Sari la conținut
Forum Roportal
Grija

Simptome

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Insomnie de adormire cvasitotala, care secatuieste organismul de resurse, nu-l lasa sa se refaca, si care te distruge ca un cancer. Durata acestei insomnii de la declansare este fara de sfarsit, adica te ucide, dureaza pana la moarte. Instalarea ei se face in decurs de cateva luni pana la 6 luni. Cauza insomniei maligne este parazitarea interna (adica autoagresiune psihica, psihiatrii numesc autoagresiunea depresie, uneori psihoza, daca apare delir sau halucinatii), plus lipsa de sens a vietii (lipsa bucuriilor, bucuria fiind sensul vietii). Ca sa dezvolti asa ceva trebuie sa fi fost abuzat multi ani, mai ales de parinti (parinti impostori, cei care isi traiesc viata prin copiii lor, care pun presiune pe ei, care transmit mesaje de interzicere a vietii, a bucuriei sufletesti, in special prin comunicare aluziva, scindata). Si scoala e un agresor in romania, as spune ca poate profesorii sunt cei mai feroce agresori pentru copii si adolescenti.

 

p.s. consuma alcool cumva?

Ai un stil uneori de mai tare sperii oamenii in loc sa-i ajuti :P

 

2-3 ani e mult....dar nu masochismul il determina sa nu recunoasca ca are o problema, negarea e din cauza fricii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Deaia bea, ca sa nu simta privirea asta. Privirea care spune, "te voi face sa suferi in locul meu". Privirea de penitenta.

 

ok, hai ca m-ai linistit :) pot sa dorm linistita, am privirea aia:))

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

2-3 ani e mult....dar nu masochismul il determina sa nu recunoasca ca are o problema, negarea e din cauza fricii.

 

2-3 ani deja indica ca boala e cronica. are nevoie atat de tratament medical psihiatric cat si de psihoterapie. dar vezi, el la 40 de ani e deja paranoic, nu mai vrea sa fie invatat de altii. el se considera ok, si pe ceilalti non-ok. va muri ca un caine turbat cel mai probabil.

 

ok, hai ca m-ai linistit :) pot sa dorm linistita, am privirea aia:))

 

de ce, si tu vrei sa sufere altii in locul tau? fa niste cursuri de actorie, ca sa inveti sa fi cine/cum vrei. cum spunea Isus: ai grija cum e ochiul tau, ca asa e si sufletul tau. privirea de penitenta o au aia care nu sunt dispusi la sacrificiu, care au angoasa de autodaruire. ori dragostea inseamna si sacrificiu, totusi calculat, atunci cand vrei sa nu te distrugi si pe tine alaturi de un nenorocit.

Editat de _Undying_
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna ziua. Simptomele descrise de tine pot avea la origine o boala fizica: sifilis, tetanos, rabie sau altele. Nu ai de unde stii despre ce e vorba pana nu consulta un doctor. Poate poti lua legatura cu cineva din famile caruia sa-i pese intr-adevar de el, sau cu prieteni din aceiasi localitate care sa incerce sa-l convinga macar sa-si faca analizele pentru inceput.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai un stil uneori de mai tare sperii oamenii in loc sa-i ajuti :P

 

2-3 ani e mult....dar nu masochismul il determina sa nu recunoasca ca are o problema, negarea e din cauza fricii.

 

aha, frica ar fi, frica de ce anume???

nu m-a speriat deloc, chiar imi sunt utile raspunsurile pentru a-mi face o idee.

 

Da, asta cauta, deocamdata nu stie sa fie partener de cuplu. Tu deja ti-ai atribuit rolul de salvator.

 

rolul de salvator, salvatorul poate ajunge victima sau agresor?

pe salvator cine-l salveaza? psihoterapeutul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aha, frica ar fi, frica de ce anume???

nu m-a speriat deloc, chiar imi sunt utile raspunsurile pentru a-mi face o idee.

rolul de salvator, salvatorul poate ajunge victima sau agresor?

pe salvator cine-l salveaza? psihoterapeutul?

frica de tot ce poate descoperi nene doftoru cand mergi la consultatie cu simptome din astea, frica de a-i face pe cei din jur sa sufere.....

 

salvatorul poate ajunge foarte usor victima 2 mai ales daca victima 1 refuza sa fie ajutata

dar pe psihoterapeut cine-l salveaza? :P

 

Da, asta cauta, deocamdata nu stie sa fie partener de cuplu. Tu deja ti-ai atribuit rolul de salvator.

nu-i vorba de asta, am trecut si eu prin situatii similare cu tatal meu si stiu ce zic...unii oameni nu merg la doctor decat cand e mult prea tarziu, de asta trebuie impinsi de la spate de cei apropiati

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua. Simptomele descrise de tine pot avea la origine o boala fizica: sifilis, tetanos, rabie sau altele. Nu ai de unde stii despre ce e vorba pana nu consulta un doctor. Poate poti lua legatura cu cineva din famile caruia sa-i pese intr-adevar de el, sau cu prieteni din aceiasi localitate care sa incerce sa-l convinga macar sa-si faca analizele pentru inceput.

 

2-3 ani tine rabia si tetanosul? stiam ca mori in cateva zile de ele. mama mea, ii numeste pe taranii alcoolici, sifilitici. in batjocura. daca stai langa ea, de dimineata si pana seara batjocoreste sute de persoane. daca nu esti ca si ea, iti explodeaza creierul ascultand-o. e mare amatoare de mancare naturista, tratamente naturiste, horoscop, dar merge si la biserica, dupa care spune ca nu exista nimic dupa moarte. are 65 de ani si inca nu e nebuna psihotica. asemenea persoane se numesc schizofrenogene, adica daca esti slab de minte si asculti si participi la discutii ambivalente si disjuncte cu ele, iti crapa mintea in 1000 de bucati.

Editat de _Undying_
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

de ce, si tu vrei sa sufere altii in locul tau? fa niste cursuri de actorie, ca sa inveti sa fi cine/cum vrei. cum spunea Isus: ai grija cum e ochiul tau, ca asa e si sufletul tau. privirea de penitenta o au aia care nu sunt dispusi la sacrificiu, care au angoasa de autodaruire. ori dragostea inseamna si sacrificiu, totusi calculat, atunci cand vrei sa nu te distrugi si pe tine alaturi de un nenorocit.

 

Nu, nu vreau sa sufere nimeni in locul meu sau din cauza mea.

Dragostea e si sacrificiu, desigur, dar calculat? Ar fi o detasare, respectiv neimplicare, respectiv egoism. Luam doar ce ne convine. Vreau sa se faca bine amicul meu, imi dau seama cat rau ii fac starile alea. Intr-adevar, nu stie sa fie partener de cuplu, am inteles.

 

O sa incerc sa iau legatura cu o pers din familie.

 

frica de tot ce poate descoperi nene doftoru cand mergi la consultatie cu simptome din astea, frica de a-i face pe cei din jur sa sufere.....

 

 

Daca o sa insist prea mult cu dusul la doctor, fata de care are aversiune, o sa se inchida in sine, mai rau, ma va vedea ca un fel de agresor.

 

Rabie, tentanos? Fara vaccin la vremea lui .... esti oale si ulcele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Grija: nu e domeniul meu, dar din putina mea experienta, pot spune ca daca nu stii cum sa abordezi problema, preiei din ea asupra ta. Deci cine te-a sfatuit sa o faci grija si limitat, a spus bine. Eu zic ca de la sine nu se repara, si numai un profesionist are sanse sa o faca eficient. Cauta tu insati un terapeut si lasa-te sfatuita de el, cum sa abordezi problema. Dar inca o data, fii atenta cat te implici, sa nu cazi tu insati!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×