Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Luatul de la capat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu daca merita deschis un topic pentru ce vreau sa intreb, dar nici nu stiu unde altundeva s-ar fi potrivit.

 

Cum o puteti lua de la capat dupa ce terminati o relatie cu cineva ? Ceea ce ma intereseaza in mod special e urmatorul aspect: cu persoana respectiva imparti cele mai importante ganduri, amintiri, secrete ale tale. Ce faci apoi cand relatia se termina ? Cum mai poti imparti aceste lucruri si cu altcineva ? Pentru ca eu simt ca odata ce am impartasit aceste lucruri e ca si cum as fi daruit o parte din mine respectivei persoane. Practic ele nu mai imi apartin doar mie, nu as mai avea de unde sa le daruiesc si altcuiva.

 

Deci voi cum faceti ?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu toti primesc acelasi lucru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unele amintiri si secrete nu sunt de impartit chiar cu oricine.

Sa zicem ca relatia tine 1 an. Nici atunci nu ajungi sa imparti mai totul ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu e greu. Intreaba-te ce a inteles persoana respectiva din ce i-ai impartasit.

Mai greu e sa te desobisnuiesti de ea si sa admiti ca nu este ce cautai (daca asa si e).

 

Luatul de la capat face parte din procesul de reinviere a naturii. Faci asta cand esti pregatit.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

luatul de la capat este de fapt continuitate...sentimentele , gsndurile impartasite si traite sunt deja trecut, ele vor fi inlocuite de cele prezente si viitoare care desi le numesti la fel vor fi cu totul diferite...e ca si cum iti spui ca ziua de azi nu se merita s-o traiesti pentru ca ai trait-o pe cea de ieri....aceeasi zori, acelasi apus dar niciodata aceleasi clipe...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e atat de simplu cand e vorba de sentimente, ca si cum noaptea urmeaza zilei

 

necesita ceva timp pentru revenire si integrare a relatiei sau esecului in firescul vietii. daca esti orgolios sau putin experimentat in a trage concluzii si invataminte, procesul este greoi si te poate costa mult timp, lacrimi, nervi, poti ramane cu imagini false si resentimente. Iti poti crea o imagine gresita dintr-o singura experienta nefasta, care sa isi puna amprenta si pe viitoarele relatii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

*dar niciodata aceleasi clipe... asta trebuia sa se inteleaga ca fiind timpul dintre cele doua, felul cum le traim si sensul pe care-l dam timpului si noua.....in fine...fiecare va intelege prin propriile experiente...sau intelege...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, nu poti trai acelasi lucru de doua ori. Mai ales ca uitarea are rolul ei.

 

Dar poti sa iti dezvolti anumite extra-capacitati: neincredere, inchidere in sine, respingere. Am observat la baieti ca ei au tendinta sa se victimizeze, ca investesc si nu primesc pe masura. Apoi ii auzi cum pe viitor vor intoarce foaia si se fac nesimtiti. E un exemplu ca ei nu isi pot accepta propriile esecuri si raman cramponati de relatii pasagere dar neintelese.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca dupa sfarsitul unei relatii, trebuie sa te regasesti. Sa iti dai seama ce esti tu, si ce e din personalitatea fostul partener. Dupa ce te regasesti, te poti gandi sa incepi o noua relatie, si atunci trecutul nu mai are importanta, oferi ce ai de oferit din tine. Asta la modul ideal, normal...

 

Unele aspecte ale fostului partener, pot deveni ale tale, prin invatare, asimilare. Deci, odata ce devin ale tale, poti sa le oferi mai departe fara sa te mai gandesti de unde le-ai invatat. Asa, tot ceea ce stii, practic ai invatat de undeva sau de la cineva. Multe lucruri le stim de la parinti, dar asta nu inseamna ca daca le manifestam, devenim "ei", sau ii tradam.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×