Sari la conținut
Forum Roportal
Grija

Simptome

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

Sunt pentru prima data prezenta pe acest forum, sunt putin disperata.

Am un amic, la care tin foarte mult, doar ca e la distanta si ma simt neputincioasa fiindca stiu ca are momente cand nu se simte bine deloc...

Nu stiu de unde sa incep, cu ce sa incep, o sa va descriu niste simptome mai degraba.

 

- doarme foarte putin, 4 ore/noapte, dupa care urmeaza insomniile de 48-54 de ore, apoi revine la 4-5 ore si chiar mai mult pentru a recupera noptile albe, insomniile sunt insotite de dureri de cap, tremur, stari alternante de caldura/frig, stari de greata, in aceste episoade mananca foarte putin, il deranjeaza zgomotele, il ustura ochii

- are stari euforice, foarte bucuros, are momente de nervozitate foarte des, din te-miri-ce, plange relativ usor, oscileaza intre aceste trairi

- stiu ca a avut cateva socuri in viata

- i-am sugerat sa consulte un doctor initial, avand acele stari de greata, mi-a confirmat ca starile astea ale lui vin din interior?!?

- refuza un consult, nu-mi dau seama daca cei apropiati, familia, stiu ceva, se fereste sa le spuna

- uneori am impresia ca manipuleaza

 

Nu-mi dau seama ce boala ar putea fi (nevroza - de care, psihopatie, tulburare bipolara, schizofrenie - insomnia poate fi prezenta in toate acestea, nu?), nu stiu cum sa-l conving sa mearga la un doctor, nu vrea, refuza, nu ia niciun medicament.

In orasul meu as putea ajunge la unul din cei mai buni psihiatri, dar cu ce sa ma ajute ref la amicul meu, ce sfaturi sa-mi dea?

E foarte lucid, asa imi pare, vreau sa-l ajut dar cum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa eliminam bla bla-ul psihiatric, exista doar 3 grade de tulburare psihica, nevroza, depresia si psihoza, cu faze intermediare. Amicul tau are depresie de intensitate psihotica. Faptul ca nu doarme semnifica ca are un grad de parazitare interna intensa, adica il consuma Parintele Critic pe dinauntru. Mesajele parentale negative. Psihiatria nu-l va vindeca, doar il va legumiza. Cauza pentru care e asa acum e mediul in care a evoluat, de la nastere pana in prezent, iar el a devenit ca si mediul, adica toxic, nociv. Psihoterapia plus medicatia l-ar ameliora. Plus un mediu sanatos, aproape ca l-ar vindeca. In Romania sa schimbi mediul inseamna sa nu te uiti la tv, sa-ti selectezi cu mare atentie prietenii, sa renunti la familia de origine.

 

e greu...ca sa te vindeci trebuie in primul rand sa vrei asta...

cred ca e important ce varsta are....

 

somehow satan got behinde me

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca accepta ajutorul, sa mearga la psihoterapeut INTAI, nu la psihiatru. La psihiatru sa mearga doar daca nu au efect sedintele de psihoterapie si il trimite psihoterapeutul. Psihoterapeutul trebuie sa fie bun, altfel e egal cu zero (greu de gasit, dar nu imposibil). Medicamentele nu ajuta decat la dormit, mancat si eliminarea unor simptome ca tremuraturile. Nu trebuie luate in niciun caz mai mult de 9 luni, in afara de cazurile grave. Daca pacientul spune ca medicamentele date nu au efect, inseamna ca nu au efect si trebuie schimbate, nu ca delireaza pacientul.

 

 

De apelat la psihiatru doar daca e absolut necesar. Multa sanatate!

 

 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Medicamentele nu ajuta decat la dormit, mancat si eliminarea unor simptome ca tremuraturile. Nu trebuie luate in niciun caz mai mult de 9 luni, in afara de cazurile grave. Daca pacientul spune ca medicamentele date nu au efect, inseamna ca nu au efect si trebuie schimbate, nu ca delireaza pacientul.

 

la insomnie maligna, medicamentele ajuta doar partial, si dupa o vreme aparte toleranta si nu mai au efect decat minim.

eu iau zyprexa si m-am ingrasat 23 kg intr-un an si 8 luni (ma uscam pe picioare, nu mai puteam dormi).

din pacate chiar zyprexa da tremuraturi, diabet si alte complicatii, iar pentru tremuraturi medicii dau romparkin, din fericire inca nu am nevoie de romparkin. iau doza minima de zyprexa, 5 mg, am facut si 28 sedinte de psihoterapie, m-au ajutat si prietenii sa aflu multe lucruri legate de psihopatologie. cine e curios sa citeasca blogul meu.

Editat de _Undying_
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e greu...ca sa te vindeci trebuie in primul rand sa vrei asta...

 

cred ca e important:

 

-ce varsta are....

-de cat timp are simptomele

 

Spre 40 de ani.

Starile le are de vreo 2-3 ani cred. Am incercat sa discut cu el, sa vad ce anume l-a adus in starea asta, m-a luat repede ca fac pe psihoterapeutul...?

Sa te vindeci implica sa recunosti/sa stii ca esti bolnav, sa-ti doresti vindecarea, altfel o consider o forma de masochism. "Recunoaste" fara sa-mi spuna direct, stia cate ceva despre neuroleptice, ca acestea l-ar face leguma pt tot restul vietii, probabil de aici si repulsia totala fata de medicamente. Probabil un psihoterapeut ar fi calea buna.

 

Ca sa eliminam bla bla-ul psihiatric, exista doar 3 grade de tulburare psihica, nevroza, depresia si psihoza, cu faze intermediare. Amicul tau are depresie de intensitate psihotica. Faptul ca nu doarme semnifica ca are un grad de parazitare interna intensa, adica il consuma Parintele Critic pe dinauntru. Mesajele parentale negative. Psihiatria nu-l va vindeca, doar il va legumiza. Cauza pentru care e asa acum e mediul in care a evoluat, de la nastere pana in prezent, iar el a devenit ca si mediul, adica toxic, nociv. Psihoterapia plus medicatia l-ar ameliora. Plus un mediu sanatos, aproape ca l-ar vindeca. In Romania sa schimbi mediul inseamna sa nu te uiti la tv, sa-ti selectezi cu mare atentie prietenii, sa renunti la familia de origine.

 

 

 

somehow satan got behinde me

 

Recunosc, nu am cunostinte despre aceste tulburari, pana acum nu m-a interesat, nu m-am batut de astfel de probleme, am citit in ultima luna informatii, dar sunt destul de confuza cu privire la simptome.

Bun, oricare ar fi fost mediul, nociv, toxic, frustrant, o eventuala schimbare de mediu, diferit de cel in care traieste, un om langa el care sa-l ia asa cum e ar ajuta, ar ameliora aceste stari fara a ajunge la medicatie?

 

Sa renunti la familia de origine (parinti) e complicat, nu poti rupe de tot legatura, aceasta poate fi dependenta de tine intr-un fel sau altul (nu neaparat pecuniar), dar o detasare e posibila prin a-si responsabiliza parintele egoist si nepasator. Ar insemna sa ia viata de la zero, mediu nou, alti oameni, alt oras. Un loc de munca. Ar putea fi o solutie?

 

la insomnie maligna, medicamentele ajuta doar partial, si dupa o vreme aparte toleranta si nu mai au efect decat minim.

eu iau zyprexa si m-am ingrasat 23 kg intr-un an si 8 luni (ma uscam pe picioare, nu mai puteam dormi).

din pacate chiar zyprexa da tremuraturi, diabet si alte complicatii, iar pentru tremuraturi medicii dau romparkin, din fericire inca nu am nevoie de romparkin. iau doza minima de zyprexa, 5 mg, am facut si 28 sedinte de psihoterapie, m-au ajutat si prietenii sa aflu multe lucruri legate de psihopatologie. cine e curios sa citeasca blogul meu.

 

 

ce inseamna insomnie maligna?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce inseamna insomnie maligna?

 

Insomnie de adormire cvasitotala, care secatuieste organismul de resurse, nu-l lasa sa se refaca, si care te distruge ca un cancer. Durata acestei insomnii de la declansare este fara de sfarsit, adica te ucide, dureaza pana la moarte. Instalarea ei se face in decurs de cateva luni pana la 6 luni. Cauza insomniei maligne este parazitarea interna (adica autoagresiune psihica, psihiatrii numesc autoagresiunea depresie, uneori psihoza, daca apare delir sau halucinatii), plus lipsa de sens a vietii (lipsa bucuriilor, bucuria fiind sensul vietii). Ca sa dezvolti asa ceva trebuie sa fi fost abuzat multi ani, mai ales de parinti (parinti impostori, cei care isi traiesc viata prin copiii lor, care pun presiune pe ei, care transmit mesaje de interzicere a vietii, a bucuriei sufletesti, in special prin comunicare aluziva, scindata). Si scoala e un agresor in romania, as spune ca poate profesorii sunt cei mai feroce agresori pentru copii si adolescenti.

 

p.s. consuma alcool cumva?

 

Spre 40 de ani.

Starile le are de vreo 2-3 ani cred. Am incercat sa discut cu el, sa vad ce anume l-a adus in starea asta, m-a luat repede ca fac pe psihoterapeutul...?

 

Deocamdata face parte din sistem si-l apara. Daca ar fi scos afara din Matrix ca Neo, si ar cunoaste adevarul, ar fi ca sfantul Pavel transfigurat din criminalul Saul.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

p.s. consuma alcool cumva?

 

da

 

Si-a pierdut mama acum multi ani, e cu tatal acum, care nu stie sa gateasca, sa spele, nimic, poate un parinte impostor care se foloseste acum de el.

 

Vorbeam cu el de parinti la un moment dat, i-am spus sub forma de gluma ca tatalui meu ii e "teama" de mine.[am pomenit frica atunci, ma gandeam de fapt la jena]. Replica lui a fost de genul: pai da, ai tu un fel anume de-a fi, o "privire", initial m-a surprins remarca, reversul discutiei? Mama lui il ingheta c-o privire. Rememoreaza foarte des momentul mortii ei cu toate detaliile, e ca si cum s-ar fi intamplat ieri.

 

Viata lui a fost lipsita de sens pana m-a intalnit..

Editat de Grija

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viata lui a fost lipsita de sens pana m-a intalnit..

 

Sa vedem daca o poti inlocui pe maica`sa. El acum e ocupat sa o despagubeasca pe ea. Cand s-a instalat insomnia, a fost momentul scadentei.

 

Mama lui il ingheta c-o privire.

 

Deaia bea, ca sa nu simta privirea asta. Privirea care spune, "te voi face sa suferi in locul meu". Privirea de penitenta.The Evil Eye. Deochiul.

Editat de _Undying_
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa vedem daca o poti inlocui pe maica`sa. El acum e ocupat sa o despagubeasca pe ea. Cand s-a instalat insomnia, a fost momentul scadentei.

 

Asta cauta oare? Sper ca nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×