Sari la conținut
Forum Roportal
WynonaH

Ce randament aveti intr-o zi de invatat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca ma pun sa invat ceva, pot ramane lipit de material si o jumatate de zi. Uit ca imi e foame sau imi e sete. Caut bibliografie, am o curiozitate si o dorinta de a invata foarte mare. Si am si randament foarte bun. Setea mea nu se ostoieste pana nu inteleg tot. Dar toate astea, numai pentru ca fac ce fac din pasiune, si pentru ca nu ma impinge nimeni de la spate.

 

Dar din pacate topicul se refera la contextul acelei monstruozitati, numit "sistem de invatamant". Acela ucide pasiunea, curiozitatea, dorinta, si nu mai ramane decat corvoada. Iar o corvoada, cu ce randament se poate face? Infim. Ca si sclav, doar salvezi aparenta, nu poti sa te minti. Oare cand o sa vina un intelept, sa ne conduca si sa distruga acea malformatie numita scoala?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar din pacate topicul se refera la contextul acelei monstruozitati, numit "sistem de invatamant". Acela ucide pasiunea, curiozitatea, dorinta, si nu mai ramane decat corvoada. Iar o corvoada, cu ce randament se poate face? Infim. Ca si sclav, doar salvezi aparenta, nu poti sa te minti. Oare cand o sa vina un intelept, sa ne conduca si sa distruga acea malformatie numita scoala?

Ai dreptate

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oh vai nu stiu, nu mai cunosc acest aspect :) Dar clar mai mult de 22 seara eu nu invat caci pic de somn. Si nici sa nu ma trezesti la 5 dimineata ca-s rupta in freza. Cel mai bine invat dupa-masa, dupa ora 14.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce randament aveti intr-o zi de invatat de obicei?Cate pagini puteti invata si cate ore?

Da' nu cred ca memorezi paginile intregi. Mie mi-ar lua mai mult de-o zi, daca n-as invata selectiv.

Editat de Olivier Dzidzi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

total irelevant numărul de pagini, contează conţinutul (care poate fi mai uşor de asimilat sau mai greu) şi materia

 

la matematică poţi să ai doar 3 r

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se zice ca si Dumnezeu in 7 zile a creat lumea!!! deci o zi nu se considera :crazy: ca ai invatat ceva special doar atit ca te prepari cu o zi mai mult pentru a insusi acel material. Din pacate e vorba de tocit si memorat, ceea ce nu este invatat cu exceptia poemelor eminesciene de cate 3 pagini sau mai mult sau de memorat Biblia.

Daca n-are sens ceea ce as vrea sa invat nici in 1000 de ani nu se va lipi de mine, restul merge repede, ca si azi mai invat cate ceva!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

niciodata nu am avut aceasta curiozitate. si sincer sa fiu eu nici nu imi impun cat sa invat intr-o zi daca am de invatat. am un ritm in care dau randament si cat reusesc, reusesc, cat nu, nu. dar sa memorez paginile studiate? niciodata. unu la mana este ineficient si in al doilea rand imi este si imposibil. suporturile de curs pentru mine exista doar ca sinteze, prin intermediul carora imi aduc aminte de ceea ce am citit la materia respectiva. studiul il fac prin raportarea directa la documente, nu incerc sa invat analizele deja facute asupra unor documente, incarc sa fac eu o analiza. prefer sa citesc de zeci de ori mai mult decat ar fi cursurile pentru examen, decat sa ma chinui sa citesc acel suport de curs, din care oricum mare lucru nu intelegi daca nu ai studiat nimic pe langa...

 

daca stai sa inveti mecanic si pe ultima 100 de metri este totul inutil. poate reusesti sa treci examenele respective, dar pe termen lung nu realizezi nimic. pentru ca acele informatii halite in graba inainte de examen vor disparea foarte repede, fara a fi asimilat nimic pe termen lung.

Editat de Nemeton

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare individual are normele ei interne cum invata, in functie de materie depinde foarte mult. Metoda de asimilare al materiei este cel mai important factor, vizual sau fizical/practic are de invatat acel ceva si la ce-i serveste si cat o preocupa acel ceva.

De tocit ceva ... este bun si asta daca si vezi pe undeva rezultatul, altfel ca o poezie nu se poate recita oricare materie. O zi nu poate fi unitate de masura, in fiecare zi trebuie sa acumulezi ceva in tine sa fie in imaginea ta despre ce nu erai destul de lamurit din clase din timpul predarii. Eu nu prea am avut nevoie sa invat ca prindeam din clasa totul, nimic nu mi s-a parut greu sau complicat, cateva formule aveam de tocit din alea foarte lungi si speciale doar ca era foarte noua si pentru mine. Daca esti atent in clasa, n-ai cum sa nu inveti acolo pe loc totul. Azi intereseul nu este in clase la invatat ci pe alte prioritati concentreaza tinerii si pe urma vor sa invete. Asa nu se poate pregati la nimic. Numarul celor interesati in scoala si educatie scade zilnic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare cand o sa vina un intelept, sa ne conduca si sa distruga acea malformatie numita scoala?

la anu' si la multi ani! dar speranta moare ultima. <3 abia astept! :>

 

nu stiu pe ce sistem functionez eu, dar cel putin momentan, n-am niciun chef sa invat, desi sunt lucruri care ma si pasioneaza (pe langa faptu' ca ni le cer la scoala). alteori, vorba lu' nu vreau, raman cu capu' in carti. da' pacat ca nu m-am prins cum merge treaba! :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×