva daca botezul facut in copilarie fara voia persoanei este anulat automat in momentul convertirii la alta religie sau daca persoana este practicanta a altei religii.va multumesc si va rog din nou, fara comentarii rautacioase

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anulat in ce sens ? Dpdv spiritual ? Daca exista asa ceva precum astfel de "anulare" presupun ca da, odata ce te convertesti si practici alta religie, nu mai esti crestin nici practic nici teoretic, nici spiritualmente, deci in sensul asta botezul ala nu ar mai insemna ceva. Nu stiu sigur. De ce te intereseaza de amanunte din astea ? Nu e deajuns sa-ti practici credinta actuala fara a-ti mai face griji de tehnicalitati din astea precum anularea unui botez. Ti-e teama ca ai ramas crestina vrand nevrand din cauza botezului ? Daca da, nu-ti fie teama, a fi intradevar crestin este a crede in dogma crestina nu a fi muiat intr-un cazan cu apa de un popa.

 

Ma gandesc ca insasi declaratia de credinta in alta dogma religioasa invalideaza orice urma de crestinism din tine, dapoi cee ce simti si crezi. Gata, ai fost stearsa din cartea lu Sfatu Petru. :lol:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anulat in ce sens ? Dpdv spiritual ? Daca exista asa ceva precum astfel de "anulare" presupun ca da, odata ce te convertesti si practici alta religie, nu mai esti crestin nici practic nici teoretic, nici spiritualmente, deci in sensul asta botezul ala nu ar mai insemna ceva. Nu stiu sigur. De ce te intereseaza de amanunte din astea ? Nu e deajuns sa-ti practici credinta actuala fara a-ti mai face griji de tehnicalitati din astea precum anularea unui botez. Ti-e teama ca ai ramas crestina vrand nevrand din cauza botezului ? Daca da, nu-ti fie teama, a fi intradevar crestin este a crede in dogma crestina nu a fi muiat intr-un cazan cu apa de un popa.

 

Ma gandesc ca insasi declaratia de credinta in alta dogma religioasa invalideaza orice urma de crestinism din tine, dapoi cee ce simti si crezi. Gata, ai fost stearsa din cartea lu Sfatu Petru. :lol:

 

 

 

sincera sa fiu da mi-e frica ca nu cumva botezul asta sa fie asa ca o pecete care nu se poate sterge.mama este putin mai mult fanatica si mereu zice ca botezul nu se va putea anula indiferent daca te convertesti sau practici alta religie oare asa sa fie? din acest motiv am deschis acest topic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o pecete. Botezul nu e o sentinta pe viata, e o traditie crestina. Am auzit si eu oameni care o tin intruna cu chestia asta ca odata botezat.....gata ai belit morcovul, nu mai poti sa faci nici o miscare in viata si ramai crestin cu japca. Ete na. Chiar crezi in prostia asta ? Si tu crezi intr-un d-zeu nu ? In opinia ta de credincioasa, crezi ca pe d-zeul ala il intereseaza ca te-au botezat ai tai ortodoxa, sau il intereseaza ce persoana esti, ce caracter ai, cata bunatate sufleteasca si credinta ai ?

 

Daca imi amintesc bine tu esti cea care vroia sa se converteasca la Islam nu ? De ce te mai interseaza pe tine de vreun aspect crestin ? Daca ai vreo nelamurire, mergi de discuta cu un imam depre chestia asta si-ti va pune ala grijile la somn. Odata convertita la religia Islamica, dogma acesteia spune ca totul dinainte va fi sters si vei incepe cu o pagina noua. Ar fi trebuit sa stii amanunte din astea. Deci, pacate anterioare, botez, fapte, ganduri, etc vor fi sterse si de acum incolo ce faci, ce spui, ce gandesti va fi important.

 

Convertirea la Islam, care in Islam se numeste de fapt revertire la Islam, da convertitului cartonas alb. Deci incepeti noua viata spirituala, linistita. Nu ai nici o pecete.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o pecete. Botezul nu e o sentinta pe viata, e o traditie crestina. Am auzit si eu oameni care o tin intruna cu chestia asta ca odata botezat.....gata ai belit morcovul, nu mai poti sa faci nici o miscare in viata si ramai crestin cu japca. Ete na. Chiar crezi in prostia asta ? Si tu crezi intr-un d-zeu nu ? In opinia ta de credincioasa, crezi ca pe d-zeul ala il intereseaza ca te-au botezat ai tai ortodoxa, sau il intereseaza ce persoana esti, ce caracter ai, cata bunatate sufleteasca si credinta ai ?

 

Daca imi amintesc bine tu esti cea care vroia sa se converteasca la Islam nu ? De ce te mai interseaza pe tine de vreun aspect crestin ? Daca ai vreo nelamurire, mergi de discuta cu un imam depre chestia asta si-ti va pune ala grijile la somn. Odata convertita la religia Islamica, dogma acesteia spune ca totul dinainte va fi sters si vei incepe cu o pagina noua. Ar fi trebuit sa stii amanunte din astea. Deci, pacate anterioare, botez, fapte, ganduri, etc vor fi sterse si de acum incolo ce faci, ce spui, ce gandesti va fi important.

da eu sunt si tot din acest motiv pentru ca ma simt ciudat eu care cred in dogma islamica si practic islamul sa stiu ca am fost botezata dar cred ca ai dreptate ca pana la urma asta conteaza ce faci din vointa ta proprie si nu a altora ca pe Dumnezeu asta il intereseaza.merci mult pentru raspusurile tale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere. In ciuda faptului ca eu personal nu sunt credincioasa ci atee, iti stau la dispozitie daca ai intrebari si nelamuriri despre Islam, acum ca esti la inceput de drum. Eu sunt o fosta musulmanca, desi nu atat prin credinta cat prin nastere.

 

Nu sunt deacord cu convertirea ta, dar asta nu e treaba mea si nici dreptul meu sa te judec. Iti respect decizia si cel putin iti pot da niste sfaturi folositoare daca vreodata ai nevoie, bineinteles cu exceptia celui de a renunta la religie. :lol:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o pecete. Botezul nu e o sentinta pe viata, e o traditie crestina. Am auzit si eu oameni care o tin intruna cu chestia asta ca odata botezat.....gata ai belit morcovul, nu mai poti sa faci nici o miscare in viata si ramai crestin cu japca. Ete na. Chiar crezi in prostia asta ? Si tu crezi intr-un d-zeu nu ? In opinia ta de credincioasa, crezi ca pe d-zeul ala il intereseaza ca te-au botezat ai tai ortodoxa, sau il intereseaza ce persoana esti, ce caracter ai, cata bunatate sufleteasca si credinta ai ?

 

Daca imi amintesc bine tu esti cea care vroia sa se converteasca la Islam nu ? De ce te mai interseaza pe tine de vreun aspect crestin ? Daca ai vreo nelamurire, mergi de discuta cu un imam depre chestia asta si-ti va pune ala grijile la somn. Odata convertita la religia Islamica, dogma acesteia spune ca totul dinainte va fi sters si vei incepe cu o pagina noua. Ar fi trebuit sa stii amanunte din astea. Deci, pacate anterioare, botez, fapte, ganduri, etc vor fi sterse si de acum incolo ce faci, ce spui, ce gandesti va fi important.

 

Convertirea la Islam, care in Islam se numeste de fapt revertire la Islam, da convertitului cartonas alb. Deci incepeti noua viata spirituala, linistita. Nu ai nici o pecete.

 

Ai mare grija ca odata convertita la islam, daca vrei dori sa renunti la islam te vei face vinovata de apostazie http://www.romanialibera.ro/actualitate/eveniment/un-iranian-condamnat-la-moarte-pentru-apostazie-cere-azil-autoritatilor-romane-248647.html

 

Apostazia este considerata o fapta foarte grava in islam si unnui apostat i se poate intampla orice .

 

Daca esti crestin si revii la credinta crestina dupa peregrinarile prin alte religii, faci de cateva ori gargara cu agheasa, platesti niste acatiste si esti considerata cea mai buna crestina .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai mare grija ca odata convertita la islam, daca vrei dori sa renunti la islam te vei face vinovata de apostazie http://www.romaniali...ane-248647.html

Apostazia este considerata o fapta foarte grava in islam si unnui apostat i se poate intampla orice .

 

Uite eu inca traiesc bine mersi. Nu a venit nimeni sa-mi bata la usa si sa-mi ia gatul. In plus de asta unul care a renuntat la Islam nu umbla cu tatuaj in frunte care spune apostat. :doh:

Adevarat ca nu m-am dus in vreo piata publica dintr-o tara cu regim islamic sa bad clopotele apostaziei in gura mare. Atunci da, nu garantez pentru nimic. :rot:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite eu inca traiesc bine mersi. Nu a venit nimeni sa-mi bata la usa si sa-mi ia gatul. In plus de asta unul care a renuntat la Islam nu umbla cu tatuaj in frunte care spune apostat. :doh:

Adevarat ca nu m-am dus in vreo piata publica dintr-o tara cu regim islamic sa bad clopotele apostaziei in gura mare. Atunci da, nu garantez pentru nimic. :rot:

 

Pai tu traiesti in Canada si acolo e alta lume .

 

Si eu sunt ateu cu inclinatii spirituale .

Cand a fost recesamantul m-am declarat ortodox dupa ce ma declarasem ateu pentru ca o domnisoara care era la mine in vizita a avut o reactie spontana si m-a intrebat "Nu mai crezi in Dumnezeu ?", iar eu am rectificat pentru ca mai venisera vro doua pe langa ea sa se mire, una din ele avand un bunic popa pe care vroiam sa-l prind de client . :pope:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu traiesti in Canada si acolo e alta lume .

Si daca maine ma mut in Baghdad, ai impresia ca or sa ma lege aia la aeroport de cum ma cobor din avion, sa ma duca la spanzuratoare ? Stiu apostati care traiesc in orientul mijlociu, deci faza cu Canada nu tine.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×