Sari la conținut
Forum Roportal
Acamandur

Maia, pisica nocturna..

Postări Recomandate

Nu i-ar face bine pentru ca nu tolereaza alte pisici in teritoriul lui.

Unghiile sunt scoase. Cele din fata.

 

Pai cum au fost scoase, ca pisicile tin ghearele bagate in teaca ? !

 

Intreb si eu pentru ca pana acuma nu am mai auzit !

 

Pe motanul meu il ajuta si cainii sa alunge intrusii .

Editat de romania inedit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ii e lene motanului sa si le mai taie.

 

:soc: :rot:

 

Pisicile isi ascut ungiile, nu si le taie .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum au fost scoase, ca pisicile tin ghearele bagate in teaca ? !

 

Intreb si eu pentru ca pana acuma nu am mai auzit !

Se face la veterinar chestia asta. E o operatie de extragere a unghiilor din fata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar implanturi se pot face? Nu neaparat cu gheare.

Vreau ceva mai exotic, cum ar fi niste venin de sarpe boua.

Editat de Olivier Dzidzi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumoasa,Maia.Dar de ce are gulerul acela?Ai mei nu au fost bandajati,nici guler nu au avut dupa sterilizare/castrare.Pisica se linge si asa se vindeca mai repede dupa operatie.Ai mei au fost doar ''beti'' cateva ore dupa operatie,dar apoi nicio problema.

Pai pentru a nu trage de ate si de a nu se linge, asta a fost prescriptia medicului, si antibiotice. Saliva afecteza rana, si se inchide mai greu. Eu pe Maia am dus-o dimineata si am luat-o seara de la veterinar, asa ca era deja in plina forma, nu mai avea efecte "secundare".

A ramas bandajata 2 zile sa nu apuce sa se linga unde a avut bagata perfuzia. Maine o duc sa ii scoata atele, chiar daca se absorb, mi-a recomandat sa le scot la o saptamana sa nu mai aiba de ce sa traga. Odata cu atele o sa pot sa ii scot si gulerul asa o sa aiba spatiu de manevra prin bolurile de mancare si apa.

 

Se face la veterinar chestia asta. E o operatie de extragere a unghiilor din fata.

Uau... e aiurea chestia asta. Eu ii tai unghiile o data la saptamana sau doua, depinde cum ii cresc. Nu cred ca as supune pisica la asa chin, mi-se pare aiurea sa ii scoti unghiile la pisica. Eu i-am facut un turn cu sfoara infasurata pe niste tuburi de carton (mai lipsesc casutele sa le fac) ca sa aiba unde sa isi bage ghearele si nu am avut nici o problema cu ea in privinta asta. Face pe turnul ei acolo tot ce vrea, cand vine vorba de scaune sau canapea stie ca nu este voie si s-ar putea sa iasa cu scandal, asa ca s-a adaptat situatiei si asa convietuim linistiti.

TIRAGRAFFI.pdf

Editat de alex_cadu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uau... e aiurea chestia asta. Eu ii tai unghiile o data la saptamana sau doua, depinde cum ii cresc. Nu cred ca as supune pisica la asa chin, mi-se pare aiurea sa ii scoti unghiile la pisica. Eu i-am facut un turn cu sfoara infasurata pe niste tuburi de carton ca sa aiba unde sa isi bage ghearele si nu am avut nici o problema cu ea in privinta asta. Face pe turnul ei acolo tot ce vrea, cand vine vorba de scaune sau canapea stie ca nu este voie si s-ar putea sa iasa cu scandal, asa ca s-a adaptat situatiei si asa convietuim linistiti.

Da e aiurea. Acum nu as mai face asta, dar acum multi ani cand le-am dus pe ale mele la vet am facut-o. Erau doi motani, extrem de activi. Le-am cumparat tot felul de chestii si turnulete din alea speciale pentru gheare si le foloseau, dar totodata mi-au facut canapelele de piele (la vremea aceea) praf. Se jucau si se alergau prin casa, sareau pe canapele si pur si simplu mi le-au zgariat de nici macar la centru de donatii nu le-am putut duce. A trebuit sa le arunc la gunoi.

Aveam si forfecuta speciala pentru taiat unghiile dar tot degeaba. Cand se fugareau pe canapele lasau mereu zgarieturi.

 

Nu au fost chinuite, deoarece li s-a facut anestezie si dupa aia in vreo 3-4 zile s-au vindecat. Stiu ca e aiurea dar totodata nu aveam chef sa cumpar canapele noi la fiecare 3-4 luni. De material nu vroiam sa cumpar pe atunci din cauza parului.

Acum am rezolvat problema. Am renuntat la canapele de piele ca nu se mai poarta, si am luat de material, dar motanul care mi-a mai ramas nu are acces decat la family room, iar acolo am o paturica pe care sta el. In sufragerie nu are ce cauta.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce de doua ori??

 

Prima data a avut hernie, am operat-o cand avea cam o luna si jumatate. Fusese lovita pe strada. :(

 

Unghiile sunt scoase. Cele din fata.

 

Am mai auzit de astfel de practici. Nu as putea. Eu nici nu le tai, tot chin mi se pare.

Oricum, pe ala mare nu pot nici sa il mangai, daramite sa stea la taiat de unghii. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prima data a avut hernie, am operat-o cand avea cam o luna si jumatate. Fusese lovita pe strada. :(

 

 

 

Am mai auzit de astfel de practici. Nu as putea. Eu nici nu le tai, tot chin mi se pare.

Oricum, pe ala mare nu pot nici sa il mangai, daramite sa stea la taiat de unghii. :lol:

 

Pai nu e pisicul tau ? :blink:

 

Motanului meu ii place sa manance de pe covor, chiar daca ii pune mama mancare intr-un castronel .

Ii facea o mare placere sa desfaca usa la cuptor si sa se bage acolo, dar dupa ce s-a speriat mama de el a renuntat la placere .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sora-mea chiar m-a intrebat asa:'' Ma intreb peste cat timp va mutati in curte,ca sa le faceti si ''sarcilor'' pisici loc in casa'' :lol:

 

:lol2: Asa si la mine, au o camera numai a lor. Nu ca le-am amenajat-o, dar le place lor sa stea separati de mine, sa doarma linistiti, sa se joace fara sa tip la ei. :lol:

 

Nu inteleg,de ce sa-i scoata atele de la operatie,kadu?

La pisicii mei nu s-a vazut nicio ata,dar s-au lins intr-una.Dupa 2 zile,abia mai vedeam un locusor mic si rosu.Si de ce i-a dat antibiotice???

Oricine stie ca saliva de pisica vindeca,nu dauneaza.Sau nu? :blink:

 

Antibiotice se dau dupa fiecare operatie, timp de trei zile. La ate am mers si eu cu ai mei, dupa 10 zile. Dar pe ai mei nu i-a cusut cu ate care se absorb. De regula, te cheama ca sa fie ei siguri ca e totul ok. Noi am patit cu o catea, sa i se incarneze (sau nu stiu cum sa zic) atele alea. Ce chin a fooooost cu eaaa...

Din cate stiu eu, numai saliva de caine vindeca. Plus ca pisica are si limba foarte aspra, isi poate face mai mult rau, lingandu-se la operatie.

 

 

Pai nu e pisicul tau ? :blink:

 

Ba este, dar are personalitate. :)) I-a placut mereu sa se autoizoleze, sa fie lasat in pace si sa il atingi cat mai putin. Si, neaparat, nu mai jos de ceafa. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×