Sari la conținut
Forum Roportal
Acamandur

Maia, pisica nocturna..

Postări Recomandate

Salve,

 

O am pe Maia, pisica de 6 luni care nici astazi nu sta noaptea linistita. Este pusa mereu pe joaca chiar si noaptea. Miam zis eu ca este inca mica si o sa fie mai linistita in timp dar de 3 luni de cand o am pe Maia noptile sunt un calvar. Stie cineva un remediu ?!

post-32381-0-35538400-1326223632_thumb.jpg

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut pisici dar zapacita asta este nebuna rau. Imi aduce pe la 1/2 noaptea batul sa ne jucam, sare, tropaie, isi scoate jucariile ascunse prin casa, nebunie...

Singura metoda prin care reusesc sa o potolesc noaptea este sa scot o conserva si sa o servesc pe la ora 9 seara. Dupa asta este linistita toata noaptea, dar nu prea este bine sa o indop mereu, altfel ajunge obeza ! Este bine ca nu miauna, dar este o salbatica.

Ce ma fac cu ea ?!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pisica este un animal nocturn.

Adica ziua doarme si noaptea este activ.

Daca nu dai nimica in timpul zilei sa manance ci seara inainte de culcare schimbi oarecum acest ceas natural al pisici.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pisica este un animal nocturn.

 

Cativa ani la inceput sint mai activi si pe urma trec la o viata mai orizontala!!! va incepe sa si miaune!!! se va si imbolnavi, bucura-te de ea pana poti. Sterilizarea le schimba total firea si comportamentul ... imi place si nu aceasta procedura!!! Noi la nici 6 luni am facut sa n-avem probleme insa ... i-am dat o pisicuta mica de jucarie si-l punea la culcare, il lingea, curatza, intorcea pe toate partile ... ca o mama grijulie!!! ii aducea si mancare uscata un gura. O avem si acum dupa mai mult de 14 ani insa foarte bolnava, cu 3 medicamente de 2 ori pe zi ... cat traieste!!! tiroida, ficat, rinichi.

Ce de nopti nedormite am din Julie anul trecut cand era sa ... se duca!!! Mereu l-am tratat ca pe copilul nostru, sotul o vede doar pe ea!!! Prefera sa moara el decat pisica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O am pe Maia, pisica ...

 

Bine ca se urca pe jucaria ei sa se joace ca ale noastre 3 pisici nici nu le-ar zgaria macar si nu stiu de ce nu le place nimic ce nu e mobila de casa, pe care l-au lasat in pace!!! Am cumparat toate noile creatii pentru animale mici si le-am dus inapoi in magazine ca nici intr-un cos macar nu vor sa se culce, doar pe ceva alb undeva in jurul casei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o parere formata de-a lungul timpului, pisicile, si in general animalelel, is ca stapanii :P

Am avut mereu pisici, de o viata si intotdeauna mi-au dormit ca valizele in gara :lol:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma fac cu ea ?!

 

De la pisicile mele stiu ca felinele astea sunt active noaptea daca nu si-au cheltuit energia in timpul zilei.

 

Daca esti la serviciu toata ziua, pisica isi face cate ceva de lucru pe-acasa, dar si leneveste destul. Cand ajungi tu acasa si te pregatesti de culcare, pe ea o apuca joaca. Solutia este sa-i oferi un program indeajuns de obositor dupa-amiaza si seara, astfel incat sa oboseasca pana la ora 22 - 23 si sa te lase linistit pana spre dimineata. Daca este pisica de apartament, cheltuirea energiei este o problema, dar nu de nerezolvat. Cand ajungi acasa (la ora 17, 18 sau 19 sau chiar 20) da-i imediat atentie, joaca-te cu ea, da-i jucariile cele mai iubite si solicitante (alea pe care le alearga pana cade lata), scoate-o pe balcon sa gaseasca mirosuri noi ... Apoi schimba-i si orarul meselor - da-i sa manance ceva pe la ora 22 - 22.30, ceea ce inseamna ca ii dai dimineata ceva mai mult si ii lasi in bol sa mai inghita cate ceva cat esti plecat. Daca seara si-a cheltuit energia si are burta plina, atunci pisica se asterne la odihna si somn.

 

Aplica treburile astea constant, vreme de 2 - 3 saptamani. Sa nu renunti pana cand pisica intra in noul ritm de viata, dupa care somnul ei va fi aproape garantat pana spre ora 5 - 6 dimineata.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lynx nu e musai sa fie adevarat. A mea a fost intr-o perioada de o luna doar cu sotul acasa, ziua era singura, cand venea acasa era calare pe el, dar noaptea tot ca valiza dormea :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si de felul fiecareia, dar, in general, da, pisica este animal nocturn. Acum depinde si de ce facea a ta toata ziua :P ca poate se juca singura, se uita pe geam, orice, numai nu somn. :)

Motanul meu mare, cand era singur, era un dement ziua, cand veneam eu de la munca, era dezastru in casa: perdele cazute, cosul de gunoi imprastiat in toata casa. :D Si na, noaptea dormea ca un pruncut :)))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×