Sari la conținut
Forum Roportal
stiri

Stiri: Romania a anulat un imprumut de 31 de milioane de dolari de la Banca Mondiala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O suma de peste 31 milioane de dolari dintr-un imprumut acordat Romaniei de catre Banca Internationala pentru Reconstructie si Dezvoltare (BIRD) - divizia de investitii a Bancii Mondiale - a fost anulata, deoarece partea romana nu se poate incadra...

 

Articolul complet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

drajilooor, cine va scrie titlurile?

 

pai nu vedeti ca aici ROMANIEI I-A fost anulat un imprumut? nu si-a permis romania sa anuleze un imprumut...

 

pai e ca in bancul ala:

 

nu i-a dat, ci i-a luat...

stiti voi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce gradul de absortie este de 14% in acest moment iar guvernul tanjeste macar dupa 20% la anul, stirea este banala ca si suma de altfel.Milioane, cine mai imprumuta acum cateva amarate de milioane?! De la 14% la 20% am avea la dispozitie miliarde si nerambursabile pe deasupra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce gradul de absortie este de 14% in acest moment iar guvernul tanjeste macar dupa 20% la anul, stirea este banala ca si suma de altfel.Milioane, cine mai imprumuta acum cateva amarate de milioane?! De la 14% la 20% am avea la dispozitie miliarde si nerambursabile pe deasupra.

 

dragul meu Burel ...

 

cred ca de data asta nici tu n-ai inteles, sau n-ai vrut sa intelegi afirmatia mea...

daca faci - si chiar faci - parte din staff, propune ca macar la rubrica stiri sa aveti unul de meserie...

nu un flamer...

 

multumesc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Leoane m-ai facut sa-mi pierd timpul cu acel comunicat.Se pare ca tu nu ai inteles.Anularea priveste o parte dintr-un imprumut mai mare ce a fost contractat hat in 2005, pentru inchidere,ecologizare,reconversie s.a.m.d a unei zone miniere.Deoarece partea romana nu s-a incadrat in termenii stabiliti de contract, a cerut o amanare de 6 luni.BIRD-ul a refuzat amanarea, in consecinta partea romana a solicitat anularea a 31 milioane euro din totalul de 120 de milioane, adica exact partea de finantare a proiectului pe care nu am indeplinit-o in termenii de timp ai contractului.Banii erau deja aprobati si cutuma spune sa-i refuzi tu ca sa nu ti-i ceara ei,daca ai incalcat contractul.Chestie de curtoazie in relatiile internationale.

Pe de alta parte, articolul si titlul apartin Realitatea.net, site-ul Ministerului Finantelor Publice fiind doar sursa articolului.Acuma eu nu stiu ce scriu aia de la finante in site si nici nu am chef sa verific,dar ziaristii de la Realitatea.net, puteau sa puna ce titlu doreau, mai ales ca nu tin minte ca Realitatea sa fie cumva pro guvernamentala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×