Sari la conținut
Forum Roportal
Grija

Simptome

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Psihoterapeutul n-o sa-i puna nici un diagnostic. Psihiatrul da.

 

Posibil. Dar psihologul clinician o va face. Nu cred c-ar fi rau ca psihologul clinician/psihoterapeutul si psihiatrul sa colaboreze.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stati asa, faceti-ma sa inteleg, psihoterapeutul face sedintele doar daca are un diagnostic de la psihiatru? Exista si riscul sa te duci la 3 psihiatri si sa ai tot atatea diagnostice, nu?

Pai atunci ce verzi si uscate iti indruga psihoterapeutul, povesteste despre vreme? Psihiatru te trimite la terapeut ....

Al cui e omul atunci?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stati asa, faceti-ma sa inteleg, psihoterapeutul face sedintele doar daca are un diagnostic de la psihiatru? Exista si riscul sa te duci la 3 psihiatri si sa ai tot atatea diagnostice, nu?

Pai atunci ce verzi si uscate iti indruga psihoterapeutul, povesteste despre vreme? Psihiatru te trimite la terapeut ....

Al cui e omul atunci?

 

Psihoterapeutii pe care-i cunosc eu pun diagnostice. Ii ajuta. Da, exista si riscul a ''n'' diagnostice. Intervine si elementul subiectiv. Depinde si de afinitatiile psihiatrului (sunt si psihiatrii cu formare in psihoterapie) ori ale psihoterapeutului fata de o anumita scoala ori model.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Psihoterapeutii pe care-i cunosc eu pun diagnostice. Ii ajuta. Da, exista si riscul a ''n'' diagnostice. Intervine si elementul subiectiv. Depinde si de afinitatiile psihiatrului (sunt si psihiatrii cu formare in psihoterapie) ori ale psihoterapeutului fata de o anumita scoala ori model.

 

Cea mai buna solutie e un psihiatru cu formare in psihoterapie, da, un detaliu important! Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, exista si riscul a ''n'' diagnostice.

 

Nu vad care e riscul. In acest domeniu, din cate stiu, sunt rare cazurile in care un diagnostic il anuleaza pe celalalt. Toate diagnosticele pot fi valabile, desi nu cred sa fie prea multe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Psihoterapeutul nu pune diagnostice. Diagnosticul ar deveni o profetie care s-ar autoimplini prin pacient/client. Clientul nu ar mai lupta sa se schimbe si si-ar gasi o scuza ca sa ramana in starea care e.

Editat de _Undying_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un articol interesant despre decompensare...

http://www.romaniacu...l.php?cod=10726

 

etapele stresului: lupta, rezistenta, decompensare. cea mai nasoala e decompensarea psihica, pentru ca e recurenta. se autointretine din cauza mediului si mai ales a softului instalat prin programare parentala. ce exprimare pretentioasa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×