Sari la conținut
Forum Roportal
Acamandur

Maia, pisica nocturna..

Postări Recomandate

Lynx nu e musai sa fie adevarat. A mea a fost intr-o perioada de o luna doar cu sotul acasa, ziua era singura, cand venea acasa era calare pe el, dar noaptea tot ca valiza dormea :lol:

 

Posibil sa depinde si de temperamentul pisicii. Dar imi pare ca aia ziceam si eu: daca seara avea pe cine calari, dupa aia noaptea dormea dusa. Dar nu-mi dau seama cat de mult se juca sotul tau cu pisica.Ale mele sunt norocoase - au toata cureta in stapanire, ba chiar si curtile vecine. Cand dorm, poti sa dai cu tunul si nu se trezesc. Doar zgomotul usii de la frigider le trezeste. :rot:

 

Motanul meu mare, cand era singur, era un dement ziua, cand veneam eu de la munca, era dezastru in casa: perdele cazute, cosul de gunoi imprastiat in toata casa. :D Si na, noaptea dormea ca un pruncut :)))

 

N-are tovaras de joaca? In doi parca ar avea mai mult spor la imprastiatul gunoiului :D

Editat de lynxul_negru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Darianna nu vai, Zinuta mea e o valiza :doh: Doarme ca o mica scrofita cred ca 22 de ore din 24 si restul 2 ore mai mananca , mai face pisu, mai se joaca cu noi si a poi pleosc cade la somn.

Cand era mica era putin mai activa ziua, dar mare parte din timp le doarme. Acum sunt acasa non stop si o vad, doarme de rupe, pe calculatorul meu, pe tv, pe dulapuri, oriunde :lol:

Cand e singura acasa doarme, nu face mizerie, nu rupe nimic, gasesc totul in ordine si adesea cand intru in casa o gasesc dormit pe undeva.

 

Lynx .. nu se juca prea mult cu ea, o dragalea, o mangaia, o tinea in brate, dar nu pot sa zic ca isi putea consuma energia in acest mod.

 

Deci eu raman la parerea ca animalele is ca stapanii. In cazul meu eu sunt somnoroasa casei :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la pisicile mele stiu ca felinele astea sunt active noaptea daca nu si-au cheltuit energia in timpul zilei.

 

Asa este si am observat ca doarme ceva mai linistta noaptea cand o supun unor forturi mai mari (joaca pana gafaie cu limba scoasa). Nu am incercat sa tin ritmul asta constant, zilnic. O mai agit dar nu in fiecare seara. O sa incerc experimentul, si cred ca o sa mearga exact cum a mers cu aruncatul batului si recupeararea lui.

 

In privinta sterilizarii... nu stiu inca ce o sa fac. Stiu cum este in casa cu o pisica in calduri, dar avand in vedere ca Maia este destul de disciplinata si linistita in situatii de criza sau stres, sper sa nu fie nevoie de sterilizare. Nu mai este mult si imi voi da seama in curand daca va fi nevoie sau nu.. se apropie varsta primelor calduri.

 

Am avut probleme cu ea de cand era mica, era bolnava, curgeau ochii mereu, avea purici, urechile curgeau..

Acum o ureche mai are probleme, dar este spre vindecare. Picaturile de urechi nu prea le agreaza dar, trebuie.

 

Mai pun cateva poze cu Maia la 3-4 luni, mica si bolnava.

post-32381-0-79319400-1326308629_thumb.jpg

post-32381-0-90701900-1326308648_thumb.jpg

post-32381-0-55414200-1326308660_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-are tovaras de joaca? In doi parca ar avea mai mult spor la .... :D

 

La scos ochii unu la altu!!! Sint si foarte teritoriali chiar si sterilizati ... am probleme mari din cauza asta ca nu se impaca deloc impreuna!!! nici accesul pe acoperisul casei nu vor sa-l imparta!!! am 2 pomi/duzi, pe care se poate ajunge cu usurinta ca asa am taiat crengile sa fie loc fara sa se raneasca ... si daca nu intervin, poate sa moara o pisica dezhidratata ca altu-l asteapta cu coltii ascutiti!!! Ce patesc pana cobor, ca aia tremura de frica, dar o bag in casa singura. Desi tinem lectii de militarie in curte, la pisici nu conteaza, fac ce vor si inca foarte destept, nu sint prosti deloc!!! Tovarasul mai bine sa stie sa alerge foarte repede, ca ai mei gonesc concurenta afara din lume!!! sa nu mai zic de timpul caldurilor la pisici ... zilnic matur o punga mare de par de pisica din curte!!! dar ce maratoane se alearga cu miaunaturi si strigate de razboi :crazy: mai dorm eu noaptea??? ca astea nu-s activitati de zi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lynx nu e musai sa fie adevarat. A mea a fost intr-o perioada de o luna doar cu sotul acasa, ziua era singura, cand venea acasa era calare pe el, dar noaptea tot ca valiza dormea :lol:

 

 

Norocul tau.. a mea parca este bagata in priza si ziua si noaptea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Norocul tau.. a mea parca este bagata in priza si ziua si noaptea.

 

 

Cu ani in urma voia sa prinda o pasare Colibri din zbor si sarea 2 metri in sus fara efort dar tot n-a prins pasarea!!! am facut o gresala sa acopar un piersic/pom cu plasa sa nu-l ciupeasca pasarile ... pasarile tot au incaput sub plasa iar pisica le prindea artisitic, cu miscari de balet ca nu aveau loc sa zboare in sus!!! In sezonul de smochine, luna Julie, doarme sub pom ... la 3 dimineata pasarile se trezesc ciripand in paguba ca pisica iar a prins pe careva ... etc.!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La scos ochii unu la altu!!! Sint si foarte teritoriali chiar si sterilizati ... am probleme mari din cauza asta ca nu se impaca deloc impreuna!!! nici accesul pe acoperisul casei nu vor sa-l imparta!!! am 2 pomi/duzi, pe care se poate ajunge cu usurinta ca asa am taiat crengile sa fie loc fara sa se raneasca ... si daca nu intervin, poate sa moara o pisica dezhidratata ca altu-l asteapta cu coltii ascutiti!!! Ce patesc pana cobor, ca aia tremura de frica, dar o bag in casa singura. Desi tinem lectii de militarie in curte, la pisici nu conteaza, fac ce vor si inca foarte destept, nu sint prosti deloc!!! Tovarasul mai bine sa stie sa alerge foarte repede, ca ai mei gonesc concurenta afara din lume!!! sa nu mai zic de timpul caldurilor la pisici ... zilnic matur o punga mare de par de pisica din curte!!! dar ce maratoane se alearga cu miaunaturi si strigate de razboi :crazy: mai dorm eu noaptea??? ca astea nu-s activitati de zi.

 

Eu am trei motani si doua pisici. Un motan in floarea varstei si doi tinerei. Desi la inceput "veteranul" i-a scuipat si amenintat cat a putut, baietii au fost introdusi de mine cu grija in teritoriu si acum se suporta, desi nu dau semne ca se iubesc. La fel si pisicile, la inceput le-au dat gheare peste cap, acum s-au resemnat ca cei doi fac parte din populatia curtii. Au descoperit o smecherie - le place sa se ghemuiasca unul in altul cand da frigul, au observat ca asa isi tin cald unii altora.

 

Mai sunt si momente cand dezgroapa securea razboiului, dar fara folos. Mai bine s-ar coaliza sa bata motanii straini.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

le place sa se ghemuiasca unul in altul cand da frigul,

 

La noi nu exista atita dragoste, nici sa nu treaca unu in fata altuia!!! nu le convine la niciuna ca cealalta sa-i sufle-n fata sau sa-l miroase!!! Nope!!! Nici sa-l atinga din gresala ca zboara par de pisica pana-n cer!!! altfel sint foarte atasante si nu zgarie sau sa atace pe cineva. Doar una este de prins si pus cu mana undeva, pe celelalte nu se poate apropia in acest fel si nici nu doresc ei asta. Se freaca cu capul de mana cand primeste de mancare si atit!!! Fiecare cu naravul si orgoliul personal!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

In privinta sterilizarii... nu stiu inca ce o sa fac. Stiu cum este in casa cu o pisica in calduri, dar avand in vedere ca Maia este destul de disciplinata si linistita in situatii de criza sau stres, sper sa nu fie nevoie de sterilizare. Nu mai este mult si imi voi da seama in curand daca va fi nevoie sau nu.. se apropie varsta primelor calduri.

 

 

Frumoasa Maya. Initial am vrut si eu o pisica alba, dar am ajuns sa o iau gri :lol:

Chiar daca suna urat sterilizare e mai sanatos. Ca la calduri ajunge, ce-i faci o lasi sa se chinuie luna de luna? C alunar le apuca ... Le dai pastile, injectii? Chimicale pure. Pisica mamei a facut fibrom uterin din cauza injectiilor si o murit din cauza asta. Si eu vreau sa-mi sterilizez pisica, sa vad cand, bani, doctor ..

 

Norocul tau.. a mea parca este bagata in priza si ziua si noaptea.

Da, nu stiu, niciodata nu am avut pb cu pisicile si mereu am avut, de 27 de ani si intotdeauna dormeau noaptea si ziua ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×