Sari la conținut
Forum Roportal
4est

Colesterolul si HBV

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2949833/

 

articolul trateaza relatia dintre HDL si HBV DNA si stabileste o legatura invers proportionala intre cele doua.

 

(deasemenea imi amintesc si de un alt articol prezentat la EASL referitor le HDL)

 

E foarte lung articolul si eu nu prea am timp sa il citesc. Ai un rezumat al articolului?

Sunt convins ca exista multa lume interesata de corelatia intre HDL si ADN VHB.

 

Multumesc anticipat! Sanatate!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nici un rezumat dar cred ca concluzia articolului spune multe "Rezultatele noastre arata ca valorile mari de HBV DNA (viremie) sunt asociate cu valori mici de HDL (colesterolol bun) si Adiponectin dar induc TNF - alfa (Tumor necrosis factors - alfa)." (Our findings showed that higher HBV DNA levels are associated with lower HDL and adiponectin but induced TNF-alpha values)

in articol se spunde doar despre corelatia gasita dar se studiaza daca prin cresterea HDL (prin alimentatie / pastile) se va induce o scadere a HVB DNA.

HDL-ul alaturi de vit D sunt doua subiecte care se gasesc din ce in ce in mai multe rapoarte referitoare la HBV (si HCV). (cumva cele doua sunt legate (vezi cel de al doilea link de la postarea despre vit D http://www.roportal.ro/discutii/topic/90600-vrificare-nivele-de-vitamina-d/)

Sanatate tuturor!

P.S. in functie de timp, am sa incerc sa revin cu mai multe articole pe aceste doua teme. (am postat acestea in speranta ca oamenii vor deschide aceste subiecte in discutiile cu medicii lor curanti si vom afla mai multe sau macar vom atrage atentia medicilor despre unele studii care merita mai multa atentie)

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×