Sari la conținut
Forum Roportal
lady_D

Sarcina si hepatita B

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

multumesc de raspuns doina77! eu ma straduiesc sa fac rost de aceasta imunoglobulina, si voi anunta pe acest forum de unde se poate procura!ma gandesc foarte serios sa ma fac dealer de imunoglobulina, si sa ajut pe toate femeile care sunt in aceeasi situatie ca si mine!

sanatate la toata lumea si sarbatori fericite!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salut lady d ce mai faci? ai gasit imunoglobulina? sunteti bine voi doi?sanatate

Buna la toata lumea si buna Alsor!

Eu ma pregatesc sa nasc sapt viitoare, am gasit imunoglobulina (Se numeste immunoglobulin B-IG- BEHRING), m-a costat 220 de euro, am luat-o din Germania din Hamburg de la o farmacie, si este de 1 ml! Nasc natural cu epidurala si voi alapta copilul peste vreo 7 zile de la nastere...mi-am facut din nou toate analizele, sunt purtator inactiv si am toata increderea ca va fi bine! Va voi tine la curent! Numai bine va urez si sanatate multa! Pe curand!!! :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

LadyD ,ma bucur pentru tine, sa ai o sarcina usoara, un bebe sanatos si mancacios.....sa vii cu vesti bune si sa ne spui si nou cum decurg toate, pe mine cel putin ma intereseaza ac. subiect ptr. ca si eu am avut hepB ,sotul inca mai are si lucram la proiectul bebe.

sanatate multa si mult succes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna la toata lumea si buna Alsor!

Eu ma pregatesc sa nasc sapt viitoare, am gasit imunoglobulina (Se numeste immunoglobulin B-IG- BEHRING), m-a costat 220 de euro, am luat-o din Germania din Hamburg de la o farmacie, si este de 1 ml! Nasc natural cu epidurala si voi alapta copilul peste vreo 7 zile de la nastere...mi-am facut din nou toate analizele, sunt purtator inactiv si am toata increderea ca va fi bine! Va voi tine la curent! Numai bine va urez si sanatate multa! Pe curand!!! :suicide:

Salut !sunt o viitoare mamica in luna a 7a si caut si eu disperata imunoglobulina.Prin cine ai reusit sa faci rost deea?Ai avut reteta din tara sau din afara?Cum ai transportat-o pana in tara?Daca poti,da mai multe detalii,te rog!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna peonia,si altor viitoare mamici cu virus B :lol2: . Sunt si eu insarcinata in 22 sapt, si purtatoare de virus B.Eu m-am interesat de imunoglobulina mai de mult,sunt cea care va trimiteam la Fundeni,pt ca de acolo am aflat ce stiu si va voi spune si voua.

Pt acele persoane care nu au nici o posibilitate de a o procura din afara,exista o firma ce importa imunoglobulina. Nu stiu ce nume are, dar am nr de tel al persoanei care se ocupa de acest import,cine vrea sa il aiba adresa mea de email doinatibi@yahoo.com sper ca ma intelegeti ca nu pot sa scriu acel nr aici !

Alta detalii : 1ml imunoglobulina de 100.000 u.i =170ron.

-Trebuie luata de la M.S o cerere pt a putea importa imunoglobulina,care pe o parte e completata de viitoarea mamica,iar pe cealalta de neonatologul cu care o sa nasteti,care precizeaza ce cantitate de imunoglobulina trebuie.Iar pe urma va duceti cu ea la firma respectiva,si vi se da comanda.

Mie o sa-mi trebuiasca 2 fiole=340ron ,o fiola se injecteaza la nastere bebelusului,si cealalta la 1 luna,asa mi-a spus medicul neonatolog. Imunoglobulina se pastreaza la frigider,si este valabila 2 ani.

 

Lady d,nasti natural ? Si alaptezi?Bravo tie daca ai curajul asta !Pe mine m-au sfatuit sa nu fac nici una nici alta !Si chiar eu nu vreau sa nasc natural-transmiterea virusului de mama la copil-foarte mari sanse !!Sa alaptez-cine imi garanteaza mie ca nu se va transmite virusul ?Aici parerile sunt impartite,unii pediatrii zic ca da,alti nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Doina77, am nascut din martie un baietel minunat! nastere naturala cu epidurala asa cum mi-am propus! a fost o nastere ca la carte, travaliu 11 ore si expulzia in 2minute, fara dureri prea mari (din cauza anesteziei), fara ruptura de perineu, si fara epiziotomie! i-am facut lui bb imediat imunoglobulina, apoi engerixul, ambele intramuscular in situsuri diferite! nu am alaptat desi medicul pediatru m-a certat groaznic pentru ca nu am alaptat! asta este, se creste copilul si cu lapte praf! pana acum totul e bine, eu imi fac luna viitoare analizele sa vad cum mai stau cu "pateul"! pe curand! mai vorbim!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna lady D! Sa-ti traiasca baietelul! ;) Multa sanatate va doresc la amandoi!

La ce spital si cu ce doctor ai nascut fara ruptura de perineu,fara epiziotomie?la o nastere naturala?

Si ce pediatru te a certat pe tine ,mama cu virus B,ca nu ai alaptat?

Cand ai timp spune-mi. Eu am nascut un baietel in iulie,prin cezariana.

 

Multa sanatate! Cu drag Doina! :clap:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Doina! eu am nascut in Iasi la maternitatea Cuza-Voda, cu Dr. Monica Holicov! De cand am aflat ca sunt insarcinata am fost ferm convinsa ca o sa nasca natural! in timpul sarcinii am aflat ca sunt purtatoare de vir B! Am facut rost de acea imunoglobulina, si am discutat cu doctorita despre nasterea naturala! M-am consultat si cu o doctorita de la spitalul de infectioase despre aceasta problema si a spus ca daca am imunoglobulina totul e ok! pe timpul sarcinii am facut exercitii fizice de relaxare a perineului ca sa nu am ruptura! am facut sport pana in ultima zi a sarcinii! la spital am ajuns de la prima contractie cand mi s-a instalat cateterul de epidurala! in rest 11 ore travaliu si expulzia cam 2-3 minute! a fost prima nastere a mea!

Pediatra care m-a sfatuit sa alaptez era o doamna mai intepata de la maternitatea, dar eu am refuzat! oricum laptele mi-a venit cam la 4 zile dupa nastere, eram bucuroasa si credeam ca n-o sa mai vina...in acest timp l-am hranit cu nan1 si nici n-a mai vrut sa auda de san, desi il mai puneam sa vad daca trage, dar nimic! in Canada mamele cu vir B alapteaza copiii! si medicul de la infectioase mi-a spus acelasi lucru! trebuie insa imunoglobulina facuta si apoi engerix! si oricum bebe nu are contact cu sangele la o nastere naturala fara ruptura sau poate mai putin decat la o cezariana! nu pot spune ca am riscat, ca doar pentru ce am facut imunoglobulina! scrie clar pe ea ca se face in cazul contactului cu virusul! preventiv! de acum, cu Dzeu inainte! sanatate multa si tinem legatura!

Pupici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ,

Sunt insarcinata in luna a treia si am hepatita b. Tocmai mi-am facut analizele, transaminaze normale dar viremia a crescut la 57700 ui/ml. Mie mi se pare destul de mare. Inca nu am fost cu analizele la doctor sa vedem ce spune despre acest lucru.

Le rog pe mamicile cu hepatita b sa-mi spuna ce viremie au avut in timpul sarcinii si daca a avut cineva viremie mare a luat vreun tratament in ultimele luni?

 

Multumesc frumos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×