Sari la conținut
Forum Roportal
Andreiutzakriss

Rezonanta magnetica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna ziua

as avea si eu o intrebare. in urma unui control mi-a spus ca trebuie sa fac rezonanta magnetica la coloana vertebrala (unde e si problema).

de pe internet am inteles, ca trebuie sa intru intr-un tub ca si un cilindru.

intrebarea mea este: aceasta rezonanta margentica se poate face si in primele zile ale ciclului menstrual sau nu?

va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu din cate stiu nu au nicio legatura,nu trebuie sa-ti faci probleme.....problemele la RMN sunt daca suferi de claustrofobie, daca ai obiecte metalice implantate in corp (sterilet de exemplu) sau daca esti gravida si daca ai nevoie de substanta de contrast nu trebuie sa-ti fie frica de injectii.

Editat de Equilibrium Girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu din cate stiu nu au nicio legatura,nu trebuie sa-ti faci probleme.....problemele la RMN sunt daca suferi de claustrofobie, daca ai obiecte metalice implantate in corp (sterilet de exemplu) sau daca esti gravida si daca ai nevoie de substanta de contrast nu trebuie sa-ti fie frica de injectii.

 

multumesc pentru raspuns

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa intru intr-un tub ca si un cilindru.

 

Fi pe pace ca nu este un cilindru cu capete sigilate si nu uita ca intri pentru sanatatea ta.

Precis ai dureri si numai pe pozele de MRI se vor vedea unde este problema???

Nu te gandi la nimic negativ ca doar de un pic de zgomot o sa ai parte si de inconvenienta ca nu te poti misca ca n-ai voie sa iasa bine pozele. Cati n-ar face MRI in loc de alt tratament sau NU alternativa deloc pentru conditiile lor. Chiar daca esti copil mic o sa intelegi ca nu doare, nu esti inchis singur undeva intr-o incapere intunecata sau ceva secventa din filmele de groaza si dureaza un timp scurt. Curaj :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×